۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۱

بیانیه کاخ الیزه درباره گفت‌وگوی تلفنی مکرون و روحانی

کاخ الیزه در بیانیه خود درباره گفت‌وگوی تلفنی رؤسای‌جمهور فرانسه و ایران اعلام کرد مکرون در این تماس تلفنی برای ادامه همکاری‌های بشردوستانه میان کشور‌های اروپایی با تهران اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، کاخ الیزه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای از گفت‌وگو تلفنی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور، با حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان خبر داد و نوشت مکرون برای ادامه همکاری‌های بشردوستانه با ایران اعلام آمادگی کرده است.

در بیانیه الیزه آمده است: «رئیس‌جمهور امروز با همتای ایرانی خود گفت‌وگو داشت. او با مردم ایران که به شدت با ویروس کرونا درگیر هستند ابراز همدردی کرد. او (مکرون) اظهار کرد فرانسه و دیگر شرکای اروپایی آماده ادامه همکاری‌های بشردوستانه با ایران هستند.»

بنا به گفته بیانیه کاخ الیزه، مکرون در این گفت‌وگو از روحانی خواسته است ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد و از اقدامات بیشتر برای خارج شدن از توافق هسته‌ای خودداری کند.

این درخواست‌های رئیس‌جمهور فرانسه در حالی مطرح می‌شود که ایران پس از دادن مهلت مناسب به طرف‌های دیگر توافق برجام برای پایبندی به تعهدات خود به صورت مرحله‌ای تعهدات برجامی خود را کاهش داد. پس از شیوع ویروس کرونا نیز با وجود درخواست‌های مکرر تهران و همچنین حمایت کشورهایی، چون روسیه، چین و برخی از کشور‌های اروپایی و بسیاری از سازمان‌ها و نهاد‌های بین‌المللی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از لغو بخشی از تحریم‌های ایران به منظور انتقال کمک‌ها و تجهیزات پزشکی برای مقابله با کرونا در ایران سر باز زد.

به دلیل تحریم‌هایی که دولت آمریکا به طور یک‌جانبه علیه ایران اعمال کرده است انتقال کمک‌های بشردوستانه کشور‌های دیگر و یا خرید دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا عملا امکان پذیر نیست.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x