۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۸

بی نظمی و تغییر اجابت مزاج را جدی بگیرید

فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: هر گونه بی نظمی و تغییر در اجابت مزاج می تواند نشان دهنده یک بیماری و یا اختلال خاص در بدن باشد.

به گزارش گروه بهداشت ودرمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر یوسفی اظهار کرد: تعداد دفعات دستشویی رفتن زیاد یا کم، در واقع نشانه مهمی از سلامت عمومی فرد است، که از نوزادی آغاز می شود و در سرتاسر زندگی ادامه پیدا می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه  علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: به طور کلی سه تا چهار بار در روز ادرار و معمولا یک یا دوبار دفع مدفوع، نشانه سلامت بدن است.

دکتر یوسفی با تاکید بر این که میزان دفع ادرار به فاکتورهایی همانند سن، میزان آشامیدن در روز، موادی که نوشیده می شود،عارضه های پزشکی مثل دیابت یا عفونت مجرای ادراری، مصرف داروو اندازه مثانه بستگی دارد گفت: شرایط خاصی همانند بارداری و این  که فرد در چندمین هفته پس از زایمان است می تواند تعداد دفعات ادرار را تحت تاثیر قرار دهد.

این فوق تخصص گوارش ادامه داد: دفع مدفوع از سه بار در یک روز تا نهایتا سه بار در هفته طبیعی است.

به گفته وی هر گونه بی نظمی و تغییر در اجابت مزاج می تواند نشان دهنده یک بیماری و یا اختلال خاص در بدن باشد.

دکتر یوسفی عواملی همانند پیروی از رژیم غذایی خاص، سطح فعالیت بدن، ابتلا به بیماری های مزمن یا حاد، ترشح هورمون ها و سن را از جمله عوامل تاثیرگذار بر تعداد دفع ادرار و مدفوع در بدن دانست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  با اشاره به این که الکل و کافئین، هردو می توانند اثرات ادرارآور داشته باشند و باعث شوند فرد، بیش از حد معمول ادرار کند خاطرنشان کرد: هنگام مصرف این مواد، احتمالا تکرار ادرار، نشانه ای از مشکل پزشکی نیست.

وی با بیان این که کافئین در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها شامل؛ قهوه، چای، نوشیدنی غیر الکلی گازدار، شکلات داغ و   نوشیدنی های انرژی زا یافت می شود ادامه داد: نوشیدن مقادیر زیاد آب در طول روز می تواند خروجی ادرار و تعداد دفعات آن را نیز افزایش دهد.

 فوق تخصص گوارش نشانه های ابتلا به یبوست را توضیح داد و گفت: اگر چنانچه فردی قادر به دفع نباشد، قوام مدفوع سفت باشد و اگر از زمانیکه وارد دستشویی می شوید تا زمانیکه دفع صورت می گیرد بیش از ۱۰ دقیقه طول بکشد به یبوست مبتلا شده اید.

وی با بیان این که ابتلا به یبوست ارتباط مستقیمی با سن دارد افزود: هر چه سن بالاتر می رود به دلیل کاهش حرکات معده و هضم، احتمال ابتلا به یبوست قویتر می شود.

این فوق تخصص گوارش خاطرنشان کرد: اکثر افراد از الگوی منظم دفع پیروی می کنند به این معنی که هر روز تقریبا به تعداد منظم، یکسان و در یک زمان مشابه به دستشویی می روند.

دکتر یوسفی با بیان این که در صورتیکه مدفوع نرم، قوام دار و عبورش راحت است جای نگرانی وجود ندارد، هشدار داد: انسجام مدفوع را نادیده نگیرید.

عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: اگر چنانچه مدفوع شل، آبکی، تیره رنگ و دچار تغییراتی شد که قبلا تجربه آن را نداشته اید، این علامت ها را زنگ خطر تلقی کنید.

وی وجود خون در مدفوع، درد شکمی شدید، عدم وجود حرکت روده بیش از سه روز و اسهال شدید را نیازمند مداخله جدی و مراجعه اورژانسی به پزشک دانست.

دکتر یوسفی در پاسخ به این سوال که چه کنیم تا به یبوست دچار نشویم، گفت: به هیچ وجه وعده های غذایی سالم را حذف نکنید، ملین های سالم را در وعده های غدایی بگنجانید، تحرک و فعالیت بدنی داشته باشید، آب زیاد مصرف کنید و استراحت و خواب آرام را در برنامه روزانه فراموش نکنید.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments