۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۲

باب مذاکره در صورت اجرای شروط ایران باز می‌شود

رئیس کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر آمریکایی‌ها از مردم ایران عذرخواهی کرده و به برجام برگردند و همچنین تحریم‌ها را لغو کنند آنگاه ایران در قالب ۱+۵ وارد مذاکره می‌شود

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، ولی‌الله نانواکناری با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره موضوع عدم مذاکره با آمریکا اظهار کرد: ایران از ابتدای ورود به مذاکرات برجام تاکید داشت که هیچ سلطه و استکباری را نمی‌پذیرد و مذاکرات چندجانبه باید در جهت تامین منافع و استقرار امنیت و آرامش در جهان باشد. برجام به امضای ۱+۵ رسید که به اعتراف دوست و دشمن، ایران به تعهداتش عمل کرد و این آمریکا بود که یک جانبه از برجام خارج شد و تعهداتش را اجرایی نکرد.

وی یادآور شد: بعد از خروج یک جانبه آمریکا از برجام اروپایی‌ها برای انجام تعهداتشان قول دادند ایران یکسال به آنها فرصت داد اما نتوانستند تعهداتشان را انجام دهند، به همین دلیل ما مرحله به مرحله اقدامات مقابله به مثل را انجام دادیم تا آنها سرعقل آیند و بدانند که باید پاسخگوی عملکردشان باشند. تاکنون سه گام برای کاهش تعهدات برجامی‌برداشته شده و گام چهارم هم در صورت عدم پایبندی اروپایی‌ها به تعهداتشان برداشته خواهد شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی‌خاطرنشان کرد: بعد از برداشته شدن گام سوم، آمریکا به اروپا پیغام داد که می‌خواهد مذاکره کند اما حرف اول و آخر این است که باید آمریکا به برجام برگردد و اگر قرار به مذاکره‌ای هم باشد در قالب ۱+۵ مذاکره می‌شود. این بدان معناست که باید آمریکایی‌ها در وهله‌ اول از مردم ایران عذرخواهی کرده و به برجام برگردد سپس تحریم‌ها را لغو و اعتمادسازی کند. همچنین تعهداتشان را اجرایی کنند تا بعد از آن مسیر مذاکره باز شود و گرنه هرگز مذاکره با آمریکا انجام نمی‌شود.

نانواکناری در پایان با بیان این‌که «بیانات مقام معظم رهبری پیامی‌گویا و رسا به جهان داد»، اظهار کرد: آمریکا از مواضع ما آگاه است اما خوی استکباری و سلطه‌طلبی‌اش اجازه نمی‌دهد که چنین پیامی‌را درک کند هرگاه آنها از این خوی خود دست کشیدند با لحاظ این شروط مسیر باز است البته منوط به این‌که مقامات آمریکایی سرعقل آیند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments