۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳

۵۰ دارو در جهان برای درمان بیماران کرونایی استفاده می‌شود

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در حال حاضر نزدیک به ۵۰ دارو در دنیا برای بیماران کرونایی استفاده می شود.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) دکتر مسعود مردانی اظهار داشت نتایج اولیه تحقیقات نشان می دهد ۲ داروی مطرح در درمان کرونا، شامل “فاویپیراویر” و “رمدسیویر” اثر چندانی در بهبودی این بیماران کرونایی ندارند.

وی گفت: هرچند امیدهای فراوانی در دنیا و ایران به این ۲ دارو بسته شده بود، اما مشخص شده که بهبودی بیماران با این ۲ دارو خیلی امیدوار کننده نیست.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: داروی رمدسیویر که داروی گرانی است و در آمریکا هم ساخته می شود، فقط توانست دوره بستری در بیمارستان ها را اندکی کم کرده و در مرگ و میر هم تاثیر چندانی نداشته است.

مردانی با اشاره به اینکه تابحال مقاله و شواهد متقنی دال بر تاثیر قابل توجه این داروها در درمان بیماران ارایه نشده است، افزود: کمیته علمی ستاد ملی کرونا مصرف این ۲ دارو را فقط در مراکز دانشگاهی تحت نظر پزشکان متخصص دانشگاهی برای طرح های تحقیقاتی، مجاز دانسته است.

متخصص بیماری های عفونی تاکید کرد: البته مطالعات کارآزمایی بالینی در ایران و سایر کشورها در خصوص این ۲ دارو همچنان در حال انجام است تا دقیقا میزان کارایی آنها به اثبات برسد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: در حال حاضر نزدیک به ۵۰ دارو در دنیا برای بیماران کرونایی استفاده می شود، اما هیچ کدام از آنها داروی قطعی درمان این بیماری نیستند.

وی ادامه داد: تحقیقات در این زمینه در اغلب کشورها مانند ایران، اروپا و آمریکا در حال انجام است. تمام بخش های تحقیقاتی در آمریکا غیر از کرونا متوقف شده و فقط برروی کرونا کار می کنند.

مردانی تاکید کرد: تابحال بیشترین موارد ابتلا و مرگ و میر این بیماری در دنیا در آمریکا اتفاق افتاده است و محققان این کشور در تلاش برای دستیابی به داروی این بیماری هستند.

کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیروز چهارشنبه اعلام کرد: تاکنون ۱۲۶ هزار و ۹۴۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۶۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، جان باختگان کرونا در کشور به ۷۱۸۳ نفر رسید.

وی درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن بیان کرد: از دیروز تا امروز ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی دو هزار و ۳۴۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. همچنین از بین مبتلایان جدید، ۴۵۷ مورد بستری و یکهزار و ۸۸۹ مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۱۲۶ هزار و ۹۴۹ نفر رسید.

سخنگوی ستاد مقابله با کرنا وزارت بهداشت گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۶۴ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۱۸۳ نفر رسید. اما خوشبختانه تاکنون ۹۸ هزار و ۸۰۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند. همچنین ۲۶۷۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته وی، تاکنون ۷۳۱ هزار و ۲۱۳ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است و در ۲۴ ساعت گذشته در ۱۰ استان موارد فوتی صفر و در هشت استان، یک مورد فوتی گزارش شده است.ایرنا

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of