۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶

بهبود مشکلات تنفسی با جراحی کاهش وزن

بنا به گفته محققان بریتانیایی، جراحی کاهش وزن یا چاقی، می‌تواند برخی از عوارض منفی چاقی مانند مشکلات سیستم تنفسی را درمان کند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، این روزها چاقی به صورت اپیدمی درآمده و افراد بسیاری را در خطر بیماری‌های مختلف مانند پرفشاری خون، سکته‌های قلبی و مغزی، دیابت و برخی از سرطان‌های خاص قرار می‌دهد. چاقی به سیستم تنفسی هم صدمه می‌زند.

از عوارض چاقی روی سیستم تنفسی می‌توان به افزایش کار سیستم تنفسی در کنار مقاومت راه‌های هوایی و ‌ ماهیچه‌های تنفسی که صدمه دیده‌اند اشاره کرد. این وضعیت در نهایت به نقص عملکرد تحدیدی ریوی منجر می‌شود. این نوع بیماری ریوی یکی از عوامل مهم مرگ‌ومیر افراد در سراسر جهان است.

فناوری پیشرفته تصویربرداری سی‌تی‌اسکن می‌تواند جزئیات دقیقی از وضعیت ریه‌ها و راه‌های هوایی فراهم کند. اما تاکنون در مورد اثرات چاقی روی نای که به آن لوله هوا می‌گویند، انجام نشده است.

محققان بریتانیایی با بررسی ریه بیماران، متوجه شدند که وضعیت سیستم تنفسی و نای بیماران مبتلا به چاقی با افراد دیگر تفاوت‌هایی دارد.

آنها می‌گویند، اندازه و شکل نای و مقدار هوای موجود در لوله نای در افراد چاق در مقایسه با دیگران بسیار متفاوت است. در واقع هوای وارد شده از طریق دم، مدت زمان بیشتری در لوله نای باقی می‌ماند و دیرتر از حد معمول به صورت بازدم از نای خارج می‌شود. این وضعیت موجب عملکرد بد ریه و در نتیجه ابتلا به بیماری‌های ریوی می‌شود.

هوای باقیمانده در نای، علامت غیرمستقیم انسداد راه‌های هوایی کوچک موجود در شش است.

محققان بررسی‌های خود را روی ۵۱ بیمار مبتلا به چاقی که تمامی آنها تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند، انجام دادند. روش‌های دیگر لاغری روی این افراد اثر نداشت. در جراحی چاقی، اندازه معده افراد چاق، کوچک می‌شود و این افراد به‌طور معمول پس از جراحی حدود ۱۰,۵ کیلوگرم وزن کم می‌کنند.

محققان سیستم تنفسی این افراد را پیش از جراحی و سپس ۶ ماه بعد، کاملا بررسی کردند. آنها دریافتند که راه‌های هوایی کوچک و بزرگ شش‌های افراد تحت آزمایش در وضعیت بسیار مطلوبی قرار گرفته‌اند.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، جراحی چاقی می‌تواند سیستم تنفسی افراد چاق را به وضعیت مطلوب پیش از بیماری برگرداند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments