۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۶
خبرگزاری سلامت گزارش می دهد؛

تایید و تکذیب های وضعیت سیاه کرونایی!

یکی دو روزی می شود که برخی از رسانه ها از افزایش تعداد رنگ وضعیت کرونایی و اضافه شدن رنگ سیاه به نقشه کرونایی کشور خبر می دادند؛ یکی تاییدیه می زد و یکی تکذیبیه!

محمدسیاح: به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت؛ موج چهارم اپیدمی کرونا برخلاف اظهارنظرهای تاکیدی روئیس جمهوری در مورد اینکه به آخر پیک کرونا رسیدیم؛ امروز تلفات سنگینی را به مردم وارد کرده است! تلفاتی که می شد با لاک دان کشور از بروز آن جلوگیری کرد ولی دولت با ایستادن در مقابل تمهیدات نوروزی وزارت بهداشت اجازه داد تا امروز عدد فوتی های کرونا به حدود ۳۰۰ نفر در روز برسد!

این وضعیت باعث شد تا شرایط کرونایی در کل کشور به موجب سفرهای نوروزی تشدید شود و کمتر شهری آبی بماند، حتی وضعیت آنقدر خراب است که دشت لوت هم قرمز شده است!

در همین حال بود که برخی در رسانه ها و فضای مجازی از زبان مسئولان بهداشتی و درمانی از احتمال بروز وضعیت سیاه در کشور صحبت هایی را مطرح کردند هر چند که این موضوع درست است و برخی از مسئولان چنین ابراز نگرانی ای را داشتند برخی پیش دستی کرده و نقشه های جدید کرونایی را درست کردند!

در همین راستا هم برخی از رسانه های رسمی هم وارد ماجرا شدند و در تحلیل هایی به سیاه شدن وضعیت کرونا در کشور پرداختند. هر چند که نمی توان وضعیت وخیم این روزها را رد کرد، اما اعلام چنین وضعیت آن هم قبل از اعلام رسمی جای تردید دارد. تردید از این جهت که وقتی مسئولان گفته های رسمی خود را رد می کنند چطور امکان دارد گفته های یک رسانه را رد نکنند!؟

روز گذشته باشگاه خبرنگاران پویا(تسنیم) به نقل از کانال اپلیکیشن ماسک که زیر نظر معاونت بهداشت وزارت بهداشت است، اعلام کرد از امروز رنگ‌بندی جدیدی برای وضعیت کرونا در شهرستان‌های کشور اعلام می‌شود‌. طبق این رنگ‌بندی جدید، از روز گذشته ۶۳ شهرستان در وضعیت سیاه، ۸۵ شهرستان در وضعیت فوق قرمز، ۱۷۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۷۸ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۷ شهرستان در وضعیت آبی کرونا قرار گرفتند!

اضافه شدن رنگ سیاه به نقشه نگرانی های جدی و شدید و البته انتقادات بسیار زیادی را به وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا و همچنین دولت وارد شد! در این شرایط بود که تنها با گذشته ۲۴ ساعت از درج این مطلب، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه رنگ‌بندی جدید استان‌ها باید توسط ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام شود، گفت: رنگبندی اعلام شده در روز ۲۶ فروردین صحت ندارد.

دکتر علیرضا رئیسی با بیان اینکه مبنای رسمی اعلام رنگ بندی کرونایی شهرها، ستاد ملی مقابله با کرونا است،‌ اظهار کرد: رنگ بندی جدیدی که امروز اعلام شده است صحت ندارد و می‌بایست رنگبندی که ستاد اعلام می‌کند و توسط وزارت کشور به استان‌ها ابلاغ می‌شود مبنای کار قرار گیرد.

وی افزود: از نظر تغییر آماری ۶۳ شهر در وضعیتی هستند که از شاخصی که برای رنگ قرمز در نظر گرفتیم فراتر رفته است به همین دلیل این تعبیر به کار برده شده است که وضعیت سیاه رنگ است. رنگ سیاه به هیچ وجه درست نیست.

عجیب است که این دو خبر از یک منبع یعنی وزارت بهداشت استخراج و اعلام شده است ولی بلافاصله مورد واکنش همین منبع قرار می گیرد! این واکنش در افکار عمومی اقدامی غیرقابل قبول است چراکه اگر درست نبود چرا و چگونه مطرح و چرا به این سرعت تکذیب شد!؟

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x