۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸

برنامه عصرگاهی «عطسه» در شبکه سوم

«عطسه» عنوان برنامه عصرگاهی شبکه سه سیماست که با رویکردی اجتماعی و طنز به بررسی مسائل روز جامعه می‌پردازد.

 

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، این برنامه از شنبه تا چهارشنبه به‌صورت زنده در ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه سوم می‌رود و دو روز در هفته به دختران و بانوان اختصاص دارد و مسائل مربوط به آنان را بررسی می‌کند. همچنین در طول هفته، پیش‌کسوتان عرصه اجرا و رسانه نیز در این برنامه به عنوان مهمان حضور خواهند یافت؛ البته جمعه‌ها هم حوالی ساعت ۱۰:۲۰ پخش می‌شود. آرامه اعتمادی، تهیه‌ این برنامه را در کنار مجریانی همچون حمید ترابیان، پرویز نشاط و مژده خنجری بر عهده دارد. با تهیه‌کننده و یکی از مجریان «عطسه» گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

کاش ساعت پخش بهتری داشتیم

تهیه‌کنندگی برنامه «عطسه» اولین تجربه آرامه اعتمادی در این زمینه است. او می‌گوید: اسفند سال گذشته جلسه‌ای داشتیم برای ویژه برنامه اتفاق ۹۹ و در خدمت آقای فروغی، مدیر شبکه سه سیما بودیم. در این جلسه او پیشنهاد داد که تهیه کنندگی برنامه جدید عصرگاهی را با رویکردی مخصوص جوانان بر عهده بگیرم و در واقع دوست داشت از توانمندی مجریانی که در کنار رضا رشیدپور در برنامه «حالا خورشید» بودند، استفاده شود.

آرامه اعتمادی با اشاره به طرح‎ها و موضوعات برنامه توضیح می دهد: از ابتدای برنامه تاکنون که بیش از ۷۰ قسمت آن پخش شده، چه در جلساتی که در خارج از محل تولید برنامه برگزار می‌شود و چه در جلسات دفتر کارمان، کلیت موضوع هفته را پیدا و بررسی می‌کنیم و بر اساس مناسبت های روز و هفته و بعد از تصمیم گیری درباره جزئیاتش در اتاق فکری که هر شب یا اول هفته داریم، چه درباره مهمان‌ها و چه درباره موضوعات، پلاتوها وگزارش‌ها و حتی در باره سوالی که می خواهیم در فضای مجازی برای مخاطبان مطرح کنیم. با حضور همه عوامل برنامه از تدوینگرها گرفته تا دستیار تولید، مجریان و نویسندگان به نتیجه مشترک می‌رسیم. وی با اشاره به همکاری رضا رشیدپور در این برنامه اظهار می‌دارد: من و همه بچه‌ها عضوی از گروه رضا رشیدپور هستیم و بدون حضور فرد بادرایت، باهوش، باسواد و آگاهی مثل آقای رشیدپور قطعاً اعضای این گروه نمی‌توانستند دور هم جمع شوند و اگر اکنون برنامه‌ای داریم و امیدواریم موفق و بازخوردهای مثبتی داشته باشد، دلیلش حضور رضا رشیدپور است.  وی درباره مشکلات تولید برنامه در ایام شیوع کرونا می‌گوید: خدا را شکر همه چیز خوب بوده و بزرگ‌ترین مشکل ما ساعت پخش برنامه است که به دلیل پخش فوتبال و لیگ برتر متاسفانه گاهی مجبور هستیم برنامه را روی آنتن نبریم و این خیلی به «عطسه» و مخاطبانی که این برنامه را پیگیری می‌کنند، آسیب می زند. گاهی ممکن است دو، سه روز به دلیل پخش فوتبال برنامه نداشته باشیم. وی در پاسخ به این پرسش که در تولید برنامه در شرایط شیوع ویروس کرونا با چه مشکلاتی رو به رو هستید، می‌گوید: ما با مشکل خاصی رو‌به‌رو نیستیم ، چون شیوه‌نامه‌های بهداشتی کاملاً رعایت می‌شود و عوامل پشت صحنه حواسشان جمع است و همگی از ماسک استفاده می‌کنند و تا جایی که امکان دارد سعی می‌کنم فردی را بدون ماسک به استودیو راه ندهم.  وی ادامه می دهد: گاهی برخی مهمانان از اینکه در برنامه حضور داشته باشند، امتناع می‌کنند. خیلی از اوقات به دلیل محدودیت کرونایی نتوانستیم در خدمت مهمانمان باشیم و منتظریم زمینه مهیا شود تا از حضور مهمان‌ها در برنامه استفاده کنیم. اعتمادی در پاسخ به این پرسش که چطور به این تنوع از مجریان در برنامه رسیدید، توضیح می‌دهد: از ابتدا می‌دانستیم که حمید ترابیان و پرویز نشاط را در برنامه حضور خواهند داشت. بنا بود دغدغه بانوان را هم مطرح کنیم، به هر حال خیل عظیمی از مخاطبان ما خانم هستند و با توجه به این مسئله می خواستیم حتماً یک مجری زن نیز داشته‌باشیم. از میان گزینه‌های گوناگون یا افراد پیشنهادی در نهایت اجرای خانم خنجری را پسندیدم. او مناسب حضور در برنامه ما بود و خدا را شکر خیلی زود خودش را با گروه همراه کرد، چون سال‌هاست اعضای این گروه با یکدیگر کار می‌کنند و با روحیات هم آشنا هستند و خانم خنجری خیلی زود خودش را با ما همگام کرد. اعتمادی با اشاره به بازخوردهای برنامه توضیح می دهد: بازتاب‌ها خیلی فراتر از انتظار ما و عالی است. واقعاً اگر تاکنون توانسته‌ایم بازخورد خوبی از میان مردم داشته باشیم به سبب کوشش همه عوامل و علاقه شدیدشان به این برنامه بوده‌است. البته گاهی از ما انتقاد شده که برای ما آموزنده‌است.

 مشکل اجرای زنده روزانه

مژده خنجری، یکی از مجریان برنامه «عطسه» است. او درباره انتخابش به عنوان مجری برنامه می‌گوید: فکر می‌کنم قصد داشتند تنوعی در اجراها باشد و با توجه به اینکه دو مجری آقا در برنامه حضور داشتند که در قسمت قبل در کنار آقای رشیدپور شناخته شده بودند، شاید حضور یک مجری خانم که جدیدتر بود، به لحاظ نوع اجرا این فضا را متنوع‌تر می‌کرد و مرا انتخاب کردند.

مژده خنجری با بیان اینکه اجرای زنده برای شبکه سه سیما مشکل است، ادامه می‌دهد: چون بینندگان زیادی تو را رصد می‌کنند، در فضای مجازی هم خیلی زود برنامه دیده می‌شود و ممکن است انتقادها و نگاه‌های زیادی به اجرای تو باشد و باید همیشه آماده باشی که اشتباهاتت را کم‌تر کنی.

وی ادامه می‌دهد: سعی کرده ایم شیوه‌نامه‌ها را رعایت کنیم؛ البته در حین اجرا به دلیل رعایت فاصله اجتماعی و ماسک زدن عوامل در پشت صحنه، ما ماسک نمی‌زنیم، ولی وقتی به پشت صحنه می آییم شیوه‌نامه‌ها را رعایت می‌کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که بهترین مهمان برنامه‌تان چه کسی بوده، توضیح می‌دهد: مهمان خوب خیلی زیاد داشته‌ایم و یکی از کسانی که گفت‌وگو با او خیلی برایم شیرین بود، دکتر محمد اصفهانی بود که شخصیتی شناخته شده و دوست داشتنی است؛ همچنین خانم گیتی خامنه که برایم از بچگی شخصیتی دوست داشتنی بود و در نهایت به جز مهمانان مشهور، «خاتون» خانم مسنی بود که در فضای مجازی به خاطر صحبت‌هایی که درباره همسرش کرده بود، خیلی معروف شده بود و زبان شیرینی داشت و دعایی هم برای مرحوم علی انصاریان کرد که برایم جالب بود.

به گفته وی، تاکنون بیش‌تر بازخوردها برایم خیلی مثبت بوده و قطعاً انتقادهایی هم شده، ولی همین که مردم در خیابان مرا با اجرایم در «عطسه» می‌شناسند و می‌گویند که در برنامه عصرگاهی شبکه سه سیما مرا دیده‌اند خیلی برایم لذت‌بخش است و بیش‌ترشان  نیز به این موضوع اشاره می‌کنند که تنوع مجری خانم و آقا و بخش‌های برنامه جذاب است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x