۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
استاد روابط بین الملل دانشگاه ناتینگهام:

ترامپ می‌داند جنگ با ایران کوتاه نخواهد بود

استاد روابط بین الملل دانشگاه ناتینگهام کاهش تعهدات برجامی‌ایران را واکنشی به سیاست فشار حداکثری دانست.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، وین ریس (Wyn Rees) استاد روابط بین‌الملل و علوم سیاسی دانشگاه ناتینگهام است. حوزه تخصصی وی امنیت بین‌المللی است. وی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا نظرات خود را در خصوص تنش‌ها میان ایران و آمریکا بیان کرده است.

وین ریس در ابتدا در مورد تنش در خاورمیانه گفت: تنش‌ها در خلیج فارس ناشی از تصمیم دولت ترامپ مبنی اتخاذ سیاستی سخت‌گیرانه در مورد ایران است. برخورد ترامپ با ایران باعث تنش‌های فعلی شده است.

وی افزود: ترامپ به دنبال فشار اقتصادی بر ایران بوده است. علیرغم تهدیدها، وی خواهان اقدام نظامی‌علیه ایران نیست. ترامپ می‌داند چنین جنگی کوتاه نخواهد بود و حمله نظامی‌باعث جنگی طولانی با ایران می‌شود.

استاد دانشگاه ناتینگهام در ادامه در مورد فشار حداکثری بر ایران گفت: تاکنون استراتژی ایالات متحده باعث نشده است که ایران تسلیم شود، اگرچه دچار مشکلات قابل توجهی است. ایران واکنش‌هایی به فشارهای آمریکا نشان داده است. مانند سرنگونی پهپاد آمریکایی و افزایش ظرفیت غنی‌سازی و کاهش تعهدات برجامی. در واقع اقدامات ایران، واکنشی به فشار حداکثری بر این کشور است.

وین ریس در ادامه در مورد واکنش تروئیکای اروپایی در قبال برجام هم خاطرنشان کرد:  فرانسه، انگلیس و آلمان خواهان تداوم برجام و بازگشت ایالات متحده به برجام هستند.  اما ترامپ به توصیه‌های آن‌ها توجهی نمی‌کند. اروپایی‌ها برای خشنود کردن دولت ایران با آمریکا مقابله نخواهند کرد. تهران از اروپایی‌ها خواسته است که تلاش‌هایی برای لغو تحریم‌ها و اجرای تعهداتشان انجام دهند که تاکنون فشار ایران برای اجرای تعهدات اروپایی‌ها موفق نبوده است و صبر ایران بی‌فایده بوده است.

این استاد دانشگاه هم چنین در مورد مذاکره با ترامپ گفت: ترامپ به جلسات دو نفره با سران کشورها علاقمند است. مانند دیدارش با رهبر کره شمالی. اما مذاکره و جلسه با ترامپ به ندرت دارای نتیجه بوده و موفق خواهد بود.

وی در ادامه در مورد احتمال جنگ در منطقه گفت: خطر جنگ همیشه وجود دارد. اما ترامپ می‌خواهد از درگیری‌های عمیق‌تر در منطقه جلوگیری کند، بنابراین خواهان جنگ نیست و برای جلوگیری از جنگ با احتیاط جلو می‌رود.

این استاد دانشگاه در ادامه در مورد کشتن ابوبکر بغدادی گفت:  قتل ابوبکر بغدادی می‌تواند به انتخاب مجدد ترامپ کمک کند. اما ترامپ با خطر بسیار واقعی استیضاح در رابطه با موضوع اوکراین و مسائل دیگر روبرو است. استیضاح برای ترامپ بسیار جدی است.

۰ ۰ vote
Article Rating

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments