۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲

ایمن سازی انبار آمونیوم نیترات قبل از انفجار بیروت!

کارگران بعد از ظهر 4 اوت ساعاتی قبل از انفجار مهیبی که منطقه را لرزاند، ساختمان‌ها را ویران کرد و حداقل 180 نفر را کشت، در حال تعمیر تأسیسات انبار آمونیوم نیترات در بیروت بندر لبنان بودند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Yahoo، کارگران بعد از ظهر ۴ اوت ساعاتی قبل از انفجار مهیبی که منطقه را لرزاند، ساختمان‌ها را ویران کرد و حداقل ۱۸۰ نفر را کشت، در حال تعمیر تأسیسات انبار آمونیوم نیترات در بیروت بندر لبنان بودند.

قاضی اخیراً به درخواست آژانس امنیت دولتی لبنان دستور داده بود که برای تأمین امنیت انبار شماره ۱۲ کاری انجام شود.

این انبار حاوی ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم بود و اسنادی که واشنگتن پست به دست آورد نشان می‌دهد که مواد بسیار منفجره در کنار نفت سفید، ۲۵ تن مواد منفجره و حلال‌هایی که برای سلب رنگ استفاده می‌شود، ذخیره شده است.

غسان اوئیدات، دادستان ارشد لبنان به واشنگتن پست گفت آژانس امنیت دولتی نگران خطرات ناشی از محتوای انبار نبود، بلکه نگران این بود که کسی آن مواد را بدزدد.

به دولت احتمال سرقت محموله در انبار هشدار داده شده بود!

گزارشی که در ماه ژوئیه به دفاتر رئیس جمهور و نخست وزیر لبنان ارسال شده بود، هشدار داد که نیترات آمونیوم خطرناک است و در صورت سرقت، سارق می‌تواند از آن برای تولید مواد منفجره استفاده کند.

انبار آمونیوم نیترات بیروت

به گزارش واشنگتن پست، سه کارگر اعزام شده برای تأمین امنیت انبار یک در شکسته را تعمیر کرده، یک سوراخ روی دیوار را بستند و از قفل شدن همه درها مطمئن شدند.

اما وقتی حدود ساعت ۵:۵۰ بعد از ظهر آتش سوزی رخ داد. کارگران برای آن روز به خانه خود رفته بودند و رئیس آتش نشانی بیروت گفت که آتش نشانان قادر به دسترسی به انبار یا یافتن کارمندان بندر که کلید داشتند، نبودند. ساعت ۶:۰۸ بعد از ظهر، انبار منفجر شد.

به گزارش واشنگتن پست، محققان هنوز نمی‌دانند که چه عاملی باعث آتش‌سوزی یا انفجار اولیه شده است، اما نظریه‌ها شامل جرقه‌های شامل جوشکاری یا آتش سوزی برای مخفی نگه داشتن سرقت است.

واشنگتن پست با چندین نفر که به دولت و توانایی آن در انجام صحیح تحقیقات انتقاد کرده‌اند، صحبت کرد. آن‌ها معتقد بودند که این نظریه برای مخفی نگه‌داشتن مسأله اصلی است.

همچنان دلیل انفجار بیروت معلوم نیست و انجام تحقیقات بیش‌تر برای یافتن دلیل انفجار لازم است.

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments