Friday 5 June 2020 | جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
بازدید: 48

تخلیه احساسات منفی در مورد کرونا

ویروس کرونا روی تمام جنبه‌های زندگی مردم سراسر دنیا اثر گذاشته و افراد را دچار ترس و ناامیدی و افسردگی کرده است تا جایی‌که بسیاری از افراد با شکایت کردن، احساسات بد خود را تخلیه می‌کنند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، ویروس کرونا روی تمام مردم دنیا، اثر گذاشته است و تمام جنبه‌های زندگی آنها از مسائل سیاسی و اقتصادی گرفته تا روحی و روانی به چالش کشیده است.

اگر شما از این وضعیت خسته شده‌اید و احساس می‌کنید می‌خواهید شکایت کنید و دایم غر بزنید، تنها نیستید. ویروس کرونا اگر هنوز جسم‌مان را آلوده نکرده، روح‌ و روان‌مان را به خود گرفتار کرده است. این ویروس تمام شرایط زندگی‌ روزمره‌مان و همچنین شغل‌مان را تحت شعاع قرار داده است.

همچنین شنیدن دایمی اخبار ناراحت‌کننده در مورد این ویروس، ممکن است ما را به‌شدت مضطرب کند. احساس اینکه نمی‌توانیم روی زندگی خود کنترل داشته باشیم، کلافه‌کننده است. بدتر از همه سیستم دفاعی بدن‌مان که به شکل فرار یا مبارزه واکنش نشان می‌دهد، مناسب زندگی مدرن امروزی نیست و بیشتر ما را دچار استرس می‌کند.

بنابراین برای کنترل استرس و حفظ روحیه‌مان بهتر است روش‌های خلاقانه‌ای برگزینیم. در واقع می‌توانیم احساسات بد و منفی خود در مورد این ویروس را با دیگران به اشتراک بگذاریم. یعنی اینکه بد نیست کمی شکایت کرده و غر بزنیم. گفتگو با دیگران در مورد موضوعات ناراحت‌کننده و کمی ترسناک، می‌تواند تسلی‌بخش باشد. البته باید در این روش تخلیه احساسات، زیاده‌روی نکنیم. یعنی باید محدودیت‌ها را بشناسیم و بیش از حد غر نزنیم. نباید آن را تبدیل به یک عادت کنیم.

وقتی شرایط زیر پیش می‌آید، بهتر است دست از آه و ناله بردارید:
وقتی زیاد شکایت کنید، هرگز کارهایی انجام نمی‌دهید که خود را با شرایط فعلی سازگار کنید. بنابراین شکایت را به عادت تبدیل نکنید.هنگامی که غر زدن‌هایتان باعث ایجاد استرس در اطرافیان‌تان می‌شود، از آن دست بردارید.وقتی شکایت و غر زدن، حال‌تان را بهتر نکرد، به دنبال راه‌حل دیگری باشید.
با کودکان خود در مورد احساسات خود صحبت نکنید، قرار نیست آنها تسلی‌بخش شما باشند.
اگر احساس افسردگی، انرژی کم، بی‌اشتهایی، بی‌خوابی و عدم تمرکز کردید، مشکل‌تان حاد شده است و صرفا با شکایت کردن نمی‌توانید احساس بهتری داشته باشید. بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
برای اینکه بتوانید از پس استرس روزهای سخت کرونایی برآیید، بیش از لزوم به اخبار گوش نکنید، به شایعات شبکه‌های اجتماعی توجه نکنید. به سراغ کارهای عقب‌افتاده‌تان بروید تا بتوانید روزهای قرنطینه را بهتر تحمل کنید. خواب و غذای‌تان را منظم کنید. در منزل ورزش‌های سبک انجام دهید و اگر بسیار اجتماعی هستید، با استفاده از تلفن و اینترنت با دوستان و عزیزان خود در تماس باشید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of