۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۱

بایدن در مواجهه با روسیه حمایت بی دریغ از اوکراین را ارائه می دهد

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده، روز جمعه از اولین تماس تلفنی رسمی با رئیس جمهور ولدیمیر زلنسکی برای حمایت قاطع از تقارن اوکراین بر سر سربازان روسی در نزدیکی مرز خود استفاده کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Reuters، جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده، روز جمعه از اولین تماس تلفنی رسمی با رئیس جمهور ولدیمیر زلنسکی برای حمایت قاطع از تقارن اوکراین بر سر سربازان روسی در نزدیکی مرز خود استفاده کرد.

واشنگتن قدرتمندترین متحد اوکراین از زمان الحاق Crimea توسط روسیه در سال ۲۰۱۴ بوده است، اما روابط وی تحت الشعاع دخالت ناخواسته اوکراین در حوادث منجر به محاکمه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین قبل از بایدن قرار گرفت.

این گفتگو پس از ابراز نگرانی کشورهای غربی و اتحاد نظامی فرا آتلانتیک از ناتو در مورد تحرکات نیروهای روسی در نزدیکی منطقه شرقی دونباس که نیروهای اوکراینی با نیروهای تحت حمایت روسیه درگیر هستند، انجام شد.

در بیانیه ایالات متحده آمده است: رئیس جمهور بایدن حمایت بی‌دریغ ایالات متحده از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین در برابر تجاوزات مداوم روسیه در دونباس و کریمه (Crimea) را تأیید کرد.

به گفته رئیس دفتر Zelenskiy، این تماس حدود ۵۰ دقیقه طول کشید.

رئیس جمهور اوکراین سپس در بیانیه ویدئویی گفت: ما در مورد وضعیت دونباس به طور مفصل بحث کردیم. رئیس جمهور بایدن به من اطمینان داد که اوکراین هرگز در برابر تجاوزات روسیه تنها نخواهد ماند.

روسیه این هفته گفت که تشدید تنش در دونباس می‌تواند اوکراین را نابود کند و در مورد هرگونه استقرار ناتو هشدار داد.

بایدن به اوکراین برای نیروهای روسیه و غرب کمک می‌کند!

اوکراین، کشورهای غربی و ناتو روسیه را به فرستادن نیروها و سلاح‌های سنگین برای حمایت از نیابتی‌ها در دونباس متهم می‌کنند که در سال ۲۰۱۴ مناطق شرقی اوکراین را تصرف کرده است.

بایدن و اوکراین

زلنسکی پس از تماس در توییتر نوشت: ما در مورد حفظ دموکراسی‌های خود شانه به شانه می‌ایستیم.

بایدن همچنین بر حمایت واشنگتن از برنامه مبارزه با فساد و اصلاحات Zelensky تأکید کرد.

ترامپ در سال ۲۰۱۹ به دلیل آنچه معاونان کاخ سفید به عنوان تلاش برای پس گرفتن نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار از کمک کاخ سفید توصیف کردند، مگر اینکه مقامات اوکراین تحقیقات درباره بایدن را اعلام کنند، استیضاح شد.

ترامپ تخلف را انکار کرد و مجلس سنای آمریکا که تحت کنترل جمهوری‌خواهان بود او را تبرئه کرد.

دفتر Zelenskiy گفت که بایدن آرزو کرد که مانند زمانی که معاون رئیس جمهور بود دوباره به اوکراین سفر کند.

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments