۰۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸

برگزاری آزمون دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی با حضور ۴۴۰۰ داوطلب

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: تعدادی از فارغ التحصیلان تعهد بومی‌داده‌اند و باید سه برابر دوران تحصیل در مناطق مورد تعهد خود خدمت ارائه دهند.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از وبدا، دکتر باقر لاریجانی در حاشیه برگزاری شصت و ششمین دوره آزمون دانشنامه تخصصی و سی و سومین دوره آزمون بورد فوق تخصصی، اظهار کرد: امروز یکی از آزمون‌های تخصصی وزارت بهداشت درحال برگزاری است و در این آزمون حدود ۴ هزار نفر از همکارانی که دوره تخصصی خود را در ۲۸ رشته و حدود ۴۰۰ نفر از همکارانی که دوره فوق تخصص را در ۲۴ رشته به پایان رسانده‌اند، شرکت می‌کنند.

وی با بیان اینکه این آزمون‌ها ارزیابی مجددی است که وزارت بهداشت انجام می‌دهد، افزود: این ارزیابی مجدد به منظور سنجش صلاحیت‌های علمی ‌همکاران متخصص و فوق متخصص برای عضو هیات علمی‌شدن انجام می‌شود. البته طبعا تمامی‌این فارغ التحصیلان، افرادی خواهند بود که در نقاط مختلف کشور خدمات درمانی و آموزشی ارائه خواهند داد.

دکتر لاریجانی گفت: افرادی که در آزمون کتبی و شفاهی بورد تخصصی و فوق تخصصی مورد بررسی قرار می‌گیرند، صلاحیت‌هایی را کسب می‌کنند که در شرایطی که دانشگاه‌ها ظرفیت داشته باشند، می‌توانند به عنوان عضو هیات علمی‌در آن دانشگاه خدمت کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: با توجه به اینکه تعداد این فارغ التحصیلان بالغ بر ۴ هزار و ۴۰۰ نفر است، امیدواریم که بتواینم نیاز به نیروی تخصصی را در بسیاری از نقاط کشور برطرف کنیم.

دکتر لاریجانی بیان کرد: در کشور ما در دو سه دهه اخیر، برخی از رشته‌های تخصصی علوم پزشکی ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد رشد کرده اند و این نیروها باید در نقاطی از کشور که بیماردهی کافی دارند، مشغول به خدمت شوند، نمی‌توانیم متخصص را به نقطه ای بفرستیم که تخت‌های بیمارستانی یا بیماردهی کافی برای آن رشته‌های تخصصی وجود ندارد. به هرحال امیدواریم که برخی از نیازهای کشور در سال جاری برطرف شود.

وی درخصوص وضعیت تعهد و خدمت رسانی شرکتت کندگان در آزمون بورد اظهار کرد: این افراد بین سه برابر و کمتر از آن، متعهد به خدمت در نقاط مختلف کشور هستند، چراکه تعدادی از فارغ التحصیلان تعهد بومی‌داده اند و باید سه برابر دوران تحصیل در مناطق مورد تعهد خود خدمت ارائه دهند. سایر فارغ التحصیلان نیز براساس شرایط وزارت بهداشت و به صورت رقابتی می‌توانند منطقه خدمت خود را انتخاب کنند. همچنین، این افراد می‌توانند براساس اعلام نیاز دانشگاه‌ها، مسئولیت‌های آموزشی، پژوهشی و درمانی خود را ارائه دهند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت عنوان کرد: وزارت بهداشت برای اولین بار در حوزه آموزش پزشکی با بررسی تمام شواهد، برای ۵ سال آینده در تمام رشته‌‌ها نیازسنجی انجام داده است و بر این اساس، در برخی از رشته‌‌های تخصصی ظرفیت‌‌ها کاهش پیدا می‌کند و در رشته‌های دیگر ظرفیت‌‌های پذیرش دانشجویان ثابت می‌ماند یا در صورت نیاز افزایش پیدا می‌کند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments