۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
وزیر بهداشت در بیست و دومین همایش ملی صنعت، معدن و خدمات سبز:

بی توجهی ‌ها و نارفیقی‌ ها، مرگ ‌های ناشی از کرونا را سه رقمی کرد

وزیر بهداشت با بیان اینکه رشد سبز، رشدی است که بتواند شاخص ‌های زیست محیطی را تضمین و تامین کند، گفت: اقتصاد سبز پرهزینه بوده و بدون حمایت دولت ‌ها برای فعالان اقتصادی جامعه میسر نیست.

به گزارش  گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیست و دومین همایش ملی صنعت، معدن و خدمات سبز که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه امروز به دو دلیل با سر به اینجا آمدم، اظهار کرد: یکی اینکه به هر حال عزیزی در مسند ریاست این سازمان حضور دارد که توفیق آشنایی با او را چند دهه است که دارم و دوم اینکه بعد از مدت ها بی خوابی و تلاش شبانه روزی در مهار غول سهمگین کرونا حداقل حال و هوایم عوض می شود، اظهار کرد: به این ساختمان که می‌آیم، احساس می‌کنم خانه خودم است. مرا به دورترین نقاط این سرزمین و زیستگاه‌هایی می‌برد که توفیق داشتم شب و روزهای قابل توجهی از عمرم را در کنار محیط بانان عزیز که اولین خط دفاع از طبیعت سرزمین هستند، سپری کنم.

وی ادامه داد: روز و شب‌های بسیار ناب و به یاد ماندنی که اکنون مدتی است از آن محروم هستم. به یاد شبهای پر ستاره بیابان کویر، مهتاب شبهای پارک ملی گلستان و بسیاری از زیستگاه‌های ناب و دیدنی این سرزمین؛ «شب های مهتاب، بی خواب و بی تاب خواب از دو چشم خسته راندم تا صبح ماندم با رقص گلها آنقدر خواندم تا گرد غم از دامن صحرا تکاندم وقت نمازم هر شب وضو با قطره ای شبنم گرفتم در سوگ یک گل من بیشتر از بلبلان ماتم گرفتم؛ وقت بهاران در ریزش آرام باران وقتی چکاوک زیر یاسی لانه می کرد یا پوپکی مست پرهای خیس جفت خود را شانه می کرد دستی مرا با ساغری از هوش می برد حسی مرا دیوانه می کرد»؛ این ساختمان ما را به یاد شبهای نابی برد که در طبیعت ایران گذراندم و امیدوارم بار دیگر نصیب شود.

بی توجهی ‌ها و نارفیقی‌ ها، مرگ ‌های ناشی از کرونا را سه رقمی کرد

دکتر نمکی تصریح کرد:  وقتی دکتر کلانتری به سازمان محیط زیست آمد، باهم هم پیمان شدیم که بنده در کنارشان بمانم که نصیب نشد، گاهی اوقات انسان نمی داند که خداوند چه رقم میزند؛ «بر آن سرم که ننوشم می و گنه نکنم اگر موافق تدبیر من شود تقدیر» قسمت این شد که ما از وزارت بهداشت و زنجیره ای از مسائل و مصائب سر در بیاوریم که ان شاالله این روزهای سخت را که موج جدیدی ایجاده شده است را با همکاری و همراهی سپری کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه متاسفانه علی رغم توصیه های مکرری که کردیم، باز هم برخی بی توجهی ‌ها و نارفیقی ها ما را به سمت مرگ‌ های سه رقمی برد که امیدوارم باز هم بتوانیم از این شرایط عبور کنیم، گفت: ما وقتی از یک پیک رد می‌شویم، تمام عضلات جسم و روحمان دچار فرسودگی است، به خصوص همکارانمان در استان ‌ها؛ در این روزها بر همکاران سختکوشم در استان خوزستان چه می‌گذرد و چه شبانه روزهای سخت و غیرقابل تصویر و تحملی را سپری می‌کنند و بعد هم نگرانی از خیز این موج در استان ‌های دیگر با یک ویروس سرکش جدید؛ دعا بفرمایید که ان شاالله بتوانیم بر این بلای خانمان سوز فائق آییم.

بحث اقتصاد سبز بسیار مهم و جدی است

وی در ادامه مراسم به بحث اقتصاد و رویش سبز اشاره و عنوان کرد: بحث اقتصاد سبز بسیار مهم و جدی است و خوشحالم که در میان هیاهوی سهمگین فشار تحریم ‌ها و مشکلات اقتصادی گوناگون که کشور را احاطه کرده، مسئولان سازمان محیط زیست به فکر چنین نهضتی در این شرایط سخت هستند؛ من همیشه می‌گویم اولین افرادی که برخی صحبت ها را در تاریخ مطرح کرده اند، نباید فراموش شوند.

دکتر نمکی با تاکید بر اینکه هیچ وقت دولت ها و حتی صاحبان صنایع در جهان، به فکر اقتصاد سبز و رشد سبز نبودند، بیان کرد: من همیشه برای دانشجویانم می‌گویم درست است که امروز ما واکسن داریم، اما اولین کسی که بحث واکسن را در دنیا مطرح کرد، پاستور و کُخ بودند. درست است که امروز آنتی‌بیوتیک‌ های مختلفی داریم اما اولین شخصی که پنسیلین را کشف کرد، فلمینگ بود و امروز همچنان می‌توانیم پیچیده‌ترین عفونت‌ ها را درمان کنیم؛ این نام‌ ها باید در تاریخ بمانند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: به همین دلیل معتقدم که دانشمندان، دانشگاهیان و سازمان های مردم نهاد، نهضت‌های نواندیشی را در دنیا بنا کردند؛ خانم راسل کارسون اولین بار در سال ۱۹۶۲ وقتی دید بعد از جنگ جهانی دوم و استفاده از سموم و آفت کش ‌ها و سم پاشی گسترده مزارع، دیگر صدای چکاوک ‌ها از مزارع شنیده نمی شود، کتابی با عنوان «بهار خاموش» نوشت که به قول حافظ صدهزاران گل شکفت و بانگ مرغی برنخاست عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد» این اندیشه ای بود که خانم کارسون در کتابش مطرح کرد و در اوج تسلط صنعت و توسعه صنعتی این بانوی بزرگوار گفت که جهان به سمت بدی می‌رود.

رشد سبز، رشدی است که بتواند شاخص ‌های زیست محیطی را تضمین و تامین کند

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بهار سال ۱۹۷۲ در MIT گروهی از هواداران محیط زیست که دانشگاهی بودند، کتابی به عنوان «موانع توسعه و رشد» نوشتند که همه این‌ ها اندیشه نشست استکهلم را در تابستان همان سال برای اولین بار در زمینه توسعه پایدار مطرح کرد و بعد هم در مکان هایی دیگری این مباحث مطرح شد، عنوان کرد:  بعد از مدتی بحث رشد سبز مطرح شد؛ رشد سبز، رشدی است که بتواند شاخص ‌های زیست محیطی را تضمین و تامین کند.

دکتر نمکی افزود: رشد سبز نباید منابع طبیعی را تخریب کند و باید بتواند زمین را بدون عارضه به دست نسل بعدی تقدیم کند؛ یک ضرب المثل سرخ پوستی می‌گوید ما زمین را از پدران‌ مان به ارث نگرفته ایم، بلکه از فرزندان ‌مان به امانت گرفته‌ایم و باید بدون تخریب و دست خورده به آنها تحویل دهیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه یکی از بحث‌های رشد سبز، اقتصاد سبز است، عنوان کرد: اقتصاد سبز پرهزینه بوده و بدون حمایت دولت ‌ها برای فعالان اقتصادی جامعه میسر نیست چرا که  بین سرمایه گذاری و بازگشت منفعت سرمایه فاصله زمانی وجود دارد، تاب آوری در این زمان مهم است و اگر دولت‌ ها حمایت نکنند، هیچ سرمایه‌گذار اقتصادی نمی‌تواند این اقدام را انجام دهد، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال اگر بخواهید صنعت توریست را به شکل صنعت سبز اداره کنید همین که به گردشگر آموزش دهید، رفتارش را اصلاح کند، می توان مشکل را حل کرد، اما در صنعت سبز وقتی می‌خواهید به جای فلان سوخت، سوختی دیگر یا به جای فلان فیلتر، فیلتر دیگری استفاده کنید، همه هزینه‌بر است و امکان ندارد صنایع بتوانند قیمت تمام شده آن را بپردازند.

وی ادامه داد: به همین دلیل در اولین نشست‌های توری که مربوط به اقتصاد سبز بود، قرار شد کشورها ۱۰ سال حداقل سالیانه ۲ درصد از GDP را صرف توسعه زیرساخت ‌های رشد سبز و اقتصاد سبز کنند؛ معتقدم بدون توجه به این موضوع از سوی دولت‌ ها توجه و پیش‌برد اقتصاد سبز بسیار کار سختی است، دولت ‌ها باید کمک کنند زیرا برای تولیدکننده، صنعت گران قیمتی است؛ باید از صنایع آلاینده مالیات گرفت و آن مبلغ را به عنوان یارانه به اقتصاد سبز داد؛ باید راه را برا ی صنعتگر باز کرد و تشویقی برای صنعت سبز در نظر گرفت.

دکتر نمکی با اشاره به اینکه در بسیاری از نقاط مختلف دنیا به دلیل هماهنگی که بین حوزه سلامت و محیط زیست وجود دارد وزیر بهداشت و محیط زیست داریم، گفت: در دنیای امروز نقش محیط زیست در سلامت بسیار حساس است، در زمینه آلاینده هوا، صدها مبتلا به سرطان ریه، سکته‌های قلبی و مغزی وجود دارد. امروز نقش بیماری‌های غیرواگیر بسیار مهم است؛ در برهه ای از زمان با ۶ دلار  بچه‌هایمان را علیه ۶ بیماری مهلک و مسری و قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه می‌کردیم، اما امروز آمار وحشتناکی از مرگ و میرها به دلیل بیماری ‌های قلبی عروقی، دیابت، فشار خون بالا و سرطان‌ ها داریم؛  پیش از شیوع کرونا حدود ۳۱۳ هزار فوتی از ۳۸۰ هزار مرگ و میر سالانه در کشور به دلیل بیماری‌های غیرواگیر بود که محیط زیست نقش بسیار مهمی در این خصوص دارد.

نقش پسماند ها در سلامت کشورهای جهان بسیار مهم است

وزیر بهداشت به بحث بهداشت روان در کشور هم اشاره و اظهار کرد: جامعه‌ای که درگیر آلودگی های صوتی است روح آن با تخریب جنگل و حذف زیبایی ‌ها گرفتارتر می‌شود، جامعه‌ای که در این آلونک ‌های عمودی زندگی می‌کند و فضا و سبزه کافی و هوای سالم لازم  ندارد، بیمار است.

وی افزود: نقش پسماند ها در سلامت کشورهای جهان بسیار مهم است؛ امروز پسماندهای مختلف، سلامت کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه را به سمت تهدید و نابودی سوق می دهد، به همین دلیل ما در وزارت بهداشت به عنوان یار و همراه سازمان محیط زیست ایستاده ایم تا قد علم کنیم و برای حمایت از عزیزان در شاخص ‌ها و استاندارد های زیست محیطی که باید حرف بزنیم و قدم برداریم، کوتاهی نخواهیم کرد. خوشبختانه ما در وزارت بهداشت به سمتی می‌رویم که بتوانیم با تله مدیسین و دوراپزشکی رفت و آمد ها را بکاهیم که این امر می تواند مصرف سوخت و آلودگی ها را کاهش دهد.

دکتر نمکی در پایان با بیان اینکه گرچه امروز کرونا روزهای سختی را رقم زد، اما می تواند در تغییر سبک زندگی مردم، کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و در راستای آموزش همگانی گام های موثری بردارد، بیان کرد: از همه عزیزان حاضر در محیط زیست سپاسگذارم؛ اکنون در شرایطی هستیم که باید صیوری کنیم تا ان شاالله بتوانیم در دفاع از مردم و شاخص های محیط زیست کشور گام های موثرتری برداریم. از خداوند متعال برای همه افرادی که علی رغم وجود همه مشکلات در راستای اقتصاد سبز گام برداشته اند، آرزوی تندرستی و سلامتی دارم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x