۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰

بیماری‌هایی که همراه سیل می‌آید

اپیدمیولوژیست و متخصص بیماری‌های شایع و همه گیر گفت:‌ سیلاب‌ها علاوه بر خرابی‌ و خساراتی که به وجود می‌آورند باعث شیوع برخی بیماری‌ها و اپیدمی در بین مردم سیل زده می‌شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان طبنا( خبرگزاری سلامت)، سیل در استان سیستان و بلوچستان یکی از چنداتفاق بدی بودکه در چند روز گذشته در خبرها داشتیم. سیلاب‌هاعلاوه بر خرابی‌ها و خساراتی که به وجود می‌آورند باعث شیوع برخی بیماری‌ها واپیدمی‌ در بین مردم سیل زده می‌شوند . شاید با دانستن بعضی بیماریهای رایج در مناطق سیل زده بتوانیم کمکی به مردم سیستان و بلوچستان کنیم.

دکتر محسن محمدنیا اپیدمیولوژیست و متخصص بیماری‌های شایع و همه گیر در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری طبنا(خبرگزاری سلامت) گفت: یکی از مهمترین مشکلاتی که بعد از سیلاب به وجود می‌آید جمع شدن حشرات موذی به خصوص پشه‌ها است. گاهی اوقات این پشه‌ها بسیار خطرناک هستند و عامل سرایت برخی بیماری‌های رایج عفونی و انواع تب‌ها می‌شوند. توصیه برای دور ماندن از این حشرات پوشیدن لباس‌های آستین بلند و پوشیده است.

وی افزود: بیماری‌های دستگاه گوارش از جمله بیماری‌های رایج در مناطقی است که دچار سیل می‌شوند، اغلب این افراد دچار اسهال و استفراغ، حالت تهوع، بیماری‌های معده و روده ای می‌شوند. که در صورت ادامه پیدا کردن ومزمن شدن این نوع بیماری‌ها آب بدن کم شده و خطر بیماری جدی بیشتر می‌شود. هرگز نباید آب سیلاب به عنوان آب آشامیدنی استفاده شود، آب آشامیدنی را بیست دقیقه بجوشانید و برای آشامیدن و تهیه غذا استفاده کنید. همچنین از شنا کردن و حمام کردن در سیلاب نیز اجتناب کنید.

این متخصص بیماریهای همه گیر اضافه کرد: بریدگیها وزخمها نباید در معرض آب سیلاب باشد،حتی امدادگرانی که برای کمک به سیل زدگان در محل استقرار دارند باید مراقب زخمها باشند و در اولین فرصت زخمها شستشو و پانسمان شود در غیر این صورت،باکتریهای موجود در سیلاب باعث ایجاد بیماریهای پوستی خطرناکی خواهند شد،پوشیدن چکمه و دستکش برای جلوگیری از این نوع بیماریها توصیه می‌شود. از دیگر بیماری‌‌های رایج در مناطق سیل‌زده انواع هپاتیت است که از غذا یا آب آلوده می‌تواند منتقل شود. هپاتیت انواع مختلفی دارد که نوع A و E در مناطق سیل زده شیوع بیشتری دارد.سفارش و توصیه ما برای پیشگیری از ابتلابه هپاتیت A وE استفاده از آب معدنی یا آب جوشیده و غذاهای کنسرو شده است.

محمد نیا افزود:سینه پهلو نیز از بیماری‌های شایع در مناطق سیل زده است که با اسپری شدن آبهای آلوده به باکتری در هوا و استنشاق انسان منتقل خواهد شد، تب، سرفه، ضعف و خستگی عضلانی از علائم عمده این بیماری هستند. وجود خلط سینه و درددر ناحیه قفسه سینه و طپش تند قلب ازدیگر علائم این بیماری است که در صورت مشاهده علائم حتما باید به پزشک مقیم در آن ناحیه مراجعه کرد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of