۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۴

بلندترین درخت« مازودار» ایران در بانه ثبت ملی- طبیعی شد

بلندترین درخت مازودار ایران با 19 متر طول و 430 سال سن در روستای نژو بانه با شماره ۶۹۳ در فهرست آثار طبیعی- ملی کشور به عنوان بلندترین درخت ثبت شد.

 

به گزارش گروه علمی – فرهنگی خبرگزاری سلامت (طبنا) کردستان رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بانه گفت: ثبت این موهبت الهی در فهرست آثار طبیعی ملی کشور گامی ارزشمند در زمینه حفظ محیط زیست، توسعه گردشگری روستایی و معرفی روستاهای گردشگر پذیر شهرستان و استان است .
سعداله رحیمی خواه ادامه داد: ثبت آثار ملی- طبیعی درختان براساس بزرگی تنه، منحصر به فرد بودن و بلندی انجام می شود که تاکنون در شهرستان بانه درخت کهنسال بیاندره به یک هزار ۵۰۰ سال قدمت، مجموعه درختان سپیدار منیجلان، درخت گردوی نژو و درختان مازو دار نجنه سفلی بر اساس قدمت در فهرست آثار ملی- طبیعی کشور ثبت شدند.
وی یاد آور شد: این درخت بلند توسط افراد بومی منطقه به ما معرفی شده و کارشناسان منابع طبیعی و گردشگری آن را بررسی و طرح توجیهی آن ثبت شد و با رای اکثریت شورای مجموعه آثار ملی نامزد ثبت ملی- طبیعی می شود و در نهایت ثبت ملی- طبیعی می شود.
این مسوول با اشاره به اینکه در روستای نژو یک درخت گردوی کهنسال نیز شناسایی شده که اقدامات لازم در راستای ثبت ملی- طبیعی آن نیز انجام می شود ، گفت: با ثبت آثار ملی و طبیعی بخشداری ها و دهیاری های می توانند اعتباراتی در راستای توسعه گردشگری منطقه جذب کنند .

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments