۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹

با ذره‌بین باید به دنبال تغییرات مدیریت شهری بگردیم/ جوان گرایی دغدغه مدیران شهری نیست

عضو شورای شهر تهران گفت: به نظر می رسد مصوبه امروز شورای شهر بیشتر جوان فریبی و مصوبه علیه جوانان بوده است.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا (خبرگزاری سلامت)، حجت نظری در نشست خبری امروز با اشاره به تصویب کلیات لایحه ارتقاء سهم جوانان از مدیریت های شهری اظهار داشت: حدود دو سال پیگیر موضوع افزایش سهم جوانان از مدیریت در شهرداری بودیم و قصد داشتیم فضا را به گونه ای فراهم کنیم که جوانان فارغ از هر نگاهی در شهرداری تهران، رشد و در مناصب مناسب مدیریتی، جایگاه داشته باشند.

وی با بیان اینکه مدیریت‌های کشور الان در اختیار نسلی است که از ابتدای انقلاب بوده‌اند، افزود: اشخاصی که نسل جنگ را اداره ‌می‌کردند نسل امروز کشور را نیز اداره می کنند.

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه به دنبال ایجاد اتفاقات متفاوت در دوره پنجم مدیریت شهری بودیم، گفت: فکر می‌کردیم نسل جوان تر که علمشان بالاتر و تجربیات مدیریتی متفاوتی دارند، وارد حوزه مدیریتی شوند اما این چنین نشد.

نظری با اشاره به اینکه از حدود یک سال و نیم پیش طرحی را به نگارش درآورده ایم که تعدادی از همکارانمان آن را امضاء کرده اند، افزود: این طرح با تأخیر غیرعادی اعلام وصول شد و در حالی که در اردیبهشت سال ۹۷ و در روز جوان این طرح آماده شده بود شهریور ماه اعلام وصول شد.

وی ادامه داد: با وجود آنکه یک فوریت آن به تصویب رسیده بود و طرح های یک فوریتی باید طی یک ماه مراحل تصویب را طی کنند، این اتفاق نیفتاد و در روزهای پایانی آذرماه، کلیات آن به تصویب رسید که براساس آن شهرداری ملزم بود طی یک ماه لایحه افزایش مدیریت جوانان در شهرداری را به شورا ارائه کند که این موضوع نیز با تاخیر مواجه شد و اواخر تیرماه این لایحه به شورا رسید.

عضو شورای شهر تهران به ارجاع این لایحه به کمیسیون برنامه و بودجه اشاره کرد و گفت: در جریان این جلسات به نظر می آمد که شهرداری چه در زمان معاونت گذشته توسعه منابع انسانی و چه در دوره فعلی تصمیمی برای اجرای این مصوبه ندارد.

نظری با تاکید بر اینکه سقف سنی تعریف شده برای مدیران ۴۵ سال عنوان شده است، تصریح کرد: پیشنهاد ما سقف سنی ۴۰ سال بود اما شیخ سقف ۵۰ سال سن را اعلام کرد و در نهایت کمیسیون به سن ۴۵ سال، رأی داد.

وی اضافه کرد: شاخص جوانی مشخص است. براساس شاخص های ملی و بین المللی سقف جوانی ۳۰ یا ۳۵ سال است. تنها در یکی از مراجع سازمان ملل سقف ۴۰ سال عنوان شده است به همین منظور عدد ۴۵ سال برای سن جوانی هیچ گونه مبنایی ندارد.

به گفته عضو شورای شهر به نظر می رسد مصوبه امروز شورای شهر بیشتر جوان فریبی و مصوبه علیه جوانان بوده است.

نظری به پیشنهاد یکی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر اینکه این مصوبه شامل مدیریت های آینده شود، اشاره کرد و افزود: عملا این مصوبه باعث افزایش سهم جوانان در مدیریت ها نمی شود.

وی ادامه داد: انتصابات زیادی در شهرداری انجام شده به همین دلیل انتصابات آینده در نهایت ۱۵ تا ۲۰ نفر خواهد بود که نسبت به ۲ هزار مدیری که در شهرداری در رده های مختلف کار می کنند، این عدد جایگاهی ندارد. باید با ذره‌بین به دنبال تغییرات مدیریت شهری بگردیم.

عضو شورای شهر تهران یادآور شد: همچنین ضمانت اجرایی برای اجرای این مصوبه پیش بینی نشده و انتظار داشتیم این موضوع در لایحه پیش بینی شود که مسئولانی که به درستی مصوبه شورا را اجرا نمی کنند، مشمول مجازات و مقررات تخلفات اداری شوند که این موضوع نیز در نظر گرفته نشد.

نظری با تاکید بر اینکه امروز با مصوبه ای بی اثر مواجه بودیم، گفت: می گویند بهترین تخریب، دفاع بد است و امروز شورا بدترین دفاع را از جوان گرایی کرد.

وی با بیان اینکه شهرداری همه تلاش خود را به کار گرفته تا با جوان گرایی مخالفت کند، تاکید کرد: درآمدی که اخیراً از یکی از مدیران شهرداری گرفتم مشخص شد در ۵ ماه اخیر تعداد زنان در پست های مدیریتی کاهش یافته است. بدون تردید این اتفاق برای جوانان نیز خواهد افتاد.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: متاسفانه با توجه به شرایط دشوار جامعه و تنگناهایی که وجود دارد، جوان گرایی دغدغه ای دست ۶ و ۷ مدیران تلقی می شود. آنها ترجیح می دهند اگر مدیر سالخورده ای از شهرداری رفت به جای جایگزین کردن نیروی جوان، مدیری که سه چهار سال با مدیر قبلی اختلاف سنی دارد را جایگزین کنند.
نظری با اشاره به مباحثی که در خصوص انگیزه های سیاسی وی برای پیگیری این لایحه مطرح می‌شود، گفت: نباید نیت خوانی شود. از زمان آغاز دوره پنجم مدیریت شهری مخالف نیروهای جدید به شهرداری بودند. معتقدم افرادی که در زمان قالیباف به شهرداری وارد شده بودند در صف اول پست های مدیریتی قرار داشتند و تقلیل یک کنش نسلی به نگاه سیاسی درست نیست.

وی تصریح کرد: همچنین من به تنهایی نمی توانستم این لایحه را از دستور خارج کنم و باید اراده ای جمعی در شورا وجود داشت که چنین اراده ای را در بین اعضاء ندیدیم و برای همیشه میخی بر این تابوت کوبیدند و این لایحه را به گونه ای جمع کردند که به جلسات بعدی نرسد. چینش آرا و تغییرات ورود و خروج اعضا در صحن نیز این احساس را تداعی می کرد

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments