۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷

بیماران کلیوی در شرایط همه گیری کرونا درمان های خود را رها نکنند

معاون بهداد ناجا با بیان اینکه اختلال در عملکرد کلیه ها، تهدید جدی برای سلامت افراد محسوب می شود، تصریح کرد: بیماران کلیوی در شرایط همه گیری کرونا نباید درمان های خود را رها کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت به نقل از پایگاه خبری پلیس،  دکتر “محمد رضا حسینی” به مناسبت روز جهانی “حمایت از بیماران کلیوی” اظهار کرد: کلیه ها با دفع سموم از بدن، تنظیم میزان اسید و باز، آب، نمک و اوره نقش مهم و حیاتی در سلامت افراد ایفا می کنند و نارسایی های کلیوی  در دراز مدت منجر به پیوند کلیه، دیالیز و حتی مرگ می شود.

معاون بهداد ناجا با اشاره به این که  افراد دارای بیماری های مزمن کلیوی در معرض علائم جدی تر بیماری کرونا قرار دارند، افزود: مبارزه با عفونت کرونا ویروس در بیماران مبتلا به نارسایی های کلیوی، افراد دارای کلیه های پیوندی و بیماران نیازمند به دیالیز به دلیل ضعف در سیستم ایمنی دشوارتر است.

وی ادامه داد: بیماران کلیوی باید علاوه بر افزایش آگاهی نسبت به اصول و دستورالعمل های بهداشتی و پیشگیری از کرونا در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی، تب، سرفه های خشک به ویژه افزایش فشار خون و تنگی نفس یا هر تغییری در عملکرد کلیه ها به پزشک مراجعه کنند.

دکتر حسینی با تصریح این که بیماران کلیوی نباید در دوران همه گیری کرونا و ترس از سرایت بیماری، پیگیری های درمانی خود را رها کنند، اضافه کرد: این دسته از بیماران باید بیش از دیگران در رعایت دستورالعمل های بهداشتی و پیشگیری از کرونا کوشا باشند در عین حال داروهای خود را به موقع مصرف کنند. به اندازه کافی ذخایر دارویی داشته باشند و در صورت نیاز، برنامه دیالیز خود را با نظم همیشگی دنبال کنند.

وی به آحاد مردم توصیه کرد: برای داشتن کلیه های سالم، مصرف آب و مایعات به میزان کافی، تخلیه به موقع مثانه و تنظیم فشار خون و قند خون در حد طبیعی را جدی بگیرند و ورزش منظم روزانه و رژیم غذایی سالم داشته باشند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x