۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹

بی‌توجهی به مطالبات مردم سبب بروز اقدامات قهری می‌شود

استاد دانشگاه و جامعه شناس با بیان اینکه مطالبات مردم باید شنیده و پاسخ داده شود، گفت: بی‌توجهی به این مطالبات سبب بروز اقدامات قهری نظیر آشوب، نزاع و تخریب در جامعه می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، مصطفی اقلیما افزود: به عبارت دیگر پاسخ‌ ندادن به مطالبات مردم موجب بروز خشم مردم و متعاقب آن آشوب و تخریب از سوی مطالبه گران در جامعه می‌شود.

وی ادامه داد: در بسیاری از مواقع نیز به هنگام عصبانیت، اقدامات قهری به طور ناخودآگاه بروز می‌کند.

اقلیما همچنین در رابطه با تعبیه و تجهیز برخی مکان‌ها برای بیان نقطه نظرات و اعتراض‌ها اظهار داشت: تعیین این مناطق به منظور بروز اعتراضات به طور حتم منجر به رسیدگی و پاسخ‌دهی به مطالبات نمی‌شود.

اغتشاشات پس از اصلاحیه قیمت سوخت نظر بسیاری از مسوولان و کارشناسان را نسبت به ایجاد فرصت برای برگزاری اعتراضات مسالمت آمیز با هدف ممانعت از شکل گیری آشوب و بی نظمی‌در جامعه به خود جلب کرده است.

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری نیز در این باره گفته بود، هر یک از قوای سه‌گانه باید تلاش کنند شرایط انجام اعتراض‌ها در یک چارچوب مدنی فراهم شود و مدل این اعتراض مدنی را متخصصان علوم اجتماعی و حقوق طراحی کنند.

به گفته وی، شایسته است مردم اعتراض‌ها را در قالب‌ مدنی انجام دهند که مبادا با آسیب‌های ناشی از برخی خشونت‌ها، خانواده‌ها دچار تالم و فشارهای روحی شوند.

پیش از این نیز هیات وزیران یک مصوبه در خصوص تعیین برخی نقاط به منظور برگزاری تجمعات در تهران و دیگر شهرها ارائه کرد اما هیات عمومی‌دیوان عدالت اداری این مصوبه را ابطال و این اقدام با اعتراض معاونت حقوقی ریاست جمهوری همراه شد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of