۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
در گفت‌وگو با خبرگزاری سلامت مطرح شد؛

بیماری ایدز گاهی می‌تواند علائمی مانند سرماخوردگی داشته باشد

یک پزشک فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: در بیماری ایدز بعد از اینکه یک تا 2 هفته از دوران بیماری افراد گذشت، بیماری وارد یک فاز نهفته ای می شود که ممکن است ۱۰ تا ۱۵ سال مریض هیچ علامتی نداشته باشد.

دکتر سارا افضل‌زاده فوق تخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت با اشاره به علائم انواع عفونت های ویروسی اظهار داشت: بیماری HIV مراحل مختلفی دارد اما در مراحل اولیه بیمار هیچ علائمی که نشان دهد به بیماری ایدز مبتلا شده است، ندارد.

وی افزود: در بعضی از افراد مبتلا به بیماری HIV معمولا این بیماران علائمی مانند سرماخوردگی، گلودرد و حتی ایجاد قارچ های پوستی ممکن داشته باشند که البته این علائم در همه ی افراد مبتلا به این بیماری شایع نیست.

این پزشک فوق تخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: گاهی بیماری HIV ممکن است با یک گلود درد و سرماخوردگی بسیار ساده اشتباه گرفته شود.

دکتر افضل زاده گفت: در بیماری ایدز بعد از اینکه یک تا ۲ هفته از دوران بیماری افراد گذشت، بیماری وارد یک فاز نهفته ای می شود که ممکن است ۱۰ تا ۱۵ سال مریض هیچ علامتی نداشته باشد.

وی ادامه داد: زمانی که بیماری HIV دوران خود را طی کرد فرد می تواند هر گونه علائمی از بیماری داشته باشد.

این پزشک فوق تخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد: فرد می تواند مبتلا به عفونت های فرصت‌طلب شود و یا دچار کاهش وزن شدید، لاغری، بیماری های پوستی و بیماری های مغزی شود.

دکتر افضل زاده بیان کرد: معمولا بیماری ایدز بسیاری از نقاط بدن را درگیر می کند. معمولا تا زمانی که بیماری کاملا بروز پیدا کند بین ۱۰ تا ۱۵ سال زمان طی می شود و در این مدت هم ممکن است فرد هیچ علامت خاصی نداشته باشد.

وی عنوان کرد: بیماری هپاتیت Bو C نیز مانند بیماری HIV علامت خاصی ندارند اما در مراحل آخر، بیماری علامت دار می شود و کبد فرد از بین می رود و حتی احتمال دارد که فرد مبتلا به سرطان شده باشد.

این پزشک فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: اگر فرد مبتلا به سیروز کبد باشد ممکن است شکم وی آب بیاورد و شکم وی بزرگ شود. همچنین فرد می تواند دچار کاهش اشتها و یا تغییر رنگ پوست شود.

دکتر افضل زاده خاطرنشان کرد: ممکن است بیمار مدت ها مبتلا به بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت باشد اما علامتی خاصی نداشته باشد و زمانی بیماری علامت دار شود که بسیار دیر شده است.

خبرنگار: مینا افسریان

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x