۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷

با تغذیه مناسب خواب آلودگی بهار را از بین ببرید

با تغذیه مناسب می توان تا حدود زیادی رخوت و کسلی فصل بهار را از بین برد البته اگر با کمی ورزش همراه باشد‌.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و پزشکی طبنا( خبرگزاری سلامت)، فصل بهار با شادی و نشاط و نو شدن که به همراه دارد یک خصیصه دیگر هم دارد و آن هم بی حالی و خواب آلودگی است که گریبان خیلی از افراد را می گیرد. خواب آلودگی در فصل بهار تجربه است که از دوران دانش اموزی ان را تجربه کرده ایم و در دوران دانشجویی نیز متهم اصلی برخی از نمره های پایین آخر ترممان به حساب می امد

اما این رخوت و بی حالی بهار در هر دوره و برهه ای از زندگی خودش را نشان می دهد و گاهی آنقدر در افراد اثر می کند که برخی در ماههای دیگر سال نیز این خواب آلودگی ا به همراه دارند.

زهره احمدی روان شناس بالینی در خصوص ضعف ها و بی حالی های فصل بهار در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) گفت: این بی حالی می تواند لایه مختلفی داشته باشد و یکی از علل آن می تواند افت فشار خون و یا دیابت باشد.نخوردن صبحانه نیز می تواند یکی دیگر از علل ضعف افراد باشد که گاهی به اشتباه ان را به فصل بهار مربوط می دانند .
وی اضافه کرد: تغییرات هوا در فصل بهار سبک زندگی متفاوتی را در فصل بهار می طلبد که یکی از دلایل بی حالی و خواب آلودگی در این فصل عدم رعایت نکردن این سبک زندگی است.

این روان شناس با تاکید بر اینکه همه ما با بهار طبی روبرو هستیم اضافه کرد: شروع بهار طبی در هر منطقه ای متفاوت است و در مناطقی مانند تهران از اسفند شروع و در منا،بی مانند شمال کشور از اواسط فروردین شروع می شود.اما با همه این تفاسیر بهار با ۱۵ روز تعطیلی آغاز می شود و از آنجا که امسال اسفند ماه نیز بسیاری از مشاغل عملا تعطیل و مردم در قرنطینه بودند باعث شد که ساعت خواب مردم کمی بیشتر شود و با شروع روزهای کاری قطعا این رخوت و بی حالی بیشتر می شود زیرا تا مدت ها بد ن در برابر بیداری در ساعت های اولیه صبح مقاومت می کند به همین دلیل بهتر است در چند روز باقیمانده در قرنطینه سعی کنید ساعت خواب خود را مانند روزهای کاری تنظیم کنید تا بدنتان به شرایط جدید عادت کند.

احمدی تاکید کرد: جلو کشیدن ساعت هم در ابتدای فصل بهار می‌تواند یکی از علت های احساس بی حالی، کسالت و خواب‌آلودگی در روزهای اولیه این فصل باشد. دربسیاری از کشورها با هدف بهینه‌سازی انرژی در فصل بهار و پاییز ساعت رسمی کشور را یک ساعت به جلو و یا به عقب کشیده می‌شود. این تغییر ساعات کار در ظاهر شاید به چشم نیاید اما در بسیاری از مواقع باعث اختلال در ساعت ذهن و بدن ما می‌شود. اختلال احتمالی در ساعت بدن می‌تواند ما را با مشکل مواجه کند و کمی زمان می برو تا بدن بتواند خوش را با یک ساعت زمانی که به جلو کشیده شده تطبیق دهد.

وی خاطر نشان کرد:تغذیه مناسب می تواند از این رخوت و بی حالی کم کند. سعی کنید در طول روزهای فصل بهار غذای سنگین نخورید زیرا خوردن غذاهای چرب و سنگین سبب می شود همه خون از سمت قاب به سمت دستگاه گوارش برود و خون کمتری به سمت مغز برود و همین موضوع سبب خواب آلودگی می شود.
وی با تاکید بر اینکه باید مناسب هر فصل غذای مناسب آن فصل را مصر ف کرد اضافه کرد: بیشتر مردم همان غذایی راکه در پاییز مث ف می کنند در بهار نیز می خورند که این موضوع اشتباه است و استفاده بی رویه از فست فودها سبب خوای آلودگی زیاد در افراد می شود و به همین دلیل توصیه می شود افراد در این فصل از غذاهای ملین مانند اش و سوپ بیشتر استفاده کنند و از خوردن غداهای سنگین مانندکله پاچه و کنسرو و فست بود جلوگیری کنند.تا کمتر احساس خواب آلودگی کنند‌
ادویه‌جات، فلفل‌سیاه و زنجبیل مناسب فصل بهار نیستند و مصرف آنها در این فصل توصیه نمی‌شود. به طور کلی سعی کنید  در فصل بهار رژیم غذایی تان را به سمت غذاهای گیاهی ببرید و کمتر مواد حیوانی مصرف کنند.
وی با تاکید بر اینکه اهدای خون در این فصل بسیار موثر است افزود: در کنار این کار می توانید ورزش هم انجام دهید تا رخوت و خواب آلودگی از شما دور شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x