۲۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶

تحلیلگر آمریکایی:قدرت‌های شرقی برنده پس از کرونا خواهند بود

عضو اندیشکده "بنیاد خاورمیانه" قدرت‌های شرقی را برنده معادلات جهان پس از کرونا نامید و گفت جهان، رفتار آمریکا در بحران کووید-۱۹ و ادامه تحریم‌های ضدانسانی آن را از خاطر نخواهد برد.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، “جورجو کافییرو” افزود ادامه فشار آمریکا به ایران در دوران اوج شیوع ویروس کرونا، بیش از گذشته تهران را به پکن و مسکو نزدیک خواهد کرد.

وی در پاسخ به اینکه تلاش نمایندگان کنگره برای برداشتن تحریم‌های ایران را چگونه ارزیابی می‌کند، گفت: نظر نمایندگان کنگره این است که برداشتن تحریم‌ها برای کمک به ایران به منظور تلاش برای مهار ویروس کرونا اهمیت دارد اما دولت ترامپ انعطافی نشان نمی‌دهد.

مدیر اجرایی اندیشکده “تحلیل کشورهای خلیج” ادامه داد: به باور مقام‌های دولت ترامپ شیوع کووید-۱۹ نباید بهانه‌ای برای کاستن از فشار تحریم‌هایی شود که از سال ۲۰۱۹ بر ایران تحمیل شده است.

کافییرو پیش‌بینی کرد: به نظر من این موضوع تبدیل به نقطه اختلاف میان ترامپ و رقیبش در حزب دموکرات خواهد شد. این مساله تا همین‌جا هم شکافی در میان نخبگان سیاسی آمریکا به وجود آورده است اما دولت ترامپ فکر می‌کند که تحریم‌ها در حال اثر گذاری است و سیاست خود را نمی‌خواهد تغییر بدهد.

وی آخرین تحولات را در خصوص موضع اتحادیه اروپا و عملیاتی کردن اینستکس، مهم دانست و گفت: این کار دارای پیامدهای بااهمیتی می‌تواند باشد. به نظر من، این کار نشان تازه‌ای از ادامه واگرایی میان ایالات متحده و اروپایی‌ها در جهانی است که به‌طور فزاینده چند قطبی می‌شود.

عضو اندیشکده بنیاد خاورمیانه ادامه داد: کووید-۱۹ به طور بی سابقه‌ای این واقعیت‌ها را آشکار می‌کند. همیشه به یاد خواهیم داشت که چگونه بر خلاف آمریکا، چینی‌ها، روس‌ها و کوبایی‌ها به مبارزه علیه کووید-۱۹ در ایتالیا کمک کردند.

کافییرو افزود: از سوی دیگر اروپایی‌ها نشان می‌دهند که خط مستقلی از آمریکا در پیش گرفته‌اند و به ترامپ اجازه نخواهند داد که فشار حداکثری آن از اجرایی کردن اینستکس جلوگیری کند و مانع از کمک آنها به ایران در مبارزه با این بیماری خوفناک شود.

چند قطبی شدن جهان پس از کرونا

وی در پاسخ به اینکه پیامدهای شیوع کرونا برای ایالات متحده در داخل و خارج چه خواهد بود، گفت: پیامدهای آن بسیار زیاد است. این بیماری یک تغییر پارادایم بزرگ است و تاثیر عظیم بر نگره کشورها به قدرت‌های بزرگ جهان همچون ایالات متحده، چین و روسیه خواهد داشت.

عضو اندیشکده “بنیاد خاورمیانه” تصریح کرد: حتی بعد از اینکه واکسن این بیماری ساخته شود، بسیاری از کشورها در این جهان به یاد خواهند داشت که کشورها چه رفتاری در اوج بحران شیوع این بیماری از خود نشان دادند.

کافییرو خاطرنشان کرد: به نظرم، ایران بیش از گذشته به شرق، یعنی روسیه و چین گرایش خواهد یافت و چشم انداز هرگونه بهبود رابطه با آمریکا را تیتره‌تر خواهد کرد. این نه تنها نتیجه خارج شدن ترامپ از برجام، بلکه نتیجه واکنش دولت ترامپ به شیوع این بیماری در ایران است.

وی یادآور شد: باید به خاطر داشت که بحران رهبری دولت ترامپ نه تنها در داخل که در سطح بین‌المللی بازتاب داشته است و اعتبار آمریکا را به عنوان یک رهبر جهانی بیش از پیش زیر سوال خواهد برد. چین و روسیه از این وضعیت خلاء رهبری در واشنگتن و اشتباهات راهبردی آن بهره‌برداری بیشتری خواهند کرد. کووید-۱۹ با سرعت بیشتری به چند قطبی شدن جهان منجر خواهد شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments