۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱

بهداشت دست اولین و مهمترین خط دفاعی در برابر کرونا

یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: بهداشت دست مهمترین خط دفاعی بدن است، در طی روز باید دستها به صورت مکرر با آب و صابون شسته شود و در صورت نبود آب و صابون از ضد عفونی کننده‌های الکلی استفاده کنید.

محمد جواد ناطقی فوق تخصص بیماریهای عفونی و عضو هئیت علمی‌دانشگاه گرگان در گفتگو با طبنا(خبر گزاری سلامت)گفت: با توجه به اینکه سازمان بهداشت جهانی حالت اضطرار برای ویروس جدیدی که از چین شایع شده و در حال گسترش به سراسر جهان است و با نام کرونا ویروس می‌شناسیم ،هیچگونه درمانی تا به حال کشف نشده است و دانشمندان سراسر دنیا در پی کشف و درست کردن واکسن پیشگیری از آن هستند ،ما تنهاراه جلوگیری از مبتلا نشدن به این ویروس را در معرض قرار نگرفتن می‌دانیم.

وی افزود: بهداشت دست اولین و مهمترین خط دفاعی بدن است، در طی روز باید دستها به صورت مکرر با آب و صابون شسته شود و در صورت نبود آب و صابون از ضد عفونی کننده‌های الکلی استفاده کنید.از تماس با افرادی که علائمی‌شبیه به آنفولانزا دارند خوداری کنید و به یاد داشته باشید در موقع عطسه و سرفه دیگران دهان و بینی خود را بپوشانید.

ناطقی افزود:از تماس محافظت نشده از حیوانات وحشی و اهلی خودداری کنید، تخم مرغ و گوشت را کاملا بپزید، این بیماری در جاهای شلوغ به سرعت گسترش می‌یابد پس در مکان‌های حمل و نقل عمومی‌و شلوغ حدالامکان از لمس سطوح ووسایل عمومی‌پرهیز کنیدوحتما از ماسک استفاده کنید و به هیچ عنوان دست‌های استریل نشده خود را به چشم و صورت نزنید.

این عضو هیئت علمی‌دانشگاه گرگان گفت : در صورت مبتلا شدن به این ویروس فعالیت خارج خانه را محدود کرده و تحت مراقبت‌های پزشکی باشید.

به خاطر همه گیر نشدن و مراقبت بیشتر از نزدیکان و خانواده، خود را از دیگر افراد خانواده جدا کنید ودر یک اتاق متفاوت با افراد دیگر در خانه بمانید.از اشتراک وسایل خانگی مثل ظروف و ملافه خودداری کنید.همانطور که گفته شد دستها سد دفاعی اولیه ومهمی‌هستند مرتب و بعد از هر عطسه و سرفه به مدت ۳۰ ثانیه با آب و صابون بشویید،در این بیماری تب و مشکل تنفسی مهم است سعی کنید تب را کنترل کنید و در صورت وخیم شدن اوضاع جسمی‌حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید.

ناطقی اضافه کرد :در صورت برخورد با فردی که این ویروس را دارد ،باید ۱۴ روز مراقب علائمی‌باشید مثل تب،دوبار در روز دمای بدنتان را اندازگیری کنید، در مدت ۱۴ روز مشکل تنفسی و سرفه داشتید یا علائمی‌مانند سرماخوردگی که هر روز بدتر شده وبه همراه تب، گلو دردو استفراغ و آبریزش بینی بود به مراکز درمانی مراجعه کنید.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of