۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۷

آبریزش بینی می تواند نقطه شروع کرونا باشد/تا سال آینده منتظر واکسن کرونا نباشید

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه موج سوم کرونا پرقدرت تر از دو موج قبل پا به میدان گذاشته است، بر ضرورت رعایت نکات بهداشتی توسط مردم تاکید کرد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر پیام طبرسی فوق تخصص بیماری های عفونی ، با اشاره به آغاز موج سوم بیماری کرونا در کشور، عنوان کرد: علی رغم تمام هشدارهای وزارت بهداشت در خصوص لزوم کاهش تردد های غیرضروری از جمله مسافرت ها و رعایت پروتکل های بهداشتی در ادارات، مدارس، دانشگاه ها و مراسم عزاداری محرم، در روزهای اخیر شاهد افزایش آمار مراجعه کنندگان دارای علائم ویروس کووید-۱۹ (covid-۱۹) بوده ایم.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر مراجعه به اورژانس کرونای بیمارستان مسیح دانشوری، اظهار کرد: تجربه نشان می دهد وقتی اپیدمی وارد موج می شود، نسبت به موج قلبی شدت بیشتری خواهد داشت؛ بنابراین به نظر می رسد موج سوم از موج قبلی شدید تر باشد. همچنین پیش بینی می شود این موج بین یک تا دو هفته طول خواهد کشید و بعد از آن باید وضعیت را ارزیابی کرد.

رییس بخش بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری خطاب به مردم بر لزوم رعایت هر چه بیشتر پروتکل ها بهداشتی تاکید کرد.

 دکتر طبرسی در ادامه با اشاره به وضعیت بحرانی کنونی، نسبت به احتمال افزایش مرگ و میرها در پاییز هشدار داد و گفت: آنهایی که تاکنون به دستورالعمل های بهداشتی توجهی نداشتند، خواهشا رعایت کنند، ماسک زدن و رفتارهای بهداشتی را جدی بگیرند، از مسافرت ها و تجمعات غیرضروری خودداری کنند و در اماکن سربسته حضور پیدا نکنند. امیدواریم مسئولین هم نگاه جدی تری به این موضوع داشته باشند.

 واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری بر ویروس کووید-۱۹ ندارد

 وی از واردات ۱۰ برابری واکسن آنفلوآنزا نسبت به سالهای قبل خبر داد و تصریح کرد: وزارت بهداشت امسال ۱۶ میلیون دز واکسن وارد کرده است. از ابتدای مهر، تزریق این واکسن برای افراد در گروه های پرخطر آغاز می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، بیان کرد: لازم است تاکید کنم واکسن آنفلوآنزا فقط در مقابل ویروس آنفلوآنزا موثر است و هیچ تاثیری بر ویروس کووید-۱۹ ندارد، فقط موجب کاهش مرگ و میر افرادی می شود که زمان بروز اپیدمی آنفلوآنزا در معرض خطر بیشتری هستند.

تا سال آینده منتظر واکسن کرونا نباشید

 دکتر طبرسی در خصوص آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در جهان، گفت: مطالعات مختلف در برخی از کشورها در حال انجام است، اما نکته قابل توجه این است که نباید منتظر واکسن ماند چراکه تولید و توزیع آن قطعا در سال آینده هم به طور کامل اتفاق نمی افتد، پس مهمترین نکته، به ویژه در سه یا چهار ماه آینده، رعایت بی چون و چرای نکات بهداشتی است.

بازگشایی مدارس؛ یکی از علت های ظهور موج سوم بیماری

 وی در خصوص بازگشایی مدارس در این شرایط بحرانی، اظهار کرد: مسئولان وزارت آموزش و پرورش باید در خصوص این موضوع بازنگری جدی داشته باشند، یکی از دلایل آغاز موج سوم، همین بازگشایی مدارس بوده است.

 فوق تخصص بیماری های عفونی افزود: این اواخر به کررات معلمان و دانش آموزان مبتلا به بخش های کرونایی مراجعه کرده اند، پیامدهای حضور این افراد در کلاس درس قابل تصور نیست. این احتمال وجود دارد که بیماری در دانش آموزان شدت نگیرد، اما می توانند ناقلان خوبی باشند.

دکتر طبرسی با بیان لزوم توجه به توان خود برای رعایت کامل پروتکل ها به منظور اتخاذ اینچنین تصمیمی، ادامه داد: فکر نکردن به این موضوع موجب می شود شرمنده مردم شویم. در حال حاضر در بیمارستان مسیح دانشوری تختی برای بستری بیماران خالی نیست و شاهد تکرار شرایط یک ماه پیش هستیم.

فوق تخصص بیماری های عفونی همچنین در خصوص بازگشایی دانشگاه ها نیز عنوان کرد: درباره استان تهران بهتر است تا زمانی که از این موج گذر نکرده ایم، آموزش ها مجازی ارائه شود.

 به گفته دکتر طبرسی، اگر این موج کنترل نشود، تبعات به مراتب وخیم تری نسبت به دو موج قبلی خواهد داشت.

 داروها معجزه نمی کنند

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری از تامین داروهای رمدسیویر، فاویپیراویر و اکتمرا توسط وزارت بهداشت خبر داد و گفت: با این حال باز هم تاکید می کنیم این داروها هیچ کدام معجزه ای در درمان کرونا نمی کنند، ممکن است درصدی تاثیر داشته باشند اما موجب جلوگیری از مرگ و میر به طور کامل نخواهند شد.

 دکتر طبرسی، ادامه داد: تاثیر هیچ کدام از این داروها در مطالعات بالینی به اثبات نرسیده و فقط اثراتی در مطالعات موردی گزارش شده است وزارت بهداشت این امکان را برای پزشکان ایجاد کرده تا در صورت نیاز این داروها را تجویز کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه  علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: بدون رعایت نکات بهداشتی، نباید امید داشته باشیم که بیماری کنترل می شود.

آبریزش بینی می تواند نقطه شروع کرونا باشد

 دکتر طبرسی در خصوص علائم کرونا، تصریح کرد: علائم اصلی بیماری تغییر خاصی نداشته، فقط بر اساس مطالعات به روز، مواردی از جمله سکسکه به علائم قبلی اضافه شده است.

 رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، آنسفالیت را علامت غیر شایعی از کرونا دانست که در برخی افراد ایجاد می شود و گفت: این عارضه ممکن است موجب تغییر خلق و خو و سطح هوشیاری، بروز سردرد های شدید و بیقراری شود.

به گفته دکتر طبرسی، از دست دادن حس بویایی و چشایی، جزو علائم حساس است و ممکن است فردی فقط دچار این علامت شود.

وی همچنین افزود: عطسه و آبریزش بینی هم می تواند اولین نشانه کرونا باشد، افراد با مشاهده این علائم حتما خود را قرنطینه و استراحت کنند، بهتر است بدانید استراحت کردن فقط به منظور جلوگیری از انتقال ویروس توصیه نمی شود، بلکه می تواند موجب توقف پیشرفت بیماری شود.

 به گفته فوق تخصص بیماری های عفونی، سکته های قلبی، مغزی و علائم عصبی همچون سندرم گیلن باره نیز می تواند از عوارض بیماری کرونا باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه  علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه   در حال حاضر هر گونه علائم تنفسی می تواند نشانه ابتلا به ویروس کووید-۱۹ باشد، گفت: هر فردی در صورت بروز تب، آبریزش بینی و تنگی نفس سریعا باید خود را قرنطینه کند.

فوق تخصص بیماری های عفونی ادامه داد: علائم بیماری آنفلوآنزا در زمان شروع شدیدتر از کروناست ، از طرفی آنفلوآنزا از اواخر مهر و اوایل آبان شیوه پیدا خواهد کرد.

 دکتر طبرسی با اشاره به نحوه صحیح خودقرنطینگی، عنوان کرد: افراد از شروع علائم تا دو هفته باید قرنطینه شوند و اگر ۷۲ ساعت آخر قرنطینه تب و سرفه نداشته باشند، می توانند از قرنطینه خارج شوند، در این موارد احتیاجی به تست دادن نیست. تست در بیشتر موارد برای افرادی که بستری شده اند، تجویز می شود.

 به گفته رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، در هیچ مطالعه ای تاثیر پیشگیرانه و درمانی ویتامین دی و زینک ثابت نشده است، فقط افرادی که از قبل هم این مکمل ها را استفاده می کردند، مصرف آن را متوقف نکنند.

دکتر طبرسی همچنین در خصوص برخی ابهامات استفاده از مواد ضدعفونی کننده و مدت زمان تاثیرگذاری آنها، ادامه داد: به محض استفاده از محلول ها روی دست یا سطوح، ویروس از بین می رود.

 آخرین یافته های علمی کرونایی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 دکتر طبرسی در خصوص آخرین یافته های علمی در این زمینه عنوان کرد: آخرین مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد، به تاثیرات داروی اکتمرا پرداخته که دو مقاله در این خصوص منتشر و یک مقاله در دست انتشار است.

 وی افزود: همچنین یک مقاله با محوریت تاثیر داروی اینترفرون چاپ شده و مقاله دیگری نیز در این خصوص در حال انتشار است. از طرفی ارائه طرحی مشترک با سازمان بهداشت جهانی در دستور کار است است. کماکان تحقیقات برای کشف دارویی که نقش درمانی داشته باشد، ادامه دارد.

 کادر درمان خسته شده اند

 فوق تخصص بیماری های عفونی ضمن تاکید مجدد بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم و توجه ویژه به وضعیت بحرانی موجود، تصریح کرد: کادر درمان و رزیدنت ها به شدت از لحاظ روحی و جسمی خسته اند و تعدادشان به نسبت حجم کاری کم است.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری از تعداد بالای موارد بیماران بستری و بیماران بد حال خبر داد و افزود: امیدواریم این ویروس کووید-۱۹ هرچه زودتر در همه کشورها ریشه کن شود، کشور ما نیز همچون برخی دیگر از این بیماری بسیار آسیب خورده است.

وی در پایان از مسئولان و تصمیم گیران کلان درخواست کرد پیش از آغاز هر بحرانی، چاره اندیشی کنند تا از بروز فاجعه جلوگیری شود و گفت: از مردم نیز خواهش می کنم بیخیال و بی مسئولیت رفتار نکنند.

۰ ۰ vote
Article Rating

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments