۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲

تاثیر برخی ژن‌ها بر نحوه ساخت ویتامین دی

پژوهشگران "دانشگاه کوئینزلند" استرالیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند چند ژن در پوست را کشف کرده‌اند که بر نحوه ساخت ویتامین دی بدن ما تأثیر می‌گذارند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت)، ویتامین دی هورمون آفتاب است و ما برای ایجاد آن به خورشید نیاز داریم اما تغییراتی که در ژن‌های ما رخ می‌دهد نیز در ایجاد آن بسیار موثر هستند.

طبق مطالعه جدید دانشگاه کوئینزلند، تغییرات ژنتیکی در ژن هیستیدین آمونیا لیاز می‌تواند غلظت یک مولکول کوچک در پوست که مانند عامل محافظت در برابر آفتاب یا اس پی اف عمل می‌کند را تغییر دهد.

هیستیداز که هیستینیداز و همچنین هیستیدین آمونیا-لیاز(Histidine ammonia-lyase )نیز خوانده می‌شود، آنزیمی است که در انسان توسط ژن HAL کد می‌شود. هیستیداز در واقع هیستیدین را به آمونیاک و اسیداوروکانیک تبدیل می‌کند.

این مولکول نور فرابنفش(نوری که بدن ما از آن برای ساختن ویتامین دی استفاده می‌کند) را جذب می‌کند و مقدار آن در پوست ما در این فرایند که چه اندازه از ویتامین دی بدن ما تولید خواهد کرد، تأثیر خواهد گذاشت.

پروفسور جان مک گرات(John McGrath) از دانشگاه کوئینزلند گفت: این یکی از چندین روشی است که در آن دریافتیم ژن‌ها چگونه در ساختن ویتامین دی بدن تاثیر می‌گذارد. طی این مطالعه ما دریافتیم چندین ژن مهم پوستی وجود دارند که عملکرد آنها تاثیر زیادی بر وضعیت ویتامین دی بدنمان دارد.

پروفسور “نائومی ورای”(Naomi Wray) از دانشگاه کوئینزلند اظهار کرد که این تیم ۱۴۳ مکان ژنی مرتبط با غلظت ویتامین دی را شناسایی کرده‌اند.

ورای در انتها گفت: پیش از این، ما فقط در مورد شش مکان می‌دانستیم، بنابراین این یافته‌ها بینشی جدید در مورد نحوه عملکرد بدن در ساخت ویتامین دی ارائه می‌دهد.(ایسنا)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments