۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲

تداخل خیال با واقعیت | Wuhan-400 همان COVID-19 است؟

در فضای مجازی پخش شده که در سال 1981 به ویروس کرونا با نام Wuhan-400 اشاره شده است، اما آیا Wuhan-400 همان COVID-19 است؟

(در ابتدا این مقاله در رویترز منتشر شده و عوامل مختلف را همین خبرگزاری بررسی می‌کند، اما تیم طبنا نیز کتاب‌های اصلی را تهیه کرده و بصورت جداگانه به تحقیق پرداخته است. بنابراین متن زیر شامل دو قسمت بوده، اول ترجمه‌ی سایت رویترز و سپس بررسی‌های تیم طبنا؛ لازم به ذکر است که تمامی تصاویر گرفته شده از کتاب توسط تیم طبنا گرفته شده و کپی از منبع دیگری نیست. در این مقاله قصد پذیرفتن یا رد این مطلب را نداریم، تنها به شواهد تاریخی ذکر شده اشاره می‌کنیم و قضاوت را به شما عزیزان می‌سپاریم. اگر مایل به خواندن متن ترجمه شده نیستید، می توانید مستقیما به بررسی طبنا مراجعه کنید، تمام جزئیات در آنجا ذکر خواهد شد.)

به گزارش گروه طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از reuters، نظریه‌ای جدید به طور گسترده در رسانه های اجتماعی(داخلی و خارجی) به اشتراک گذاشته شده که ادعا می‌کند نویسنده آمریکایی، دین کونتز شیوع ویروس کرونا ۲۰۱۹-۲۰۲۰ را در سال ۱۹۸۱ پیش‌بینی کرده است. پست های مختلفی با جلد متاب چشم‌های‌تاریکی(نوشته‌ی دین کونتز) و صفخه‌ای که گفته می‌شود در آن کونتز ویروس کرونا یا کووید۱۹ را توصیف می‌کند. بیشتر این ادعاهای منتشر شده به صفحه‌ای از کتاب که حاوی ویروسی به نام ووهان-۴۰۰ است اشاره می‌کنند. برخی از نوشته‌های این صفحه که توسط مردم برجسته شده، به شرح زیر است:

آنها این مواد را ووهان-۴۰۰ می‌نامند زیرا در ازمایشگاه‌های RDNA چین، خارج از شهر ووهان ساخته شده است و این چهارصدمین نمونه زنده‌ای‌ از میکروارگانیسم‌ها است که در آن بخش توسط انسان ساخته شده.

(لطفا برای بزرگنمایی تصویر روی آن کلیک کنید)

در دیگر ادعاها به صفحه‌ای که حاوی اشاراتی به سال ۲۰۲۰ و شیوع به بیماریِ شدیدِ ذات‌الریه مانند است، اشاره می‌کنند. این گفته تاحدودی نادرست است. اگرچه این کاملا حقیقت دارد که کونتز در رمان خود درباره‌ی ویروسی تخیلی نوشته و نام آن را ووهان-۴۰۰ که به همان شهری در چین که کووید-۱۹ در ابتدا در آنجا شیوع یافت، اشاره دارد گذاشته‌است، اما اکثر صفات و نشانه‌های بیماریِ موجود در کتاب با کووید-۱۹ یکسان نبوده و متفاوتند.

کونتز در رمان خود ووهان-۴۰۰ را به عنوان مهم‌ترین و خطرناک‌ترین سلاح بیولوژیکی جدید چین در یک دهه توصیف می‌کند؛ او همچنین ذکر کرده است که این ویروس در آزمایشگاه‌هایی خارج از شهر ووهان ساخته شده است. هیچ مدرکی مبنی بر ایجاد ویروس کرونا یا کووید-۱۹ جدید در آزمایشگاه وجود ندارد. محققان معتقدند این ویروس در اواخر سال گذشته در بازاری که به‌طور غیرقانونی اقدام به فروش حیوانات وحشی به‌عنوان مواد غذایی می‌کند، سرچشمه گرفته است. کارشناسان بهداشت گمان می‌کنند که این ویروس ممکن است از خفاش‌ها سرچشمه گرفته و سپس به انسان منتقل شده است و یا شاید گونه‌های دیگری مقصر آن بوده‌اند.(در ادامه رویترز به اثبات اینکه این نظریه تاحدودی نادرست است می پردازد، اما با الهام از ضرب‌المثل قدیمیِ شنیدن کی بود مانند دیدن، گروه طبنا به‌طور انحصاری به بررسی حقایق پرداخته است.)

بررسی حقایق توسط طبنا(نگاهی کاملا بی‌طرفانه)

در ابتدا این شایان ذکر است که کتاب چشم‌های تاریکی یا The Eyes Of Darkness که توسط دین کونتز در سال ۱۹۸۱ نوشته شده، اصلا اشاره‌ای به چین یا ووهان-۴۰۰ ندارد بلکه این ویروس با نام گورکی-۴۰۰ معرفی می‌شود. گورکی محله‌ای در روسیه است و کتاب اشاره دارد که این سلاح خطرناک توسط شوروی ساخته شده است؛ اما به دلایلی نامعلوم در چاپ مجدد کتاب در سال ۱۹۸۹ یعنی بعد از جنگ، نویسنده و ناشران این کتاب نام ویروس را از گورکی-۴۰۰ به ووهان-۴۰۰ و منطقه‌ی تکثیر آن را از شوروی به چین تغییر می‌دهند. در این نسخه حتی کاور یا جلد اصلی کتاب نیز تغییر می‌یابد. نکته‌ی جالب این است که دین کونتز در این رمان خود را با اسم واقعی خود، بجای نام مستعارش یعنی لی نیکلز معرفی می‌کند. همه‌ی اینها در رویترز هم ذکر شده بود اما حالا به بررسی شواهد فیزیکی می‌پردازیم:

تفاوت جلد کتاب در نسخه‌ ۱۹۸۹ با نسخه‌ ۱۹۸۱‌ :

(لطفا برای بزرگنمایی تصویر روی آن کلیک کنید)

ادعایی اشتباه اما عجیب…

بسیاری از افراد به صفحه‌ای که در آن به سال ۲۰۲۰ که در آن به بیماری‌ای ذات‌الریه مانند اشاره شده است. جالب است بدانید این صفحه اصلا به کتاب چشم‌های تاریکی تعلق ندارد بلکه در کتاب پایان روزها که توسط سیلویا براون در سال ۲۰۰۸ نوشته شده تعلق دارد.

جلد کتاب پایان روزها‌ و اشاره آن به بیماری :

(لطفا برای بزرگنمایی تصویر روی آن کلیک کنید)

به باور عموم سیلویا براون یک سایکیک(psychic) است. سایکیک‌ها افرادی هستند که با قدرت‌های ماورایی ارتباط داشته و می‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند، ذهن افراد را بخواند، با ارواح ارتباط برقرار کنند و… . اما در طول تاریخ بیش از شصت‌درصد(درخوش‌بینانه‌ترین حالت) این افراد، درواقع منتالیست بوده و به دنبال شهرت و فریب عموم بوده‌اند. منتالیست‌ها افرادی هستند که با مشاهده‌ی زبان بدن شما و توجه به جزئیاتی که شاید برای دیگر افراد مهم نباشند، به الگوی رفتاری و فکری‌ای از شما پی می‌برند؛ اغلب منتالیست ها با تکنیک های هیپنوتیزم و خسته کردن ذهن، چیزی را به فرد مقابل القا می‌کنند. برای مثال اگر آنها از فردی بخواهند که عددی بین یک تا صد انتخاب کند، آنها می‌توانند با حرکات دست، چشم، گفتن برخی کلمات و یا نشان دادن تصویر به ضمیرناآگاه فرد القا کنند تا عدد پنجاه و هفت را انتخاب کنند؛ فرد که عدد پنجاه و هفت را انتخاب کرده است، اصلا خبر ندارد این عدد به او القا شده است.

(لطفا برای بزرگنمایی تصویر روی آن کلیک کنید)

برخی شباهت‌ها بی‌دلیل نیستند

نکته قابل تأمل در این است که چرا دو نویسنده مختلف در دو بازه زمانی متفاوت، به یک سال مشخص و ویروسی با علائمی متشابه اشاره کرده‌اند و در واقعیت در همان سال ویروسی با علائمی شبیه به آن‌ها در دنیا شیوع پیدا می‌کند. آخرین باری که فردی پیش‌گویی کرده بود دنیا در سال ۲۰۱۲ نابود شده و از بین خواهد رفت، تنها چیزی که نابود شد و از بین رفت اعتبار فرد پیشگو بود.(شاید هم او منظور دیگری داشته!)

نکته دیگر زمان انتشار ویروس است. این ویروس اولین بار در روز سه شنبه ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ در چین مشاهده و معرفی شد. با توجه به تفاوت زمانی شهر ووهان چین با نیویورک ایالات متحده حدود ۱۳ ساعت است، اخبار منتشر شده در چین، در واقع در سی‌ام دسامبر در آمریکا مشاهده شده است. در کتاب چشمان تاریکی، زمان انتشار ویروس سه شنبه ۳۰ دسامبر هست. این یعنی اخبار روز سه شنبه‌ ۳۱ دسامبر چین در واقع دوشنبه ۳۰ دسامبر به ایالات متحده می‌رسد. به زبان ساده‌تر اخبار روز سه‌شنبه در روز ۳۰ دسامبر در آمریکا مشاهده می‌شود. کمی بازی با کلمات همان تاریخ را تداعی می کند.

اما چند نظریه برای تفسیر این اتفاقات وجود دارد.

۱.همه‌ی این وقایع اتفاقی هستند؛ یعنی آقای کونتز به این ویروس در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ اشاره می‌کند و سپس خانم براون از او الهام گرفته و چیزی مشابه همان ویروس را در کتاب خود ذکر می‌کند. ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که نسخه ۱۹۸۹ کتاب چشمان‌تاریکی یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز بوده و استفاده از سوژه‌های این کتاب می‌توانست به فروش کتاب پایان روزها کمک کند. در نهایت هم ویروسی مشابه آن در دنیا شیوع پیدا کرده است.

۲.فرد یا افرادی که بسیار به مسائل علمی-تخیلی و آخرالزمانی علاقه داشتند، از این دو کتاب الهام گرفته و با قصد قبلی این ویروس را تولید و منتشر کرده‌اند. شاید در ابتدا مضحک به‌نظر بیاید اما این مسئله واقعا می‌تواند اتفاق بیافتد. افراد روان‌پریش و قاتل‌های زنجیره‌ای را از یاد نبریم، بسیاری از افراد قتل‌هایی را عینا همانند آنها انجام داده و از آنها الهام می‌گیرند. اما احتمال بسیار کمی وجود دارد که این اتفاق رخ داده باشد، چند طرفدار کتاب‌های علمی تخیلی آنقدر باهوش بوده‌اند که سلاحی بیولوژیکی طراحی کرده و عینا مطابق با زمانبندی کتاب آن را منتشر کنند و سپس خود را مطرح نکنند؟ این نکته را بخاطر داشته باشید که افراد این‌چنینی تشنه‌ی شهرت و دیده شدن هستند.

۳.واقعا این افراد از وقایعی خبر داشته‌اند که مردم عادی از آن خبر نداشته و ندارند. شاید همه چیز کنترل شده باشد، شاید برنامه‌ریزی خاصی در پشت پرده بوده که ما از آن خبر نداریم، البته احتمال این مورد هم بسیار کم است. چراکه اگر برنامه‌ریزی خاصی وجود داشته و سری بوده، چرا بعد از اشاره‌ی این افراد به این نقشه، آنها نقشه‌شان را تغییر ندادند. اگر دست‌هایی پشت پرده‌بوده و قرار نبود که مردم از آن خبردار شوند، چرا این دو نویسنده که به هر نحوی از آن خبردار شدند، توانستند کتاب‌شان را منتشر کرده و حتی زنده بمانند.

۴.اتفاقاتی که رخ داده کاملا تصادفی با ویروس‌های اشاره شده در کتاب‌ها مرتبط شده‌اند. این را از یاد نبریم که علائم ووهان-۴۰۰ بسیار با کووید-۱۹ متفاوت بوده و ویروس اشاره شده توسط خانم براون اکثر افراد را نیز تنها به ذات‌الریه اشاره دارد. در واقع هردو ویروس تخیلی بسیار کشنده‌تر از کووید-۱۹ هستند. وجود دارند افرادی که برای منافع خود برخی موضوعات را با دیگر موضوعات بدون ربط، ارتباط می‌دهند؛ برخی افراد هم علاقه دارند این‌چنین دیده شوند.

هر اتفاقی که رخ داده و هر داستانی که پشت این وقایع نهفته است، با افرادی عادی مانند ما ارتباط ندارند. شاید واقعا نقشه‌ای وجود داشته و شاید واقعا کرونا از سوپ خفاش و مورچه‌خوارها به انسان‌ها منتقل شده اند. شاید ما حقیقت را هرگز نفهمیم، اما تنها کاری که از ما ساخته است آرزوی سلامتی برای تمام عزیزان و مردم دنیا و همچنین رعایت نکات بهداشتی است.

با ذکر نکته‌ای عجیب این مقاله را به پایان می‌رسانیم: در سال ۲۰۱۱‌ فیلمی ساخته شد که در آن به ویروسی که از خفاش گرفته شده و افراد را مبتلا و نابود می کند اشاره شده است.(تشابهی بدون وصف)

مترجم و نویسنده : معین حبیبی

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
2 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
الینا زعفرانی
الینا زعفرانی
۱۴ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۶:۱۱

مطلب بسیار جالب و مفید بود. برای من همین قضیه‌ی جای سوال بود و به جوابم رسیدم. ممنون از طبنا و نویسنده‌ی عزیز و تمام زحمات ایشون.