۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴

بیش از ۱۱۹ هزار نفر در مشهد به دیابت مبتلا هستند

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در حال حاضر 11 درصد از جمعیت بالای 25 سال کشور به دیابت مبتلا هستند و این در حالی است که 25 درصد از این افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا،دکتر سید کاظم فرهمند تعداد بیماران دیابتی شناسایی شده در جمعیت بالای ۳۰ سال زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد را ۱۱۹ هزارو ۶۵۷ نفر عنوان کرد و گفت: اضافه وزن، سبک زندگی، تغذیه و فعالیت بدنی نقش موثری در ابتلا به بیماری دیابت دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۴۸۳ میلیون نفر از جمعیت ۲۰ تا ۷۹ سال جهان مبتلا به دیابت هستند، گفت: پیش بینی میشود تا سال ۲۰۴۵ تعداد بیماران مبتلا به دیابت به حدود۷۰۰ میلیون نفر برسد.

دکتر سید کاظم فرهمند، تعداد کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع یک را در دنیا ، بیش از یک میلیون نفر اعلام و اظهار کرد: در سال ۲۰۱۹میلادی بیش از  ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده اند.

وی تاکید کرد: در همه گیری کرونا ، افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری هستند و ارائه خدمات مراقبتی با اولویت خدمات غیر حضوری و رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در این گروه مورد تاکید است.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه خاطر نشان کرد: با توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط، جمهوری اسلامی ایران متعهد گردیده است که سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال ۱۴۰۴ متوقف نماید. با همین هدف همگام با ادغام برنامه مراقبتهای بیماریهای غیرواگیر، اطلاع رسانی همگانی در زمینه اهمیت بیماری دیابت همزمان با هفته ملی دیابت انجام خواهد شد.

به منظور آگاهی عموم هموطنان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی مانند سال های گذشته ،۲۴ لغایت ۳۰ آبان ماه به عنوان هفته ملی دیابت نام گذاری شده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments