«ابوالفضل عمویی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در رابطه با جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی با حضور وزیر امور خارجه گفت: جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در محل سالن مشروطه مجلس شورای اسلامی به دلیل ملاحضات کرونایی با حفظ فاصله گذاری اجتماعی برگزار شد.

او با اشاره به محوریت های این جلسه ادامه داد: این جلسه سه موضوع مهم را مورد بحث و بررسی قرار داد؛ برنامه جامع همکاری ایران و چین که بین وزرای خارجه چین و ایران امضا شد، روند مذاکرات بین ایران و ۴+۱ و تحولات روز گذشته در سایت هسته ای نطنز  و واکنش هایی که باید جمهوری اسلامی ایران  نسبت به آن اقدام کند از محور های این جلسه مهم بود. نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی در این جلسه به طرح دیدگاه و نظرات خود پرداختند.

عمویی با بیان صحبت های وزیر امور خارجه در این جلسه گفت: در این جلسه ظریف به روند جابه جایی قدرت در دنیا که به سرعت در حال رخ دادن است که نظم بین المللی جدیدی را رقم خواهد زد، اشاره کرد. ظریف گفت: چین به عنوان یک کشور مهم در آینده نظم بین المللی شناخته می شود و باید روابط با چینی ها مستقل و پایدار و فارغ از مواضع سایر کشور ها باشد.  برنامه جامع همکاری که شامل دیدگاه های دو کشور برای توسعه همکاری است به روابط بلند مدت و پایدار بین ایران و چین کمک می کند. ظریف همچنین گزارشی از روند گفت و گوی های دو کشور و توسعه برای رسیدن به این صنعت صورت گرفته را مطرح کرد. او با اشاره به سفر شی جین پینگ به تهران در سال ۹۴  گفت: این سفر به ارتقا همکاری ایران و چین و سطح همکاری راهبردی در آن مقطع زمانی کمک کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت گفت: وزیر امور خارجه در این جلسه با اشاره به مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۴+ ۱  که در وین در جریان است بیان کرد: در حال حاضر ایده توافق گام به گام را نمی پذیریم و هیچ گام میانی برای اجرای توافقات امریکا را قبول نداریم. سیاست نظام این است که باید تمام تحریم ها رفع شود و راستی آزمایی صورت گیرد. ظریف اشاره داشت که در مذاکرات ایران و ۴+۱ سه موضوع مورد بحث است نخست انکه چه تحریم هایی وجود دارد که باید رفع شود؟ دوم آنکه اقدامات ایران در بحث هسته ای چه خواهد بود؟ و مکانسیم راستی ازمایی به چه صورت است؟ باید بین ایران و ۴+۱ در این سه زمینه گفت و گو صورت گیرد.  ظریف همچنین در این دیدار بااعضای کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد اقداماتی که مربوط به ایران در برجام است به صورت دقیق روشن شده اما اقدامات طرف مقابل باید شناسایی شود. در این مذاکرات بین ایران و امریکا هیچ گفت و گوی مستقیم و غیر مستقیمی صورت نمی گیرد بلکه  طرف گفت و گوی ایران کشورهای ۴+۱ هستند، آنها باید اقدامات امریکا را از ایالت متحده به روش خود مطالبه کنند و از این جهت اقدامات ایران روشن است.

عمویی  با اشاره  به خرابکاری در سایت هسته ای نطنز گفت: حادثه نطنز محوریت سوم این جلسه بود، ابعاد مختلف این حادثه در دست بررسی است ولی ارزیابی های اولیه حاکی از ان است که  این یک اقدام جنایت کارانه است که در آن تروریسم هسته ای صورت گرفته است و می توانسته آسیب هایی را به همراه داشته باشد هرچند هیچ نشت موادی رخ نداده ولی با ایجاد خرابکاری در برق سایت هسته ای سعی کردند  روند غنی سازی در این سایت را تحت تاثیر قرار دهند. روند غنی سازی در ایران هیچ گاه متوقف نمی شود و تلاش می کنیم این تهدید را با استفاده از جایگزینی سانتریفیوژهای جدید و با توان بالاتر به جای سانتریفیوژهای نسل اول به یک فرصت تبدیل کنیم.

او افزود: در این جلسه اعضا کمیسیون امنیت ملی به طرح دیدگاه و نقطه نظرات خود پرداختند. نمایندگان بر حفظ مواضع اصولی کشور در مذاکرات تاکید داشتند، رفع کلیه تحریم ها و راستی آزمایی دقیق و اقدام از جانب کشور  از جمله خواسته نمایندگان بود. نمایندگان همینطور بر اجرای دقیق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها اشاره کردند . اعضی کمیسیون امنیت ملی به طرح دیدگاه های دیگر نیز پرداختند و پاسخ های ظریف را پیرامون آن شاهد بودیم، موضوع سد کمالخان در افغانستان و مذاکرات ظریف در اسیای میانه و پیگیری موضوع زندانیان ایرانی در خارج کشور از جمله  مسایلی بود که نمایندگان به ان پرداختند.