۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

بودجه همچنان دارای مشکلات اساسی است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دولت در لایحه اصلاحیه بودجه تغییراتی اعمال کرده است، اما در هر صورت این لایحه همانند لوایح بودجه سال های گذشته با مشکلات اساسی ای روبرو است.

لطف‌ الله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت درباره وضعیت لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصریح کرد: دولت تغییراتی را در بودجه اعمال و چندین تبصره را اصلاح کرده و به برخی از شبهات و توقعات مجلس و مردم پاسخ داده است و ما بنای همکاری را در این بودجه دیدیم ولی همچنان بودجه مانند سنوات گذشته و دولت‌های قبلی مشکلات اساسی دارد.

وی ادامه داد: این لایحه به کمیسیون تلفیق ارجاع شده و کمیسیون تلفیق هم قول داده برخی از مشکلات را به سرعت رفع کند ولی باید ببینیم در جزئیات چه اتفاقی خواهد افتاد، با این حال این مجلس برای اصلاح واقعی بودجه عزم جدی دارد. به‌نظرم باید مجلس این عقیده را داشته باشد که اصلاح ساختار بودجه را در این دولت و دولت‌های بعدی انجام بدهد.

سیاهکلی اضافه کرد: در هر صورت ما برای سال آینده باید ساختار بودجه را تغییر دهیم و اصلاح کنیم تا بودجه‌ای که دولت می‌دهد براساس مباحث علمی و اقتصادی و توانایی کامل در اجرای بودجه، برنامه خود را در این زمینه ارائه دهد، این نکته‌ای است که مجلس بر روی آن توافق دارد و به دنبال همین موضوع هم هست و از آن عقب‌نشینی نیز نخواهد کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: لایحه بودجه سال آینده در کمیسیون تلفیق مورد بررسی و نقد و نظر قرار خواهد گرفت. البته اصلاحات لایحه بودجه‌ای که پیش از این داده شده بود به حال خود باقی است و اگر کمیسیون‌های تخصصی اصلاحی نسبت به اصلاحیه جدید لایحه داشته باشند، می‌توانند آن را نیز ارائه کنند، با این حال بیش از ۹۰ درصد اصلاحیه‌های مورد نظر کمیسیون‌های مختلف در بودجه ۱۴۰۰ اعمال شده بود.

وی در پاسخ به این سوال که با وجود انتقادات از ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی همچنان در بودجه از این ارز استفاده خواهد شد، اضافه کرد: یکی از نکاتی که بنده هم به آن معترض بودم این بود که وضعیت ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان مبهم است و باید تعیین تکلیف شود و دولت باید در مدت باقیمانده این موضوع را روشن و شفاف کند.

سیاهکلی یکی از کارهای مهم در باره بودجه را اصلاح ساختار عنوان کرد و افزود: اگر نخواهیم آن را تغییر دهیم یعنی همین مدل سنتی که همیشه هم تورم‌زا بوده و کسری داشته، ادامه پیدا کند، قطعا غلط است و اگر درست بود که در ۵۰ سال گذشته باید مشکلات اقتصادی کشور را برطرف می‌کرد و حتما مجلس باید در این زمینه موفق شود و راهی جز این نداریم و باید کشور را اداره کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با این راهکار و روش غلط نگارش بودجه همان‌گونه که نتوانستیم مشکلات اقتصادی را برطرف کنیم بعد از این هم نخواهیم توانست با این بودجه‌ریزی مشکلی را برطرف کنیم. در واقع این بودجه باعث هدررفت سرمایه، ایجاد تورم می‌شود، ضمن اینکه این بودجه غیرموثر و آزاردهنده در جامعه است، این بودجه در مقابل تولید ایستاده و اگر مقابل تولید هم نباشد، مشوق و جهت‌ده به آن نیست.

خبرنگار: سید علیرضا ریاض

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x