۰۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵
گفتگوی تفصیلی با نماینده موافق کابینه دولت؛

برنامه های آرمانی و معضلاتی که روی زمین مانده اند/نماینده موافق کابینه دولت: باید به توان داخلی تکیه کرد

کابینه دولت سیزدهم معرفی شده و الان چند روز است که در نمایندگان در حال بررسی برنامه ها و صلاحیت وزرای پیشنهادی ابراهیم رئیسی در صحن علنی مجلس هستند ولی در این بین انتظارات اصلی مردم تامین رفاه و بهبود وضعیت اقتصادی است که در برنامه های کابینه پیشنهادی کمرنگ است.

محمدسیاح: وزاری پیشنهادی دولت سیزدهم در صحن علنی مجلس از روز شنبه مورد بررسی قرار گرفته و نمایندگان موافق و مخالف درباره برنامه ها، اهداف و صلاحیت وزاری پیشنهادی نطق می کنند، در این میان انتظاراتی از وزرا وجود دارد که در برخی از وزاری پیشنهادی وجود دارد و در برخی نیست، با این حال هر نماینده بسته به برداشت خود از وضعیت وزاری پیشنهادی موافقت یا مخالفت خود را بیان می کند. به همین منظور با رجب رحمانی، که ششمین دوره حضور خود را به عنوان نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی تجربه می کند و موافق اکثریت کابینه دولت است به گفتگو نشستیم.

*برخی از برنامه ها و اهدافی که از سوی دولت مطرح شده آرمانی است و اجرای آن با سوال مواجه است، آیا واقعا وعده های آرمانی مشکل کشور را حل می کند؟

«همت بلند دار که مردان روزگار از همت بلند به جایی رسیدند» ما باید همت بلندی داشته باشیم و به سمت هدف حرکت کنیم بدیهی است اگر به هدف برسیم بسیار مطلوب خواهد بود اگر نزدیک هم باشیم اتفاق خوبی است. این دیدگاه ها و برنامه هایی که دولت دارد با کمک مجلس و کمک های شبانه روزی مدیران و توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری امکان تحقق دارد. ما باور داریم در این کشور کارهای نشدنی ای بوده که انجام داده ایم. این کارها با وجود کابینه و مجلس قوی و جوان و نخبگانی که در این کشور هستند می‌توان این کار را انجام داد.

*در دوره‌های گذشته هم چنین وعده‌هایی داده شد و امروز نتیجه را می‌بینیم که کشور در بدترین وضعیت اقتصادی ممکن قرار دارد.

دوره گذشته با این دوره بسیار متفاوت است و بحث خوداتکایی و توکل به خدا و توجه به توان داخلی خیلی مورد توجه نبود! یکی از اشتباهات در دولت گذشته این بود که همه چیز را به برجام گره زدند و همه مسائل را شرطی به موافقت آمریکا کردند و این برای ما اتفاق خوبی نبود و دیدیم که آمریکا عهدشکنی کرد. ما باید به توان داخلی و جوانان و مدیران نخبه های خودمان متکی باشیم. در دوران دفاع مقدس تمام دنیا با ما مخالف بود و ما جنگ را پیش بردیم و یک وجب هم از خاک کشور را به دشمن ندادیم. بعد از هم در موضوع جهاد خودکفایی پیش رفتیم و درحالیکه زمانی یک سیم خاردار هم به ما نمی دادند الان موشک های نقطه زن داریم و اینها توان داخلی است.

*موشک نقطه زن و توان بالای دفاعی و تسلیحاتی هم داریم ولی امروز سفره و معیشت مردم در وضعیت بسیار بدی به سر می‌برد.

کاملا درست است، باید با انگیزه های قوی و الهی و استفاده توان ملی و پتانسیل کشور در این حوزه اقدامات موثری را انجام دهیم. دولت باید محکم وارد میدان شود و مجلس وظایف ذاتی و قانونی خود را در حوزه نظارت انجام بدهد. ما کشوری چهارفصل هستیم و می‌توانیم علاوه بر اینکه نیازهای خود ما را تامین می کنیم نیاز کشورهای خاورمیانه را هم تامین کنیم.

*بله ولی وقتی در حوزه تجاری، سیاسی، دیپلماسی اقتصادی ضعیف هستیم و شرکای تجاری قابل دفاعی جز روسیه و چین نداریم، چه باید کرد؟

اگر ما وزارت امور خارجه یا معاونت اقتصادی قوی داشته باشیم می توانیم محصولاتمان را به کشورهای همجوار که حداقل جمعیتی بالغ بر ۵۰۰ میلیون نفر دارند، صادر کنیم کلی از مشکلات تحریم صادرات نفت با جایگزینی صادرات غیرنفتی جبران خواهد شد.

*با عدم عضویت ایران در معاهده FATF مراودات مالی دچار مشکل زیادی شده است حتی روسیه و چین و افغانستان و عراق و سوریه هم جزو این معاهده هستند و بدون عضویت ایران به این معاهده؛ حاضر به انجام مراودات مالی با ایران نیستند، با این موضوع چه باید کرد؟

این موضوع نیاز به بررسی دقیق دارد و الان هم در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح است و چه بسا به صحن علنی بیاید تا دوباره اقداماتی روی این موضوع صورت بگیرد؛ مسائلی که ما را وابسته کند چه FATF باشد چه پالرمو یا دیگر موضوعات؛ ما مسائل بین المللی را قبول داریم تا جایی که حریت، آزادگی و مسائل اعتقادی و انقلابی ما زیر سوال نرود و تحت شعاع قرار نگیرد.

*در مورد FATF بیشتر از ۱۵۰ کشور جهان در این معادهد عضویت دارند، یعنی همه این کشورها اختیار خود را به دست دیگران داده اند؟

مهم نیست، شما الان می گویید FATF؛ مگر ایران موضوع برجام را قبول نکرد، چرا آمریکا از برجام خارج شد؟ FATF باید در شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی به دقت بررسی شود تا بهانه‌ای برای دشمنان یا کشورهایی که در مقابل ایران ایستاده‌اند نشود. در برجام بنا نبود خیلی از مسائل مطرح شود، اما مسائل موشکی و دفاعی و حقوق بشر را هم پیش کشیدند. ما تابع مسائل بین‌المللی که هر نسخه ای برای بپیچند نیستیم. آنها می‌خواهد ارتباط جمهوری اسلامی ایران را با کشورهایی که انقلابی هستند و برای احقاق حق خودشان بلند شده اند را زیرنظر بگیرند. آیا خود آمریکا و اسرائیل در مورد ارتباطات خودشان این نظارت ها را اعمال می کند؟ این کشورها می خواهند با استفاده از این مسائل بین‌المللی سرپوشی بر فعالیت‌های خود بگذارند و دنیا را هم به آنان علیه ما کنند و دست اینها برای ما روشده است، امروز FATF و پالرمو و فردا مسائل حقوق بشر را مطرح می‌کنند. ما ضمن ارتباط درست و احترام متقابل با همه کشورها اهل تعامل هستیم، در این بین عهدشکنی، ستمگری و ظلم دو کشور یعنی آمریکا و اسرائیل مشخص است و در مورد اینها تصمیمات هم مشخص است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments