۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۵
معاون پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار مطرح کرد؛

بازیابی زمین و لزوم استفاده از انرژی های تجدیدپذیر

معاون پایش اداره کل محیط زیست و توسه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینکه یکی از محورهای روز جهانی زمین در سال 2021، بکارگیری فناوری های بهبود وضعیت اقلیمی است بر بازیابی زمین و لزوم استفاده از انرژی های تجدید پذیر تاکید کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت و به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران؛ «سعید احمری» گفت: هدف از بهبود وضعیت اقلیمی ، رساندن میزان Co2 موجود در جو به اندازه استاندارد است. هم اکنون غلظت این گاز در اتمسفر حدود PPM 415 اندازه گیری شده و هدف از بهبود وضعیت اقلیمی ، رساندن این میزان به ۳۰۰PPM تا سال ۲۰۵۰ می باشد. دستیابی به این هدف عمده طی برنامه ریزی بلند مدت و با در نظر گرفتن مسائل محیط زیست در کلیه فعالیتهای انسانی، ممکن خواهد بود. این موضوع مهم به عنوان یکی از محورهای گفتگو در روز جهانی زمین در روز ۲۲ آوریل ۲۰۲۱ شده است.

وی با بیان اینکه شهرها مسئول تولید ۷۰ تا ۷۵ درصد آلودگیCO2 و ۴۰ تا ۴۵ درصد از گازهای گلخانه ای (GHG) هستند. تصریح کرد: از آنجایی‌که روند توسعه شهرها و افزایش شهرنشینی با سرعت به پیش می‌رود، جوامع مختلف در پی آن هستند تا ثابت کنند که تأمین کامل انرژی مورد نیازشان از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر کاملا عملی و ممکن است.

به گفته معاون پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران از پتانسیل قابل‌توجهی جهت بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر (به خصوص انرژی خورشیدی) برخوردار است و بکارگیری این نوع انرژی‌ها، راهکار مناسبی برای غلبه بر معضلات محیط زیستی است.

احمری اظهار داشت: شهرداری تهران به عنوان متولی اصلی در مدیریت شهر تهران، دارای زیرساخت های مناسبی برای بسترسازی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر می‌باشد. همچنین با عنایت به در اختیار داشتن بیشترین فضاهای عمومی و نیمه عمومی شهر، منابع مختلف شهری، سیستم حمل و نقل عمومی و سیستم نظارت بر ساخت و ساز در پهنه های مختلف شهر، می‌تواند در توسعه انرژی های تجدیدپذیر در شهر تهران مهمترین نقش را ایفا کند.

وی در ادامه به اقدامات مدیریت شهری در این حوزه و ایجاد نیروگاه های کوچک مقیاس خورشیدی اشاره نمود و گفت : نیروگاه های نصب شده در شهرداری تهران با ظرفیت حدود ۶۰۰ کیلووات قابلیت تولید ۹۰۰ مگاوات ساعت برق در سال دارند که این مقدار تولید، از انتشار حدوداً ۷۰۰ تن CO2 جلوگیری بعمل می‌آورد که معادل کاشت ۳۵۰۰ اصله درخت در شهر تهران است.

احمری ادامه داد: همچنین حدود ۹۳۵ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در اماکن عمومی شهرداری مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران نصب شده که این مقدار، از انتشار تقریباً ۳۲۰ تن گاز CO2 سالانه جلوگیری خواهد کرد. نصب ۷۷۶۰ پایه چراغ خورشیدی، تامین روشنایی ۱۰۵۷ ایستگاه اتوبوس از طریق مدول های خورشیدی، تجهیز ۴۲۰۰ چراغ ترافیک به سولار، تجهیز ۲۴ غرفه بازیافت و ۵ پل عابر پیاده به انرژی خورشیدی از دیگر اقدامات شهرداری تهران در راستای کاهش انتشار CO2 و گازهای گلخانه ای است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments