۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

برای حفظ سلامتی باید چاقی در ایرانی‌ها کنترل شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: آمار چاقی در کشور رو به افزایش است و مردم باید فکری به حال وضعیت چاقی خود کنند زیرا بر اساس آمارها یک سوم مردم ایران اضافه وزن داشته و دچار چاقی هستند.

علیرضا رئیسی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت طبنا(خبرگزاری سلامت) با اشاره به اینکه چاقی در زنان دو برابر مردان است اضافه کرد:‌ یکی از مهمترین عوامل چاقی کم تحرکی است و سبک اشتباه زندگی مردم را به سمت چاقی میبرد.

وی با تاکید بر اینکه تغذیه نامناسب و زندگی ماشینی عامل اصلی چاقی به حساب می آید تاکید کرد:‌سبک زندگی افراد تغییر کرده و سبب شده خانواده ها از داشتن حیات به سمت خانه های آپارتمانی سوق پیدا کنند. از سوی دیگر بازی های کامپیوتری و عدم تمایل کودکان به بازی های پر جنب و جوش عامل اصلی چاقی به شمار می رود.

معاون وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: بیماری‌های  قلبی سرطان ها، بیماری های مزمن تنفسی و دیابت از عوامل اصلی مرگ و میر به شمار می روند که بسیاری از این بیماری ها به دلیل اضافه وزن و چاقی ایجاد می شود این در حالی است که سه درصد تولید ناخالص ملی کشور برای بیماری های غیرواگیر هزینه می شود و سالانه حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان صرف این گروه از بیماری ها می شود.

رئیسی تاکید کرد: برای ‌افرادی که به این بیماری ها مبتلا می شوند درمان قطعی وجود ندارد و فرد مبتلا باید تا پایان عمر تحت درمان و کنترل باشد هر چند این افراد می توانند با پیشگیری این بیماری‌ها را کنترل کند. .

وی خاطر نشان کرد:‌ از مجموع عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، تنها ۲۵ درصد آن در اختیار وزارت بهداشت است. حدود ۷۵ درصد عوامل ناشی از سایر اقدامات سازمان ها، وزارت خانه ها و مردم است که باید به آن توجه کرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments