۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس:

باید از بروز تورم بیشتر جلوگیری کنیم

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: با توجه به اینکه کارفرمایان در پرداخت حقوق ها با محدودیت هایی مواجه هستند بهترین اقدام کنترل و کاهش تورم برای افزایش قدرت خرید عموم مردم است.

ولی اسماعیلی، نماینده مردم گرمی در خانه ملت در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه هزینه سبد خانوار ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده و حالا بحث بر سر میزان افزایش حقوق ها درگرفته است، فکر می کنید با توجه به میزان تورم آیا افزایش تا حد تورم امکان دارد؛ افزود: ما از چند ماه پیش به دنبال این موضوع بودیم که براساس ماده ۴۱ قانون کار افزایش حقوق و دستمزدها اتفاق بیافتد.

وی ادامه داد: با این حال وضعیت فعلی اقتصاد کشور امکان رشد دستمزدها به صورت واقعی و اجرای دقیق ماده ۴۱ قانون کار وجود ندارد. یعنی با توجه به اینکه تورم در حدود ۵۵ درصد است و حقوق ها هم باید این میزان افزایش یابد، ولی این میزان رشد از توانایی اقتصاد کشور خارج است.

اسماعیلی تصریح کرد: با توجه به اینکه بحث سه جانبه گرایی کارفرمایی، دولت و نماینده کارگران مطرح است؛ تمام سعی ما این است که به یک عدد واقع بینانه برسیم. واقع‌بینانه به این معنا که هم بحث تورم را در نظر بگیریم و هم بحث محدودیت‌های کارفرما را.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: این موضوع تیغ دو لبه است، یعنی اگر بخواهیم واقع‌بینانه نگاه نکنیم ممکن است کارفرما کار را تعطیل کنند، اگر صرفا وضعیت کارفرمایان را در نظر بگیریم کارگران نمی توانند به معیشت خود برسند و باید بینابین تصمیم‌گیری شود.

وی افزود: البته کمیسیون اجتماعی مجلس عضو شورای عالی کار نیست، اما تمام سعی ما این است که با رایزنی و کمک به وزیر و صحبت با نمایندگان کارگران این است که بتوانیم حمایت های لازم برای کارفرمایان را لحاظ کنیم چراکه کرونا آسیب های زیادی به صنایع و بنگاه اقتصادی وارد کرد.

اسماعیلی اضافه کرد: ما باید مشوق هایی در نظر بگیریم که کارفرما سرپا بماند تا بتواند حقوق بدهد. این حمایت ها باید بلاعوض یا درصد بسیار پایینی داشته باشند چراکه تسهیلات درصد بالا را کارفرمایان قبول نمی کنند، یعنی با توجه به کرونا درآمدی ندارد که بخواهد بازپرداخت کند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: باید هم حمایت های از کارفرمایان را جدی بگیریم و هم حقوق کارگران را به واقعیت های جامعه نزدیک کنیم. حالا نمی‌توان درصدی برای این موضوع مشخص کرد، اما به عنوان کمیسیون اجتماعی مجلس تمام تلاشمان این است که به این موضوع کمک کینم.

وی در واکنش به این خواسته کارگران که خواستار افزایش قدرت خریدشان هستند، اظهار کرد: ما هم مانند سایر مردم منتقد وضع اقتصادی هستیم و به همین دلیل طرح استیضاح وزیر اقتصاد را با بیش از ۱۰۰ امضا آماده کردیم ولی اعلام وصول نشد! بحث تورم زخمی است که همه خورده اند و نه تنها ساماندهی نمی‌شود و چرخه توزیع مناسب نیست بلکه هر روز هم افزایش می یابد.

اسماعیلی افزود: بیشترین کمک هم این است که حاکمیت به این نتیجه برسد که این کار انجام شود، متاسفانه اراده ای برای اینکه تورم را کاهش دهند ندیدیم و سعی می کنیم حداقل حقوق را افزایش دهیم و با فشار بر وزارت اقتصادی و بانک مرکزی اجازه ندهیم که سال آینده تورمی به تورم امسال اضافه شود.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در مورد بحث یارانه‌ها هم گفت: یارانه‌ها هدفمند نیست یعنی یکسری یارانه پنهان داریم که صرفا دهک های بالای جامعه از آن بهره مند هستند. تمام سعی ما این است که بتوانیم این یارانه ها را هدفمند کنیم. بخشی را در لایحه بسته معیشتی کرونا دیدیم؛ برای سال‌ آینده بحث هدفمند کردن واقعی یارانه‌ها را در دستور کار داریم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر اختلاف حقوق دهک بالا و پایین جامعه حداقل ۱۰ برابر است، به عنوان مثال اگر دهک پایین یک میلیون و دهک بالا ۱۰ میلیون تومان درآمد دارد متاسفانه دهک بالا همچنان از یارانه‌ها پنهان و آشکار استفاده می کند! هدف ما از هدفمند کردن واقعی یارانه‌ها کمک به اشتغال و رساندن آن به دست افرادی است که واقعا نیازمند هستند. بعد از رسیدگی به بودجه این موضوع مورد بررسی خواهدگرفت و در حال حاضر صرفا کلیات این موضوع مطرح شده است و این مشکل باید حل شود.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x