۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
عضو کمیسیون عمران مجلس:

بودجه عمرانی ۳۰ درصد کمتر از سال های قبل است!

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بودجه عمرانی با اینکه 15 درصد از سال های گذشته بیشتر شده اما با توجه به تورم امروز می توان گفت که 30 درصد کمتر از سال های قبل بسته شده است.

اقبال شاکری، نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت در پاسخ به این سوال که چرا بودجه عمرانی از هر سال کمتر می شود، افزود: به این دلیل که دولت یک درآمد غیرواقعی بسته و خودشان هم این موضوع را می‌دانند و هر چقدر توانسته در بودجه عمرانی را کم کرده تا برای اینکه درآمد غیرواقعی خودش را به نشان ندهد.

وی ادامه داد: بودجه عمرانی نسبت به قیمت سال ۸۹ که هزار میلیارد تومان و در سال ۹۹ که ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بوده ۱۵ درصد رشد کرده ولی به قیمت سال جاری با نرخ تورم امروز تقریبا ۳۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

شاکری اظهار کرد: ما باید در تخصیص کاری کنیم که به این بوجه لطمه وارد شود؛ در منابع درآمدی هم باید مطمئن شویم که منابع درآمدی پایدار، مدخن و قوی بسته شده نه رویایی و بادکنکی و کاذب که هر چه کم شد از بودجه عمرانی برداشته شود. کمیسیون تلفیق در این دو مورد در حال بررسی است که امیدوارم به سرانجام خوبی برسد.

عضو کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به اینکه آیا بودجه عمرانی افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: نه بعید می دانم، حداقل امیدوارم که این بودجه تحقق پیدا کند و تخصیص آن ۱۰۰ درصد انجام شود چراکه هیچ وقت تخصیص این بودجه ۱۰۰ درصد نمی شده. ما حداقل باید اطمینان خاطر پیدا کنیم که حتما اتفاق می‌افتد و درآمدها انقدر غیرواقعی دیده نشده که این بخش هم نتواند محقق شود.

وی در پاسخ به این پرسش که یکی از موضوعات مهم کشور عیض و طویل شدن دستگاه های دولتی و افزایش هزینه‌های آن است، برای چابک سازی دولت چه اقدامی باید انجام شود، ادامه داد: این یک موضوع خیلی کلی است و چون بودجه ریزی ما عملکرد محور نیست از این مصیبت ها زیاد دارد.

شاکری افزود: تا وقتی به این سمت نرویم که قیمت تمام شده هر کاری که دولت انجام می‌دهد را محاسبه کنیم نمی‌توانیم اصلاحاتی انجام ‌دهیم. گاهی مواقع هم به دلیل فشارهای مردم به نمایندگان خود ما هم حمایت می کنیم که عده ای تحت هر عنوانی وارد دولت شوند که این خود نقض قرض می شود. ما می‌خواهیم مشکل آنها را حل کنیم ولی حجم کارمندان دولت را افزایش می‌دهیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: یکی از اصلاحات اساسی که در این قضیه باید صورت بگیرد شرکت های دولتی هستند، دیوان محاسبات از سال آینده قصد دارد که به این موضوع ورود کند، اگر بتوانیم در آنجا اصلاحات خوبی انجام دهیم به نظرم درآمدهای دولت هم افزایش پیدا می‌کند و هم چاق شدن دولت و پرت هزینه کاهش پیدا خواهد کرد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x