۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۱

تخریب یک اثر تاریخی حین مرمت!

مجسمه شیر میدان حر حین مرمت، تخریب شد. مدیران میراث فرهنگی اعلام کرده‌اند شهرداری مقصر است ولی مدیران شهری می‌گویند، جنس مجسمه قبلی خوب نبود و فعل و انفعالات جوی سبب آسیب آن شد که بزودی مجسمه جدید را نصب می‌کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت؛ اخیرا تصاویری از تخریب یکی از شیرهای میدان حر در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر شده و حکایت از این دارد که این مجسمه‌ در میدان تخریب و فقط یک تکه بتن و سیمان از آن باقی مانده است که دیگر نما و شکل و شمایل یک شیر را ندارد. این موضوع با واکنش شهروندان در فضای حقیقی و مجازی همراه شده و صدای میراث دوستان را هم درآورده است.

شیر میدان حر تهران که گفته می‌شود قدمت ۸۵ ساله داشته است، شکار سوء مدیریت‌ها شده و حالا نه میراث فرهنگی و نه شهرداری اشتباه را می‌پذیرد و هر یک توپ را به زمین دیگری پاس می‌دهد.

مرتضی ادیب‌زاده معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران درباره این موضوع اعلام کرد: مرمت مجسمه های شیر تخریب شده میدان حُر در منطقه ۱۱ بدون اطلاع و استعلام این نهاد متولی بوده است.

وی افزود: مجسمه‌ میدان حر، اثر استاد غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ، در ششم بهمن‌ماه سال ۱۳۹۸ با شماره ۱۴۴۳ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است که شامل مجسمه نبرد گرشاسب می‌شود. بنابراین شهرداری هر اقدامی با هر عنوانی در محدوده میانی میدان انجام دهد باید از اداره کل میراث فرهنگی استان تهران استعلام بگیرد. مرمت مجسمه‌های این میدان بدون هماهنگی و اطلاع ما بوده است.

ادیب زاده ادامه داد: روز گذشته به محض اطلاع از ماجرا، عوامل یگان حفاظت به محل اعزام شدند و پروژه متوقف شد تا بررسی و اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

وی در مورد میزان تخریب و آسیب واردشده به مجسمه‌های میدان حر تهران گفت: کارشناسان میراث فرهنگی هنوز بررسی‌ها را انجام نداده‌اند، اما تصاویری که یگان حفاظت فرستاده نشان می‌دهد تخریب‌هایی صورت گرفته است. لازم است کارشناسان پس از بررسی و ارزیابی، نظر دهند تا مرمت و اقدامات حفاظتی لازم، بر آن اساس صورت گیرد.

پرهام جانفشان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران هم گفت: در ۴ تیرماه سال ۱۳۹۹ مراتب ثبت پیکره نبرد گرشاسب با اژدها، اثر استاد غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ به شماره ۱۴۴۳ را به اضافه قوانین و مصوبات حفاظت و نگهداری از آثار ملی به اطلاع شهرداری منطقه ۱۱ تهران رسانده بودیم و پاسخی دریافت نکردیم.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در پی تخریب برخی المان های موجود در میدان حر خواستار ارائه گزارش در خصوص مرمت و ساخت المان های این میدان شد و طی نامه‌ای به حامد مظاهریان معاون توسعه منابع انسانی و امور شوراهای شهرداری تهران، اظهار داشت: با توجه به حساسیت های ایجاد شده در رابطه با شیوه مرمت مجسمه‌های میدان حر و طرح دغدغه و نگرانی از منظر توجه به میراث فرهنگی، شایسته است دستور فرمایید در اسرع وقت گزارش موضوع به اینجانب ارائه شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments