۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵

تحرکات آمریکا در حریم هوایی عراق باید کاهش یابد

ائتلاف الفتح از نخست وزیر عراق خواست کاری کند که حرکت نیروی هوایی آمریکا در حریم هوایی عراق کاهش یابد.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، ائتلاف الفتح عراق بر لزوم کاهش تحرکات نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در آسمان این کشور تأکید کرد.

«نسیم عبدالله» عضو ائتلاف الفتح از «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق خواست که کاری کند که حرکت نیروی هوایی آمریکا در حریم هوایی عراق کاهش یابد.

شبکه خبری «الاتجاه» عراق اعلام کرد که «سامانه‌های دفاعی نداریم که به ما امکان دهد که به هر گونه تجاوز پاسخ دهیم».

عبدالمهدی ۲۴ مرداد ماه جاری تصریح کرد که باید همه توافقات مربوط به پرواز در حریم هوایی عراق لغو شده و به توافقات اصولی منحصر خواهد شد.

این مسئله شامل پروازهای شناسایی، شناسایی مسلح، پرواز جنگنده‌ها، بالگردها و انواع پهپادها برای طرف‌های عراقی و غیرعراقی می‌شود و موافقت آن صرفا از طرف فرمانده کل نیروهای مسلح (نخست‌وزیر) یا نماینده اوست.

نخست وزیر عراق همچنین اعلام کرد که هرگونه پرواز بر خلاف آنچه گفته شده، پرواز از سوی دشمن تلقی خواهد شد و پدافند هوایی عراق نیز فورا بدان پاسخ خواهد داد.

ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا نیز جمعه (روز گذشته) اعلام کرد به دستورالعمل‌های صادرشده از سوی نخست‌وزیری عراق در خصوص پروازهای غیرمجاز در آسمان این کشور پایبند خواهد بود.

ائتلاف آمریکا با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که این ائتلاف به عنوان میهمان عراق به تمامی‌قوانین و دستورالعمل‌های دولت مرکزی این کشور پایبند است.

قبل از این، مقام‌های ارشد ائتلاف آمریکا برای گفت‌وگو درباره دستورالعمل نخست‌وزیر عراق با مقام‌های وزارت دفاع این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of