۰۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱

تاکید بر لزوم اندازه گیری دوره ای و مدون شاخص های سنجش عدالت در کشور

رییس شبکه تحقیقاتی عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت ضمن تاکید بر لزوم اندازه گیری دوره ای و مدون شاخص های سنجش عدالت در کشور، گفت: عدالت، یکی از اصول مهم چهارگانه اخلاقی و از عمده ترین مباحث اخلاق پزشکی نوین و از تعهدات و الزامات حرفه پزشکی است.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر باقر لاریجانی، رییس شبکه تحقیقاتی عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت و نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در مراسم گشایش کارگاه کشوری پایش نابرابری سلامت، عدالت را یکی از اصول مهم چهارگانه اخلاقی و از عمده ترین مباحث اخلاق پزشکی نوین و از تعهدات و الزامات حرفه پزشکی خواند.

ضرورت شناسایی موانع عدالت و ریشه های ایجاد نابرابری

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر، افزود: اولین قدم در جهت حل معضلات بهداشتی و دستیابی به عدالت در سلامت در سطحی گسترده و برای تمامی زیر گروه های جمعیتی، شناسایی موانع این راه و ریشه های ایجاد نابرابری هاست تا بتوان با برنامه ریزی و مدیریت درست آنها را برطرف کرد.

وی با بیان اینکه اولین تلاش ها برای تعیین و بررسی شاخص ها و داده های مرتبط با عدالت در نظام سلامت کشور از سال ۸۸ آغاز شدند، تصریح کرد: در سال های پس از آن بود که به همت پژوهشگران و دغدغه مندان نظام سلامت دو مطالعه urban HEART در سطحی کلان انجام شد که نتایج آنها را می توان جزو اولین داده های مرتبط با عدالت در سلامت و اولین محرک تعریف شاخص های منحصر به فرد در نظام بهداشتی جمهوری اسلامی ایران، دانست.

میزان بالاتر میانگین امید به زندگی در ایران نسبت به میانگین کشورهای منطقه

رییس شبکه تحقیقاتی عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت همچنین، با بیان اینکه میانگین امید به زندگی در کشور از سال های پیشین همواره در حال افزایش بوده و در سال های اخیر به بیش از ۷۵ سال رسیده است، گفت: این میزان از میانگین منطقه بالاتر است.

دکتر لاریجانی افزود: ایران در شاخص های مرگ و میر مادران، نوزادان و کودکان زیر پنج سال نیز جزو ۱۰ کشور اول منطقه است.

برابری نسبی هزینه های کمر شکن سلامت در ایران با میانگین منطقه

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه در شاخص های مشارکت مالی و هزینه های سلامت با وجود سیاست های کاهش پرداخت از جیب و طرح تحول سلامت شاهد تغییراتی مطلوب در میزان پرداخت از جیب و هزینه های کمر شکن سلامت بودیم، تصریح کرد: هرچند که سرانه هزینه های سلامت در ایران کمی بیشتر از میانگین منطقه ای است، اما این تفاوت با هزینه کرد بیشتر دولت در بخش سلامت و با ارائه حق بیمه و یارانه های سلامت کنترل شده، به نحوی که میزان پرداخت از جیب در ایران پایین تر از میانگین منطقه بوده و نسبت هزینه های کمر شکن سلامت در ایران با میانگین منطقه تقریبا برابر است.

وی در پایان سخنانش با این جمع بندی که با وجود دستاوردهای چشمگیر در زمینه های بهداشتی و پیشرفت روز افزون تکنولوژی های نظام سلامت به دلیل مشکلاتی اندازه گیری این شاخص ها هنوز آنگونه که باید در دستور کار قرار نگرفته و به صورت دوره ای و روتین در بسیاری از مراکز انجام نمی شوند، گفت: لذا برنامه ریزان و سیاستگذاران باید سیستمی را طراحی کنند که اخلاقی، کارا و اثربخش بوده و بر پایه شاخص های سنجش عدالت و داده های گردآوری شده آنان باشد.

تاکید بر حمایت از فعالیت های شبکه تحقیقاتی عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت

دکتر جعفر حسین، نماینده دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران نیز در این جلسه، ضمن تاکید بر حمایت از فعالیت های این شبکه، تولید و شناسایی شواهد در مورد توزیع عادلانه سلامت را مستلزم همکاری بین بخشی و فرابخشی خواند که نتایج حاصل از آن نه تنها در حوزه سلامت، بلکه می تواند برای سیاست گذاری در تمام ابعاد مورد بهره برداری قرار گیرد.

حفظ و ارتقای سلامت عمومی جامعه، رسالت مرکز تحقیقات عدالت در سلامت

در ادامه، دکتر علیرضا اولیایی منش، رییس مرکز تحقیقات عدالت در سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز ضمن معرفی مرکز تحقیقات عدالت در سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، رسالت این مرکز را توجه به عوامل اجتماعی تعیین کننده و نیازهای اساسی در این زمینه خواند تا با انجام تحقیقات در عرصه جامعه و تولید دانش مورد نیاز در حفظ و ارتقای سلامت عمومی جامعه مشارکت کند.

وی راه اندازی شبکه تحقیقات عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت را اقدامی مهم در زمینه عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت و عدالت در سلامت معرفی کرد که جهت تبادل اطلاعات، دانش و تجارب موجود در مناطق مختلف کشور به‌ منظور ارائه تصویری مناسب جهت اولویت بندی، برنامه‌ ریزی و سیاست گذاری در امر تعیین کننده های اجتماعی سلامت و عدالت در سلامت شکل گرفته است.

گفتنی است، کارگاه دو روزه پایش نابرابری سلامت با همکاری دپارتمان تحلیل داده دفتر سازمان جهانی بهداشت مستقر در ژنو و دفتر نمایندگی این سازمان در تهران توسط مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران و با شرکت ۴۰ نفر از کارشناسان حوزه عدالت در سلامت، به صورت مجازی آغاز شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments