Saturday 22 February 2020 | شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
بازدید: 226

برخی با بزرگنمایی موضوع کارتخوان خواهان لطمه به جامعه پزشکی هستند

دبیر شورای عالی نظام پزشکی گفت: جامعه پزشکی جزو شناسنامه دارترین اقشار در همه حوزه‌ها از جمله امور مالیاتی بوده و مقررات را رعایت می‌کنند.

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محسن مصلحی با اشاره به مشکلاتی که اخیرا در حوزه مالیاتی برای جامعه پزشکی ایجاد شده است، افزود: ابلاغیه سازمان امور مالیاتی مبنی بر نصب کارتخوان یا پایانه فروشگاهی از سوی پزشکان با درنظرگرفتن شروطی که در آن لحاظ شده، دارای جنبه‌های قابل تامل حقوقی و قانونی است.

وی با اشاره به چهار شرطی که در ابلاغیه سازمان امور مالیاتی مشاهده می‌شود، افزود: الزام به نصب کارتخوان، اتصال دستگاه کارتخوان به سامانه مالیاتی، تعیین ضرب الاجل تا ۲۳ مرداد و لحاظ کردن جریمه برای کسانی که تا این تاریخ اقدام به نصب کارتخوان نکنند، از جمله موضوعاتی است که جامعه پزشکی نسبت به آن گلایه مند است.

وی ادامه داد: الزام پزشکان در قانون بودجه سال ۹۸ مبنی بر نصب کارتخوان در مطب‌ها، دستاویزی شد تا مکاتباتی با سازمان‌های نظام پزشکی انجام و ابلاغیه‌هایی در این زمینه صادر شود که روحیه وهن آلود و تبعیض آمیز است و در وهله اول اعتراض جامعه پزشکی را برانگیخت زیرا پزشکان جزو شناسنامه دارترین اقشار بوده که خود را ملزم به رعایت قانون می‌دانند.

به گفته دبیر شورای عالی نظام پزشکی اگر طبق قانون، نصب دستگاه کارتخوان، اجباری شده باید با رعایت شأن و جایگاه هر حرفه این مساله پیگیری شود و طبق گفته مقام معظم رهبری مشکلات به سطح جامعه و رسانه‌ها کشانده نشده و در سطح مسئولان و با نقطه نظرات کارشناسی مرتفع شود.

مصلحی ضمن ابراز تاسف از این که موضوع نصب کارتخوان به سطح جامعه کشیده شده و رسانه‌ها طوری به آن پرداخته اند که ظاهرا مردم با یک قشر قانون گریز و متخلف در ارتباط هستند، تصریح کرد: با رواج این شائبه در اذهان عمومی، رابطه بین بیمار و پزشک مخدوش شده و حیثیت جامعه پزشکی زیر سوال می‌رود در حالی که  مهمترین دغدغه پزشکان قبل از هر چیز بیماران هستند.

وی ادامه داد: قانون باید برای همه اجرا شود و تعیین ضرب الاجل در شرایطی که خود ادارات مالیاتی برای اجرای این مسئله کلاس‌های آموزشی تا اواخر مرداد برای پرسنل خود برگزار کرده اند، جای تعجب دارد. چطور جامعه پزشکی که ماهیت شغلش با خرید و فروش و بنگاه اقتصادی قابل مقایسه نیست، برای انجام آن تحت فشار قرار گرفته است.

مصلحی با تاکید بر اینکه جامعه پزشکی برای رفاه حال بیماران از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند؛ افزود: سازمان نظام پزشکی برای رفاه حال مردم توصیه موکد به جامعه پزشکی کرده است تا از دستگاه کارتخوان استفاده کنند.

دبیر شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به جلسه هیات رئیسه شورای عالی با نمایندگان کمیسیون تخصصی مشورتی مالیات و عوارض، مشاور امور مالیاتی سازمان نظام پزشکی و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص مباحث مالیاتی پزشکان خاطرنشان کرد: پس از بحث و بررسی‌های لازم، مقرر شد مسائل قانونی و حقوقی این موضوع از طریق مراجع ذیربط از جمله دیوان عدالت اداری پیگیری و مجددا مشکلات قانونی و اجرایی آن به سازمان  امور مالیاتی منعکس شود.

وی گفت: همچنین مقرر شد با استفاده از نقطه نظرات کارشناسان جلسه ای با رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، رئیس سازمان امور مالیاتی و ارکان سازمان نظام پزشکی برگزار و با توجه به خطیر بودن حوزه سلامت و پیچیدگی‌های شغل پزشکی، در سیاست گذاری‌ها و تصمیم گیری‌ها شاهد اخذ نظرات ارائه کنندگان خدمات باشیم که طی چند سال اخیر به این مهم توجه نشده و نمونه آن هم طرح دوفوریتی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان رشته پزشکی در روزهای اخیر است.

مصلحی با بیان این که در جلسه فوق الذکر توصیه شد تمامی‌همکاران نسبت به استفاده از کارتخوان اقدام کنند، اظهار کرد: با توجه به مشکلات عدیده و فضای روحی و روانی ایجاد شده علیه جامعه پزشکی باید در اسرع وقت نسبت به بازنگری تصمیمات ابلاغی اقدام شود.

وی یادآور شد: اگر عده قلیلی هنوز کارتخوان نصب نکرده اند، با مراجعه به بانک‌های عامل این کار را انجام دهند تا در روزهای آتی نتیجه اقدامات و پیگیری‌های انجام شده به اطلاع آنها برسد.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of