۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴

بیماران مبتلا به کرونا از هر طیف خونی در کشور هستند

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: بیماران کرونا مانند سایر بیماران سطح کشور با همه گروه‌های خونی هستند، مقالات منتشر شده اعتبار علمی ندارند که بخواهیم اطلاع رسانی کنیم.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، پیمان عشقی در نشست خبری آنلاین که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد اظهار کرد: بیماران کرونا مانند سایر بیماران سطح کشور با همه گروه‌های خونی هستند، مقالات منتشر شده اعتبار علمی ندارند که بخواهیم اطلاع رسانی کنیم و توزیع بیماران خونی سطح جامعه همان توزیع بیماران مبتلا به کرونا است.

وی گفت: بخش خصوصی اظهار آمادگی کرد به ما کمک کند، بخش خصوصی در فعالیت ساختاری و حاکمیتی هیچ دخالتی نداشته است بلکه در بحث تحقیقات فعال است.

عشقی در پاسخ به پرسشی درباره نحوه جمع آوری پلاسمای خون برای درمان بیماران کرونا گفت: جمع آوری پلاسما به بخش خصوصی واگذار نشده است، بلکه در یک کارآزمایی بالینی بخش خصوصی اظهار آمادگی کرده است، در پروژه ملی جمع آوری فقط سازمان انتقال خون فعال است و این وظیفه ما است که خون و فرآورده خونی مورد نیاز مراکز درمانی را جمع آوری کنیم و تنها متولی این کار ما هستیم، از آنجا که ممکن است پلاسما نقش خوبی در بهبود بیماران داشته باشد این اقدام در حال انجام است.

 مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: کمبود خون در مقطعی در کشور پیش آمد، در تمام دنیا این اتفاق افتاد ولی بحرانی نشد ذخایر در حد قابل قبولی است و روزانه ذخایر رصد می‌شود، با توجه به فرا رسیدن ماه رمضان نیاز به ادامه همکاری و اقبل ملت برای اهدای خون است.

وی افزود: طی بحران کرونا در همه دنیا درخواست خون کاهش پیدا کرد و اهدای خون بیشتر کاهش پیدا کرد. به طوری که در ایام نوروز میزان درخواست خون ما نسبت به نوروز سال گذشته حدود ۵ درصد کاهش پیدا کرد. در صورتی که اهدای خون ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده بود. اما در بعضی کشورهای پیشرفته دنیا اهدای خون تا ۷۵ درصد کاهش پیدا کرد. تا جایی که استانداردهای پذیرش اهدا کننده را پایین آوردند و امنیت را در خطر قرار دادند اما ما با همان استاندارد جلو رفتیم. ذخایر خونی کشور ما ثابت ماند. الان در میزان شاخص‌های اهدا در کشور ما به این صورت است که ذخایر خون ما قابل قبول و ۶ روز است.

وی درباره زمانی که بهبود یافتگان کرونا می‌توانند پلاسما اهدا کنند، افزود: بر اساس استانداردهایی که اکنون در بانک خون‌های معتبر جهان در مورد کرونا مورد تایید است، سخت گیرانه استاندارد را ما در ایران انتخاب کرده‌ایم. استاندارد دیگری می‌گوید کسانی که ۲۸ روز از بهبود علائم بالینی آنها گذشته و حال او خوب شده و اگر بستری بوده مرخص شده یا اگر در منزل مورد مراقبت بوده و بهبود یافته، آخرین روزی که فرد به یاد می‌آورد که بهبود یافته ملاک قرار می‌گیرد و ۲۸ روز پس از آن از فرد سوال می‌شود. بر اساس استانداردهای موجود، در این شرایط دیگر فرد به تست هم نیاز ندارد و می‌تواند اهدای خون انجام بدهد. حالا ما از بیماران می‌خواهیم که خون اهدا نکنند و پلاسما اهدا کنند. بهبود یافتگان کرونا می‌توانند به ۱۴ مرکز در سراسر کشور برای اهدای پلاسما مراجعه کنند.

بیماران مبتلا به کرونا از هر طیف خونی هستند

بیماران مبتلا به کرونا از هر طیف خونی هستند

وی در پاسخ به پرسشی درباره دریافت هزینه از مراکز درمانی توسط سازمان انتقال خون گفت: در قبال اهدای خون مبلغی به اهداکنندگان پرداخت نمی‌شود و اهدای خون به سازمان ما بدون چشمداشت است، خون کامل رایگان است و در اختیار مراکز درمانی قرار می‌گیرد، عمده فراورده‌های مصرفی خون کامل نیست بلکه جداسازی صورت گرفته است. ۱۵ نوع فراورده خونی در اختیار مردم قرار می‌گیرد، این فراورده‌ها با تایید شورای عالی بیمه تعرفه دارد و در قبال تحویل خون باید مبلغی به سازمان انتقال خون پرداخت شود، این مبلغ سودآوری ندارد و فقط تامین جبران منابع را می‌کند و باعث مدیریت مصرف خون در بیمارستان می‌شود.

عشقی افزود: سختگیرانه ترین استانداردها را برای اهدای پلاسمای بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفتیم، یعنی ۲۸ روز پس از بهبود. اما در یکی از کشورها ۱۴ روز را در نظر گرفته‌اند اما برای حفظ سلامت بیماران سختگیری بیشتری انجام دادیم. ما حتی خون این افراد را نمی‌خواهیم بلکه پلاسمای این افراد دریافت می‌شود و گلبول قرمز به بیمار بر می‌گردد این یک کار روتین در دنیا است. ما در گرفتن پلاسما مجرب‌ترین کشور منطقه هستیم، خطر ویژه‌ای نداریم ۵۰۰ سی سی پلاسما زیر نظر پزشک دریافت می‌شود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره آخرین وضعیت دریافت ۵۰ سانتریفیوژ از یک شرکت داخلی گفت: یک شرکت دانش‌بنیان داخلی  در این خصوص فعالیت می کنند پیشنهاد ساخت آن را ارائه دادند؛ تفاهم نامه امضا شده است و قرار شد ۵۰ سانتریفیوژ برای سازمان انتقال خون بسازند. اولین سانتریفیوژ در روزهای آینده تحویل ما داده می‌شود، کیفیت این سانتریفیوژهای یخچال‌دار به صورت سختگیرانه توسط کارشناسان ما ارزیابی می‌شوند، اگر واحد کیفی این یک عدد را تایید کردند بقیه سانتریفیوژها دریافت می‌شود؛ همچنین برای تامین و دریافت این اقلام، تامین مالی صورت گرفته است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x