۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰

بازگشت تولید نفت ایران به پیش از تحریم‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: در تلاشیم تا پایان امسال ظرفیت تولید نفت را به پیش از تحریم‌ها و چهار میلیون بشکه برسانیم و منابع مالی آن نیز مشخص شده است

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری سلامت (طبنا)، محسن خجسته مهر با بیان اینکه اقتدار هر کشور مولفه های زیادی دارد، افزود: مولفه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و … وجود دارد. یکی از مهمترین مولفه های اقتدار در جمهوری اسلامی ایران مولفه اقتصادی است و صنعت نفت نقش مهمی در این زمینه دارد.

وی ادامه داد: شرکت ملی نفت ایران جزو ۱۰ شرکت بزرگ دنیا است و حدود هزار و ۲۰۰ میلیارد بشکه معادل نفت خام ثروت داریم. کمتر کشوری در جهان است که این ویژگی ممتاز را داشته باشد و از لحاظ ذخایر نفت و گاز رتبه اول را داریم.

وی با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت ایران ۴۰۰ میدان نفتی و گازی دارد، افزود: می توانیم ۳۴۰ میلیارد بشکه از منابع فعلی با روش های اولیه و معمولی و بدون نیاز به تکنولوژی های جدید به تولید بیاوریم.

خجسته مهر تاکید کرد: ایران دومین کشور دنیا از نظر ذخایر گازی است و ۳۴ تریلیون متر مکعب گاز ذخیره گاز داریم و قادر خواهیم بود تا ۱۰۰ سال آینده با ذخایر شناخته شده فعلی، نفت و گاز تولید کنیم.

به گفته معاون وزیر نفت، ۲۴ پالایشگاه گازی، ۱۳۰ واحد فراورشی و بهره برداری و ۱۴۰ دکل خشکلی و دریایی وجود دارد.

وی ادامه داد: موظفیم تا ۱۰ سال آینده ظرفیت تولید گاز یک میلیارد و ۵۰۰ میلیارد متر مکعب گاز و ظرفیت تولید نفت خام کشور بالغ بر ۵ میلیون بشکه برسانیم.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران افزود: در بخش نفت بر اساس برنامه ریزی، ۹۰ میلیارد دلار و برای توسعه میادین گازی ۷۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز است.

خجسته مهر با اشاره به اینکه در ۱۰ سال آینده با توجه به افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز، ظرفیت پالایشی کشور و ظرفیت صادراتی کشور را ۱.۵ برابر قبل از تحریم ها می‌رسانیم، گفت: توان هیدروکربوری زیر زمینی ایران بالا است و امکان تولید نفت و گاز داریم و این بزرگترین مزیت ایران است.
منبع : ایرنا

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments