۳۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸

تأخیر والدین در انجام واکسن کودکان به بهانه گذر از بحران کرونا مورد تأیید نیست

دانشیارگروه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهدگفت: در روزهای بحرانی کرونایی،مراجعه برخی از والدین به مراکز بهداشتی جهت تزریق واکسن فرزندانشان باتأخیر ووقفه همراه بوده است که کاردرست و تأییدشده ای نیست.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا،دکتر لیدا جراحی اظهار کرد: همه‌گیری ویروس کرونا در ایران و جهان توجه بسیاری را به خود جلب کرده، اما این وضعیت بحرانی موجب غفلت سایر حوزه‌ها و موضوعات بهداشتی و درمانی نگردیده است و یکی از موارد موضوع واکسیناسیون کودکان است.

وی با بیان اینکه واکسن‌ها ضمن آموزش سیستم ایمنی بدن در برابر انواع میکروب‌ها، از بدن انسان نیز محافظت می‌کند و اگر در یک زمانی ویروس وارد بدن شد به راحتی می‌تواندبا آن مقابله کند، خاطرنشان کرد: در این روزهای کرونایی در برخی مناطق کشور که با بحران این ویروس منحوس مواجه هستیم مراجعه برخی از والدین به مراکز بهداشتی جهت تزریق واکسن فرزندانشان با تأخیر و وقفه همراه بوده است که کار درست و تأیید شده‌ای نیست.

دکتر جراحی با ذکر این نکته که در شرایط همه‌گیری کرونا این نگرانی وجود دارد که به دلیل تأخیر و عدم انجام برخی اقدامات بهداشتی و درمانی همچون واکسن کودکان با همه‌گیری دیگری مواجه شویم، اضافه کرد: به‌طور مثال عدم انجام واکسیناسیون موجب همه‌گیری سایر بیماری‌ها خواهد شد و انجام به‌موقع واکسن فرزندانمان را از مشکلاتی همچون فلج اطفال، سل، سرخک،  و غیره به‌دور می‌کند.

وی تأکید کرد: به والدینی که واکسیناسیون فرزند خود را به تاخیر انداخته اند توصیه می شود که هرچه سریع‌تر این کار را با رعایت موازین بهداشتی  انجام دهند تا کودکشان دچار مشکل نشود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر اینکه در خارج از منزل هم عمل به مواردی همچون استفاده از ماسک و دستکش، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، عدم لمس سطوح و غیره نیز به‌طور مکرر باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: البته قبل از مراجعه به مراکز بهداشتی توصیه می‌شود که با کارشناسان آن مجموعه در تماس باشند و اطلاعات لازم و کامل را کسب کنند تا دچار مشکل نشوند، زیرا ممکن است زمان واکسن فرزندشان با توجه به شرایط موجود با تغییر همراه شده باشد.

دکتر جراحی با اشاره به اینکه تا این لحظه واکسن تأیید شده‌ای جهت پیشگیری، ریشه‌کنی و مبارزه با کرونا نداشته‌ایم، تصریح کرد: در حال حاضر دانشمندان زیادی در سطح ایران و جهان در حال تحقیق و پژوهش در این خصوص هستند تا بتوانند یک واکسن مؤثر در این خصوص را تولید نمایند و اگر این فرآیند به سرانجام برسد سریع‌ترین اقدام ممکن در بحث تولید واکسن در طول تاریخ در سطح جهان خواهد بود.

وی بیان کرد: همه‌گیری ویروس کرونا به ما یادآوری کرد که واکسن‌ها چقدر ارزشمند هستند و موجب ایمنی و حفاظت بدنمان می شود و بدون واکسن‌ها ویروس‌ها به راحتی تکثیر، پخش و منتقل می‌شود و بسیار خوش‌شانس بودیم که با برنامه‌ریزی مناسب جامعه پزشکی کشور از داشتن واکسن‌هایی همچون فلج اطفال، سل، سرخک، وبا و غیره برخوردار بودیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x