۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰

بهبود تصویربرداری MRI از مغز با استفاده از هوش مصنوعی

محققان دانشگاه مالاگا در اسپانیا، مدل بی‌نظیری طراحی کرده‌اند که می‌تواند کیفیت تصاویر به‌دست آمده از تصویربرداری MRI را با استفاده از هوش مصنوعی بهبود بخشد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، این مدل جدید می‌تواند کیفیت تصاویری را که وضوح کمی دارند با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی یادگیری عمیق، به تصاویری با وضوح بالا تبدیل کند و در عین حال هیچ یک از ساختارهای تصویربرداری شده از مغز بیمار در عکس را به‌هم نریزد.

یادگیری عمیق، تا حد زیادی مبتنی بر شبکه‌های عصبی است و به همین دلیل آن ظرفیت بسیار بالایی در درک پیچیدگی‌های ساختارهای مغز دارد.

محققان می‌گویند،‌ به لطف این مدل جدید می‌توانند به‌خوبی تمام فعالیت‌های شناسایی ساختارهای مغزی را، حتی آن بخش‌هایی که از چشم انسان پنهان می‌مانند، انجام داد.

این روش محققان دانشگاه مالاگا، نوعی موفقیت علمی به حساب می‌آید. زیرا الگوریتم‌های تولید‌شده آنها می‌توانند تصاویر بسیار باکیفیت و دقیقی از مغز بیماران به‌دست دهند و البته این کار در مدت زمان کمتری انجام شود.

بنا به گفته این محققان، در روش فعلی تصویربرداری از مغز و داشتن عکس‌هایی باکیفیت، به مدت زمانی‌که بیمار در دستگاه اسکن، ثابت و بدون حرکت باقی می‌ماند وابسته است. اما اکنون با این روش تصویربرداری، می‌توانیم تصاویر گرفته‌شده از مغز به وسیله دستگاه MRI را با استفاده از هوش مصنوعی بهبود بخشیم و تمام ساختارهای مغزی به‌راحتی قابل مشاهده باشند.

بنا بر نظر کارشناسان، نتیجه این تحقیق می‌تواند در خدمت متخصصان برای تشخیص انواع آسیب‌شناسی مغزی،‌ مانند صدمات فیزیکی، سرطان یا اختلال‌های زبان قرار گیرد و مهم‌تر از همه این است که آن می‌تواند دقت و درستی تشخیص‌ها را هم افزایش دهد. همچنین به دلیل اینکه وضوح این تصاویر با کمک هوش مصنوعی بسیار افزایش می‌یابد، دیگر نیازی به آزمایش‌های اضافی برای تشخیص صحیح بیماری نیست.

به گزارش طبنا، محققان دانشگاه اسپانیا به‌زودی این مدل ابداعی خود را در اختیار جامعه پزشکان قرار خواهند داد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments