Thursday 9 April 2020 | پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰
بازدید: 48

بهترین روش‌ مبارزه با میکروب آنفلوآنزا

بنا به گفته محققان، خواب شبانه کافی و داشتن سبک زندگی سالم، دو روش عالی برای مبارزه با میکروب آنفلوانزا هستند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، این روزها آنفلوانزا و بیماری‌هایی شبیه آنفلوانزا، افراد بسیاری را به خود گرفتار کرده است.

داشتن سیستم ایمنی قوی و سالم می‌تواند جلوی ابتلا به ویروس آنفلوانزا و دیگر میکروب‌ها را بگیرد.

بنا به گفته محققان، مشکلات متعددی که از کنترل ما خارج هستند می‌توانند سیستم ایمنی بدن‌مان را تحت تاثیر قرار دهند. اما روش‌های بسیاری وجود دارد که با به‌کارگیری آنها می‌توانیم سیستم ایمنی بدن‌مان را قوی کرده و از خودمان مراقبت کنیم.

از کارهایی که سیستم ایمنی بدن را سالم و قوی نگه می‌دارد می‌توان به خواب شبانه کافی، وزن مناسب، مصرف زیاد میوه و سبزی، نوشیدن کافی مایعات، فعالیت‌های فیزیکی، دوری از سیگار و نوشیدنی‌های الکلی و کنترل اضطراب اشاره کرد.

محققان توصیه می‌کنند، «وقتی احساس بیماری می‌کنید و البته زمانی‌که سالم هم هستید، باید از الگوی خواب ۷ تا ۹ ساعته شبانه پیروی کنید تا سیستم ایمنی قوی و در نتیجه بدن سالمی داشته باشید. علاوه بر خواب شبانه کافی، در طول روز هم باید استراحت کرده و از فعالیت بیش از حد توان‌تان پرهیز کنید.»

همچنین اگر شاغل هستید یا در فصل سرما به باشگاه ورزشی می‌روید، در مواقع سرماخوردگی باید در قبال خود و اطرافیان‌تان احساس مسئولیت کنید. مثلا، چنانچه دایما سرفه می‌کنید، درد بدن و مشکلات معده دارید، در خانه ماندن بهترین کار است. بدین وسیله با استراحت کافی و هدر ندادن انرژی، زودتر خوب می‌شوید و در عین حال میکروب‌های آنفلوانزا را در فضای باشگاه منتشر نمی‌کنید و موجب شیوع آنفلوانزا در اطرافیان‌تان نمی‌شوید.

در خانه هم با دور ماندن از اعضاء خانواده و به‌ویژه کودکان، میکروب‌های آنفلوانزا را به آنها منتقل نکنید. هنگام سرفه کردن، دستمال استفاده کنید و به وسایل مشترک خانواده، مانند دستگاه کنترل از راه دور تلویزیون، گوشی‌های تلفن، تبلت‌ها، اسباب‌بازی‌های کودکان‌تان، دستگیره درها و شیر آب دست نزنید یا آنها را مدام ضدعفونی کنید.

به گزارش طبنا، با خواب شبانه و استراحت کافی و داشتن سبک زندگی سالم، می‌توانید سیستم ایمنی بدن‌تان را قوی نگهداشته و آنفلوانزا را تا جایی‌که امکان دارد، از خود دور کنید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of