۱۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷

بارگذاری علت‌العلل مشکلات تهران

مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران بارگذاری‌های اضافه را علت‌العلل مشکلات محیط زیستی تهران دانست و گفت: حتی صنعت پاک هم وقتی داخل تهران بارگذاری شود به منابع و محیط زیست فشار می‌آورد.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، شینا انصاری ضمن اشاره به هفته تهران که در آخرین روز آن به سر می‌بریم، گفت: در هفته تهران هستیم و طی این هفته از سویی به مسائل و مشکلات تهران و از سوی دیگر به ظرفیت‌ها و فرصت‌های تهران، و جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری پرداخته می‌شود.  در این میان یک روز هم به عنوان روز طبیعت در نظر گرفته شده است که قرار است در آن به میراث طبیعی تهران مثل کوهپایه‌ها و روددره‌ها توجه شود.

انصاری افزود: تهران هفت روددره دارد که متأسفانه در طی سال‌های گذشته به آن توجه نشده و تخریب زیادی در آن‌ها صورت گرفته است. ساخت و سازهایی در رود دره‌ها و حتی بستر صورت گرفته و آلودگی‌هایی ایجاد شده است. چه از جهت پسماندها و چه از جهت فاضلاب‌ها، آلودگی‌هایی که در ۷ رود دره تهران ایجاد شده است قابل توجه است.

وی تاکید کرد: روددره یک فرصت است و در واقع یک کریدور شهر تهران به حساب می‌آید و کارکرد اکولوژیکی دارد و می‌تواند کمک کننده باشد ولی متأسفانه به دلیل اینکه ما نگاه توسعه‌ای صرف داشتیم آن را تخریب کردیم و تبعات منفی آن متوجه ما شده است.

مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران یادآور شد: تهران تنوع زیستی غنی جانوری و گیاهی زیادی دارد که معمولاً به آن توجهی نمی‌شود. وقتی اسم تهران را می‌آوریم آلودگی‌ها بیشتر برجسته می‌شود که البته حائز اهمیت است؛ آلودگی هوا، ترافیک و پسماندها و … را داریم و بیشتر به اینها توجه می‌شود.

انصاری تصریح کرد: اگر بخواهیم علت العلل همه مشکلات تهران را بگوییم تمرکز و بارگذاری زیاد جمعیت، صنعت و خدمات در یک سطح محدود  است. به واسطه همین هم برای این جمعیت بارگذاری شده اگر بخواهیم آب تأمین کنیم باید در دور دست ترین نقطه از طالقان در غرب تا سد نمرود در شرق و در فیروزکوه سدسازی کنیم. این صرفا یک مساله تامین آب است برای این جمعیت زیادی که سرازیر شده به تهران و سکونت گاه‌های اطراف آن که بعضی از شهرهای آن، جمعیتی به مراتب بیشتر از استان‌های کشور  را در خود جا داده اند و به این اضافه کنید تمرکز صنایع که غالب صنایع خود جوش و غیر مجاز هستند و چون غیرمجاز هستند بار آلودگی زیادی ایجاد می‌کنند چون شناسایی و پایش آنها مشکل است.

وی ادامه داد: در شرق استان تهران صنایع مختلف کارگاهی داریم. صنایع بزرگ از وزارت صنعت مجوز می‌گیرند و یک سری ضوابطی دارند که چه در زمان احداث و چه زمان بهره برداری باید آن را لحاظ کنند اما کارگاه‌های غیر مجاز کوچک که فعالیت می‌کنند مثل آبکاری‌ها می‌توانند آلودگی‌های جدی و شدیدی تولید کنند. باید توجه کرد که مقدار کم فاضلابی که این آبکاری رها می‌کند می‌تواند به خاطر فلزات سنگین و خطرناکی که دارد از یک صنعت بزرگ مخرب‌تر باشد، محیط زیست را تخریب کند و باعث آلودگی منابع آب و خاک شود.

مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران افزود: یکی از اصلی ترین مشکلات ما در تهران بارگذاری‌های بی رویه است که آلودگی‌های مختلف از آن ایجاد شده است و سیاست گذاری‌هایی که از سال ۱۳۴۶ در بحث ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران مطرح بود با هدف این بود که یک حد و حدودی را مشخص کند که بیشتر از این در تهران بارگذاری نشود اما متأسفانه در سال‌های بعد دیدیم که به انواع مختلف بارگذاری انجام شده و مصوبه شعاع هم اجرا شده و هم اجرا نشده و در بسیاری از موارد مصوبه دور زده شده است.

انصاری توضیح داد: صنایع مختلف به داخل محدوده آمده اند و مثلا صنایع‌های‌تک یا کشاورزی داخل همان شعاع مجوز گرفته‌اند و صنایع‌های‌تک را کلا از ممنوعیت  استقرار در شعاع مستثنا کرده اند. یا صنایع استان البرز که بعداً استان شده با اینکه در شعاع ۱۲۰ کیلومتری است و حتی صنایع استان قم را مستثنا کردند.

وی تاکید کرد: به صور مختلف مجوزهای استقرار صنایع را دور زدیم و اینها باعث شده که آلودگی‌های مختلف را در تهران داریم. حتی صنعت‌های‌تک و پاک هم وقتی داخل تهران بارگذاری شود به منابع فشار می‌آورد، مصرف آب دارد، خودرو باید تردد کند و افرادی که در این صنعت کار می‌کنند، همه اینها در حال بارگذاری جمعیت است و به منابع محیط زیست فشار می‌آورد.

مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران یادآور شد: به علت تمرکز جمعیت روزانه چیزی حدود ۷۵۰۰ تن زباله به منطقه آراد کوه می‌رود و حجم زیادی نخاله ساختمانی به گود آب علی، می‌رود که الان در واقع اصلا دیگر گود نیست و کوه آبعلی است. این به دلیل این است که سیاست‌های ما نتوانسته تمرکزگرایی را محدود کند و همچنان در تهران بارگذاری می‌کنیم.

انصاری تصریح کرد: مهم است در نظر داشته باشیم که بسیاری مراکز جمعیتی، شهرک‌های صنعتی، مجتمع‌های تجاری، بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های ما در نگاه اول به نظر می‌رسد که مشکل زیست محیطی ایجاد نمی‌کنند اما همین بارگذاری جمعیت، تردد خودروها و حمل و نقل و استفاده از منابع آبی و تولید فاضلاب و پسماند را می‌آورد که می‌تواند منشأ مشکلات زیست محیطی کلان شهر تهران باشد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of