۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۷

تحول زیست محیطی در سطح شرکت های پتروشیمی

مدیر کل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: پتروشیمی‌های منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر در چهار سال آینده به سیستم تصفیه پساب مجهز خواهند شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت؛ محمود رضایی افزود: با توجه به حفظ محیط زیست به ویژه در مناطق اقتصادی و پتروشیمی ها، سازمان محیط زیست دایره نظارت بر فعالیت های صنایع پتروشیمی منطقه ماهشهر را گسترده تر خواهد کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به نوع فعالیت شرکت های پتروشیمی که در حاشیه خوریات خلیج فارس مستقر هستند و با توجه به نوع فرایند و مکانیسم، دارای پساب های خروجی متنوعی بوده که قابلیت تهدید و ایجاد مخاطرات زیست محیطی برای موجودات آبزی و اکوسیستم شکننده دریا را دارند.

وی ادامه داد: بنابراین دفتر بررسی و مقابله با آلودگی دریایی سازمان حفاظت محیط‌ زیست در راستای توسعه پایدار خود را ملزم به رعایت استانداردهای زیست محیطی از سوی صنایع پتروشیمی مستقر در حاشیه خلیج فارس دانسته از این رو ساخت تصفیه خانه را در دستور کار قرار داده اند و شاهد شروع به کار این مجموعه هستیم.

مدیر کل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار امیدواری کرد با همت و تلاش صنایع و نظارت سازمان محیط زیست در ۴ سال آینده شاهد تحولات گسترده ای در سطح شرکت های پتروشیمی به لحاظ رعایت الزامات زیست محیطی و کاهش آلودگی در خوریات منطقه باشیم.

تصفیه خانه مرکزی جامع پساب شرکت پتروشیمی کارون توان تصفیه ۶۰ متر مکعب پساب در ساعت را دارد و مطابق با برنامه زمانبندی راه اندازی این پروژه مجموعا ۲۸ ماه که تا سال ۱۴۰۲ پیش بینی شده است، اعتبارات این پروژه حدود ۲۳۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در محدوده ای به وسعت ۲۸۵۰ هکتار در جنوب غربی ایران و در ساحل خلیج فارس، واقع در شهرستان ماهشهر، بخش بندرامام خمینی (ره) قرار گرفته شده است.

امروزه حفظ محیط زیست درگیر مسائل و مشکلات فراوانی است که در این میان پسماندهای تولید شده ناشی از فعالیت های گوناگون انسانی دارای سهم چشمگیری در این زمینه بوده که روز به روز نیز دارای ابعاد تازه تری می شود. پسماندهای عادی و خطرناک صنعت پتروشیمی نیز به نوبه خود سهم بسزایی در به وجود آوردن مشکلات زیست محیطی دارند.

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments