به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، «رضا جلالی»، عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری، درباره نامگذاری سال به نام جهش تولید گفت: برای استقلال سیاسی کشور باید استقلال اقتصادی را مورد توجه ویژه قرار دهیم، دسترسی به این مهم امکان‌پذیر و میسر نیست مگر اینکه از اقتصاد تک‌محصولی نفت جدا شویم و از این فاصله‌گذاری با نفت که ایران را دچار یک رکود تولید کرده، برحذر باشیم.

جلالی اظهار کرد: کالاهای مصرفی و اساسی مورد نیاز مردم بیشتر در قالب واردات تامین می‌شود، اگر تراز بازرگانی واردات و صادرات را مورد توجه قرار دهید متوجه می‌شوید که تولید چقدر در کشور غربت دارد. در کشوری که منابع اولیه از معادن گرفته تا همه فرآورده‌های رو زمینی و زیرزمینی با الطاف خاص خداوند به کشور ایران تعلق یافته و این برکت نازل شده است، ما متأسفانه دست به واردات خیلی خوبی داریم و دست به صادرات ما خیلی کم و اگر صادراتی هم داریم، جز در حوزه فرش و پسته چیز دیگری عاید نشده است.

او افزود: ما نیازمند هستیم که تولید را در ۴ عرصه اقتصادی یعنی بخش کشاورزی، بخش صنعت، بخش خدمات و بخش متفرقه که حوزه IT است، فعال کنیم. اگر بخواهیم به این مهم دسترسی پیدا کنیم، ضرورت دارد که بحث تولید را در داخل جدی بگیریم، کالاهای اساسی را با کیفیت بالا تولید کنیم تا موجبات رقابت تولیدگران، فراهم شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه ما باید از تولید ثروت به تکاثر ثروت برسیم، عنوان کرد: رونق تولید شکل نخواهد گرفت مگر اینکه تولید ثروت به تکاثر ثروت تبدیل شود. یعنی در تولید ثروت، ما نفت را تولید می‌کنیم و مواد اولیه را داریم و این کار را به  نحواحسن و شایسته‌ای انجام می‌دهیم، ما از مواد اولیه نفتی استفاده نمی‌کنیم و اگر خودمان در دستگاه‌های پائین دستی پتروشیمی بتوانیم، فرآوری را انجام دهیم، تولید ثروت به تکاثر ثروت تبدیل می‌شود.

جلالی افزود: مثلا ما نفت را لیتری ۴۰ دلار به کشور آلمان می‌فروشیم و بعد روغن لوکومونی را با ۱۰ برابر قیمت یعنی بالای ۵۰۰ دلار از آلمان تحویل می‌گیریم. اینجا ۴۰ دلار می فروشیم و آنجا ۵۰۰ دلار می‌خریم. اگر بخواهیم فقط و فقط در ۴ دستگاه عریض و طویل وزارت نفت، یعنی در حوزه‌های نفت، گاز و مواد پتروشیمی و فرآورده‌های محصولات پتروشیمی تغییراتی ایجاد کنیم، به هر حال این کارگاه سوخت به دست جامعه هدف و مردم می‌رسد.