۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷

بدهی ۱۴۰ میلیارد تومانی شهرداری تهران به سازمان آبفا

معاون خدمات شهری شهرداری منطقه 22 گفت: شهرداری تهران به سازمان آب 140 میلیارد تومان بدهی دارد که 30 میلیارد تومان به دلیل تامین آب بها و مابقی نیز به دلیل انشعابات است.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا(خبرگزاری سلامت)احسان صفایی در نشست بررسی مشکلات بوستان جنگلی چیتگر اظهار داشت: بوستان چیتگر در سال ۱۳۴۰ تاسیس شد و در حال حاضر ۸۰۴ هکتار مساحت دارد.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی بوستان چیتگر قطع آب خام، آفت، نبود چارت سازمانی و عدم تأمین اعتبارات مورد نیاز و همچنین عدم تعیین تکلیف بهره‌برداری اراضی بالای هزار و ۴۰۰ است، افزود: این مشکلات از اواخر سال ۹۲ با کاهش دبی آب خام آغاز شد.

معاون خدمات شهری منطقه ۲۲ با بیان اینکه مشکلات به وجود آمده باعث شد از مردادماه سال ۹۴ تا ۹۶ این آب به دفعات قطع شود، تصریح کرد: اما از سال ۹۶ به بعد حق انشعاب آب خام بوستان چیتگر به طور کامل قطع شد.

صفایی به افت شدید سطح آب سفره‌های زیرزمینی اشاره کرد و گفت: از ۴چاه موجود در این بوستان ، ۳ چاه به صورت کامل خشک شدند و این در حالی بود که قبلا ۳۰ درصد آب مورد نیاز چیتگر توسط این چاه‌ها تامین می‌شدند.

وی با اشاره به اینکه شهرداری تهران به سازمان آب ۱۴۰ میلیارد تومان بدهی دارد، عنوان کرد:۳۰ میلیارد تومان به دلیل تامین آب بها و مابقی نیز به دلیل انشعابات است. از سال ۹۲ به دلیل عدم پرداخت سالانه ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیون تومان با مشکل قطعی آب مواجه شده ایم.

معاون خدمات شهری منطقه ۲۲ با تاکید بر اینکه در شهریورماه سال گذشته با تصفیه‌خانه موجود در منطقه تفاهم کردیم که پساب فاضلاب به چیتگر منتقل شود، افزود: ۲۴۰ مترمکعب از تیرماه پساب به داخل چیتگر آمده و آبیاری درختان نیز به شیوه ثقلی آغاز شده است.

صفایی اضافه کرد: تا آخرین نقطه اگر بخواهیم آبیاری کنیم، یک ماهی به طول می‌انجامد اما در حال حاضر یک دوره درختان چیتگر به صورت کامل آبیاری شده و به نظر می‌رسد که در آینده نزدیک نیز آبیاری دور دوم تکمیل شود.

وی با اشاره به اینکه آبیاری قطره‌ای بوستان چیتگر نیمه تمام باقی مانده بود، تصریح کرد: ۸۵ درصد نیمه شرقی و ۳۰ درصد نیمی‌غربی تکمیل شده است. سال گذشته به دلیل کاهش آب، سرویس‌های بهداشتی یکی در میان فعالیت می‌کردند اما هم اکنون توانسته ایم با احیای برخی چاه‌ها مشکل سرویس‌های بهداشتی را نیز برطرف کنیم.

معاون خدمات شهری منطقه ۲۲ با اشاره به اینکه آفت به جان درختان چیتگر افتاده است، تاکید کرد: یک سال بعد از کم آبی و قطع مقطعی آب، آفات در پارک شیوع پیدا کردند. مشکل کم آبی موجب شد که آفات بیشتر شوند.

صفایی ادامه داد: خوشبختانه توانسته ایم کانون شیوع آفات را شناسایی کنیم، متاسفانه به دلیل عدم برنامه ریزی صحیح در خصوص این بوستان مشکلات زیادی به وجود آمده که باید در راستای حل آنها اقدامات اساسی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه دو پیمانکار در فاز شرقی و غربی چیتگر فعالیت می‌کنند، افزود: این بوستان ۴۰۰ نفر نیروی کارگری و ۱۰ نفر نیروی مستقر دارد و سالانه ۷ میلیارد تومان هزینه نگهداری این بوستان می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری منطقه ۲۲ در خصوص استفاده انحصاری مجموعه‌های سوارکاری چیتگر از آب، گفت: در گذشته باشگاه‌های سوارکاری انحصاری از آب چاهی که حفر کرده بودند، استفاده می‌کردند اما ما آن چاه‌ها را پملپ کردیم. همچنین برای هر کدام لوله ۲ اینچی ایجاد کردیم تا آنها بتوانند روزانه ۳ الی ۴ ساعت از آن استفاده کنند.

صفایی با اشاره به احیای سفره‌های آب زیرزمینی افزود: با برداشت‌های بی رویه بسیاری از حلقه چاه بوستان چیتگر به طور کامل خشک شد اما ما توانستیم چاه‌های باقیمانده را احیا کنیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x