۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

بیمارستان ها جزو آلوده ترین مکان ها در اپیدمی ها هستند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با توجه به اینکه بیمارستان ها در اپیدمی ها جزو آلوده ترین مکان ها به شمار می روند هر چقدر مراجعه مردم را به این مراکز کم کنیم شانس پخش بیماری را کم کرده ایم.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)؛ کیومرث مره صدق با بیان این مطلب و در پاسخ به این سوال که فعالیت سامانه های آگاهی بخشی بویژه سامانه ۴۰۳۰ را چطور ارزیابی می کنید با تاکید بر اینکه هر روشی که منجر به آگاهی بخشی مردم شود، مورد تایید بنده است؛ افزود: این کاری است که بر اساس اصول علمی انجام می شود.

وی اضافه کرد: کاری که در آن خبری از تحرکات غیر عقلانی، غیر علمی و وعده های پوچی که به صورت غلط به مردم داده می شود و در آنها ایجاد امید کاذب کرده و خطر بیماری را افزایش می دهد، نیست، به نظرم کار درستی است.

مره صدق تصریح کرد: در حالت همه گیری کرونا مهمترین کار داشتن مواضع علمی و دقیق و اتخاذ تصمیمات درست است، سوال من این است که چرا سایر گروه ها خود را با این مواضع هماهنگ نمی کنند، طبیعی ترین اتفاق این است که وزارت بهداشت در مورد این اپیدمی در راس باشد چون بیشترین آگاهی و بینش علمی را در باره این مشکل دارد و هدایت مبارزه با این بیماری، می تواند ما را به سمتی ببرد که کمترین آسیب اجتماعی و اقتصادی را به ما وارد کند.

بیمارستان ها جزو آلوده ترین مکان ها در اپیدمی ها هستند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که سامانه ۴۰۳۰ چقدر در کاهش مراجعه غیرضروری مردم به مراکز درمانی موثر است، گفت: مطمینا بسیار موثر است، پاسخگویی به سوالات مردم و غربالگری و آگاهی بخشی می تواند میزان مراجعه را کم کند. با توجه به اینکه بیمارستان ها در اپیدمی ها جزو آلوده ترین مکان ها به شمار می روند هر چقدر مراجعه مردم را به این مراکز کم کنیم شانس پخش بیماری را کم کرده ایم.

وی اضافه کرد: از طرفی، براساس نظریه های علمی ای که وجود دارد بدترین ویروس ها در بیمارستان‌ ها وجود دارد، بنابراین هرچه بتوانیم مردم را از بیمارستان‌ ها دور نگه داریم و جلوی شیوع ویروس های خیلی خطرناک و مهاجم را بگیریم، درصد بیمار شدن افراد کاهش خواهد یافت.

مره صدق درباره سامانه ۴۰۳۰ اظهارکرد: به هر حال این سامانه «دیکته نانوشته است»، این سامانه اقدام مثبتی است و بنده نظرات اصلاحی خود را به مسوولان وزرات بهداشت اعلام کردم، فرصت این نیست که اثر چنین حرکت مثبتی را با یکسری نظریه های علمی کاهش دهیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه چندین بار از سوی سامانه ۴۰۳۰ با وی تماس گرفته شده است، گفت: علاوه بر این چندین بار هم خودم به آنها برای سنجش میزان اطلاعاتی که در اختیار مردم می گذارند، مراجعه کردم.

وی درباره مفید بودن اطلاعات سامانه ۴۰۳۰ هم اینطور گفت: اطلاعات این سامانه برای من پزشک متخصص و رییس بیمارستان که ۱۲ سال در کمیسیون بهداشت بوده و با این موضوعات آشنایی دارم، اطلاعات جدیدی نیست، اما دو موضوع مهم برای من دارد اول اینکه اطلاعات به نحوی تدوین شده که برای آدمی حتی با تحصیلات معمولی کاملا قابل فهم است و دوم اینکه حرف های غیرعلمی هم در آن نیست و برخورد براساس یافته های علمی است.

 

منبع: ۴۰۳۰

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of