۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
در گفت و گوی خبرگزاری سلامت با یک متخصص پوست و مو مطرح شد؛

تتو کف سر باعث واکنش آلرژیک و ریزش مو می‌شود

کیانا فرهی از دلایل ریزش مو در خانم‌ها و اشتباهات رایجی که باعث بروز این مشکل می‌شود می‌گوید.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت، کیانا فرهی؛ متخصص پوست و مو در این خصوص که چقدر ریزش مو در خانم‌ها مشکلی شایع است، توضیح داد: ریزش مو شکایت شایعی در خانم‌ها است. تقریبا از هر دو خانمی که مراجعه می‌کنند از ریزش مو شکایت دارند و همه آن‌ها معتقد هستند که ریزش موی شدیدی دارند. اما این بیشتر یک شکایت است تا اینکه واقعیت باشد. ریزش مو به عنوان یکی از مشکلات شایع پوست و مو هست اما نه در این حد که در جامعه شکایت از آن وجود دارد. معمولا خانم‌ها شاکیان بیشتری هستند اما آقایان ریزش موی بیشتری دارند. این موضوع بیشتر به یک عادت روانی شایع تبدیل شده است.

 

 

او با اشاره به اینکه افراد چه زمانی باید برای ریزش مو به پزشک مراجعه کنند، گفت: همه ما یک الگوی ریزش به صورت ژنتیکی و توارثی داریم. یعنی ما با توجه به چیزی که در خانواده ما وجود دارد و عوامل دیگری مانند تغذیه هم در آن دخیل است، حجم مو و ضخامت تار موی مشخصی داریم. این یک رقم کلی است که اگر صد تار مو در روز بریزد طبیعی است اما ما باید ریزش را به نسبت حجم مو در نظر بگیریم. هرگاه کسی احساس کند که موهایش نسبت به قبل کم حجم‌تر، پوست کف سر مشخص، حتی مناطقی از سر دچار کچلی شده‌ است و یا موها سست شده و هنگام شانه کردن تعداد زیادی از آن‌ها از کف سر جدا می‌شوند، یعنی فرد ریزش موی علامت‌دار دارد که باید بررسی شود.

 

الگوی هورمونی بیشترین دلیل ریزش مو در خانم‌ها است

فرهی ضمن بیان شایع‌ترین دلایل بروز ریزش مو در خانم‌ها عنوان کرد: الگوی هورمونی بیشترین دلیل ریزش مو در خانم‌ها است. در بدن همه خانم‌ها به صورت طبیعی میزان مشخصی از هورمون مردانه وجود دارد. در اختلال هورمونی میزان این هورمون بیشتر از حد طبیعی می‌شود و موی جلوی سر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. مانند ریزش مویی که در اغلب آقایان می‌بینیم و به عنوان الگوی ریزش موی مردانه شناخته می‌شود. این حالت در خانم‌ها می‌تواند همراه با جوش صورت و موهای زائد ضخیم مثلا در ناحیه زیر چانه باشد.

او ادامه داد: یک الگوی ریزش موی دیگر وجود دارد که در اثر فقر آهن ایجاد می‌شود و در خانم‌های جوان و سنین باروری بیشتر است. دلایل دیگری مانند؛ استرس، بی‌خوابی و کاهش وزن‌های شدید در اثر رژیم غذایی غلط نیز باعث ریزش مو می‌شود اما این ریزش مو در تمام سر اتفاق می‌افتد. نوع دیگری از الگوی ریزش هم در بین خانم‌ها به صورت توارثی وجود دارد که حاشیه‌های مو باقی مانده و وسط سر دچار ریزش می‌شود. همچنین برخی از داروها هم عوارضی مانند ریزش مو دارند که ما توصیه می‌کنیم که اگر داروی قلبی یا اعصاب و روان است، حتما با پزشک مشورت کنند. کسی نباید به دلیل ریزش مو مصرف دارو را سرخود متوقف کند. گاهی در اثر استفاده نامناسب از مواد صاف‌ یا فر کننده، ریشه و پیاز مو آسیب می‌بیند و موها در محل آسیب‌دیده می‌ریزند یا تغییر حالت می‌دهند.

 

رنگ کردن‌های مکرر می‌تواند باعث ریزش مو در خانم‌ها بشود

این متخصص پوست و مو در خصوص اثر سبک زندگی غلط بر ریزش مو ادامه داد: رژیم‌های غلط یکی از مشکلات بسیار شایع هستند. این بسیار اشتباه است که فردی در یک ماه ده یا بیست کیلو کاهش وزن داشته باشد. این کار پوست و مو را از بین می‌برد. چاقی و تجمع توده چربی در بدن منجر به افزایش هورمون‌های مردانه در بدن و درنهایت ریزش مو می‌شود. همچنین سشوار کشیدن و رساندن حرارت مستقیم به کف سر، استفاده از اکسیدان‌هایی که به کف سر آسیب می‌زنند و رنگ کردن‌های مکرر می‌تواند باعث ریزش مو در خانم‌ها بشود. گاهی افراد پروتئین یا چربی را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنند؛ این عدم تعادل در رژیم غذایی هم عاملی برای ریزش مو است. بیماری‌هایی مانند فشار خون هم یکی از عوامل است.

 

کیانا فرهی در پایان تاکید کرد: پودرهایی که در بازار به عنوان پوشش دهنده مو تبلیغ می‌شود، به کف سر می‌چسبد، آسیب زننده بوده و باعث ایجاد حساسیت می‌شود. همچنین میکروبلیندیگ (تتو یا خالکوبی) در کف سر بسیار خطرناک است و پرونده‌های پزشک‌ قانونی بسیاری در این خصوص وجود دارد که افراد به دلیل عوارض آن خودکشی کرده‌اند. در درجه اول افراد بعد از مدتی از چهره خود خسته می‌شوند دوم اینکه چون این مواد زیر پوست سر تزریق می‌شوند؛ واکنش‌های آلرژیک در بدن افراد به وجود می‌آید. به علاوه پاک کردن آن هم دیگر ممکن نیست. خواهش می‌کنم که مردم از کارهای غیر علمی که در مراکز غیرمجاز انجام می‌شود، پرهیز کنند.

 

گفت و گو: پرستو خلعتبری

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of