۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹

با سر ضربه زدن به توپ، به بینایی صدمه می‌زند

بنا بر تحقیقات دانشمندان دانشگاه ایندیانا در آمریکا، با سر ضربه زدن به توپ، بلافاصله تغییراتی در مغز به وجود می‌آورد که آن به‌نوبه خود روی دید اثر منفی می‌گذارد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان با بررسی ۷۸ بازیکن فوتبال، دریافتند با سر به توپ ضربه زدن می‌تواند به مداری در مغز که ماده خاکستری مغز را به چشم‌ها مرتبط می‌کند، صدمه بزند.

دانشمندان دانشگاه ایندیانا، از میان فوتبالیست‌های مورد بررسی، از ۱۰ نفر خواستند که هنگام بازی، با سر به توپ ضربه بزنند و باقی فوتبالیست‌ها باید فقط با پا به توپ ضربه می‌زدند. نتیجه این بررسی نشان داد که فوتبالیست‌هایی که با سر به توپ ضربه می‌زدند، دچار اشکال در مدارهایی در مغزشان می‌شدند که چشم‌ها و عملکردهای شناختی را به هم متصل می‌کند.

این تغییرات با آزمایش‌های حرکت چشم و توانایی‌های ذهنی مانند توجه، زبان و تمرکز اندازه‌گیری شد. نتایج نشان داد که این ضربات روی عملکرد عصب-چشم، حداقل برای یک مدت کوتاه، اثر منفی می‌گذارد.

فوتبالیست‌های داوطلب شرکت در آزمایش، برای انجام دادن این آزمایش باید ۴۰ کیلومتر در ساعت می‌دویدند تا بتوانند شرایط موجود در یک مسابقه فوتبال واقعی را بازسازی کنند.

محققان با بررسی آزمون‌های بینایی تمام فوتبالیست‌ها، دریافتند که آن ۱۰ فوتبالیست ضربه‌زن با سر، دید ضعیف‌تری داشتند. این تحقیق برای اولین بار است که انجام می‌شود و بر خطرناک بودن با سر به توپ ضربه زدن که پیش از این محققان دیگر در مورد آن هشدار داده بودند، صحه بگذارد.

این بررسی نشان داد که این فوتبالیست‌های ضربه‌زن با سر، فقط چشم‌هایشان را به خطر نمی‌اندازند، بلکه به مغزشان درست مانند جراحت‌های مغزی، صدمه می‌زنند که متاسفانه علایم خود را به سرعت نشان نمی‌دهد. در بررسی‌های بیشتر مشخص شد، فوتبالیست‌هایی که توپ را بارها با سر می‌زنند، در خطر آسیب‌های شدید مغزی قرار دارند.

یکی از خطرات مغزی که فوتبالیست‌های ضربه‌زن با سر را به خود گرفتار می‌کند، ابتلا به بیماری آنسفالوپاتی مزمن ناشی از ضربه است. این بیماری باعث تحلیل رفتن مغز و در نتیجه ابتلای فرد به نوعی بیماری زوال عقل می‌شود.

به گزارش طبنا، بنا به گفته دانشمندان ایندیانا، ضربه زدن به توپ با سر، نه‌تنها فرد را در خطر ابتلا به بیماری‌های زوال عقل قرار می‌دهد، بلکه بینایی او را هم تهدید می‌کند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments