۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶

تاریخچه سرطان، مهمانی نه چندان ناخوانده!

بسیاری از ما با انواع سرطان آشنایی داریم و با پیشرفت علم تعداد کثیری از آنها درمان می شوند، اما انسان های باستان چگونه با آن مقابله می کردند؟

به گزارش گروه سلامت و بهداشت طبنا (خبرگزاری سلامت) به نقل از ACS، سرطان زمانی شروع می شود که سلول های قسمتی از بدن بصورت افسارگسیخته ای تکثیر می شوند. انواع مختلفی از سرطان وجود دارد، اما همه ی آنها بدلیل تکثیر غیر عادی سلول ها ایجاد می شوند. سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایالات متحده است. نزدیک به یک سوم مردم در آمریکا، در دوره ی زندگی خود، با سرطان مواجه می شوند. امروزه میلیون ها نفر با سرطان زندگی می کنند یا در گذشته آن را در تجربه کرده اند.

انسان ها و حیوانات بر اساس تاریخ ثبت شده، سرطان را در گذشته های دور نیز تجربه کرده اند. بنابرین این اصلا تعجب آور نیست که از شروع تاریخ، مردم درباره ی سرطان مطالبی نوشته باشند. برخی از ابتدایی ترین شواهد سرطان در میان تومورهای استخوانی فسیلی، مومیایی انسان ها در مصر باستان و نسخه های خطی باستان مشاهده شده است. رشد حاکی از سرطان استخوان به نام استئوسارکوم در مومیایی ها دیده شده است. همچنین تخریب جمجمه استخوانی همانطور که در سرطان سر و گردن مشاهده می شود نیز یافت شده است.

قدیمی ترین تعریف ما از سرطان در مصر کشف شده که تاریخ آن به حدود سه هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. نام آن ادوین اسمیت پاپیروس است و نسخه ی کپی ای از بخشی از کتاب درسی مصر باستان درباره ی جراحی تروما(trauma) است.  در آن  هشت مورد از تومورها یا زخم های سینه را که با احتیاط با ابزاری به نام مته ی آتشین(fire drill) برداشته شده است را شرح می دهد. در ادامه این نوشته آمده است که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد.

منشاء کلمه سرطان(cancer)

منشاء کلمه سرطان(cancer) به پزشک یونانی بقراط، که به عنوان پدر پزشکی شناخته می شود، بازمی گردد. او از کلمه کارسینوس (carcinos)، برای شرح تومور های بدون زخم و از کلمه کارسینوما(carcinoma)، برای شرح تومورهایی که باعث ایجاد زخم می شدند استفاده می کرد.در زبان یونانی این کلمات به کلمه خرچنگ اشاره دارند، گمان می رود بدلیل نوع خاص گسترش تومورهای سرطانی که حالتی انگشت مانند دارد، در ذهن آنها شکل خرچنگ را تداعی کرده است. پزشک رومی سلسوس، بعدها بجای این واژه های یونانی کلمه کنسر(cancer) ، که در لاتین به معنای خرچنگ است، استفاده کرد. گالدن پزشک یونانی دیگر کلمه ی اونسوس(oncos)را، که در زبان یونانی به معنای تورم است، برای شرح تومورها بکار می برد. اگرچه همچنان هم از تفسیرهای خرچنگ مانند بقراط و سلسوس برای توصیف تومور های بدخیم استفاده می شود، از تفسیر گالدن نیز در قسمتی از نام متخصصان سرطان، انکولوژیست ها استفاده می گردد.

مترجم : معین حبیبی

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments